ТРЕНИНГ – СЕМИНАР „Умения за решаване на изследователски задачи„
За учители по ФИЗИКА и ПРИРОДНИ НАУКИ
Уважаеми колеги,
От името на Сдружението на ръководители на олимпийски отбори по природни науки и на Центъра за обучение на БАН, имаме удоволствието да ви поканим на тридневен тренинг-семинар, който ще се проведе от 15:30 часа на 2.ХІІ. (петък) до 12:30 часа на 4.ХІІ.2016 г. (неделя) в Центъра за подготовка на ученици за олимпиади, гр. София, бул. „Драган Цанков“ 21А. Семинарът има за цел да Ви запознае с изследователските задачи, така и с особеностите на задачите, давани на Националния и Международния турнири на младите физици (вж. www.iypt-bg.org и www.iypt.org) и на Международния турнир на младите естествоизпитатели, в който участват ученици под 17-годишна възраст (вж. www.iynt.org).
Националното състезание „Турнир на младите физици“ присъства в календара на МОН и, според изготвения график, предстои да се проведе на 3–5 февруари 2017 г. в София.
Цел на семинара е и да се окуражат учителите да използват възможностите на изследователските задачи, както за класно-урочно обучение, така и за извънкласна работа с ученици, с интереси в областта на природните науки. Ще бъдат представени примери за добри практики в тази област, позволяващи непосредствено прилагане от учителите.
Семинарът дава насоки за работа с отбори, желаещи да участват в Турнира на младите физици или в Турнира на младите естествоизпитатели, като се разглеждат възможните трудности и опит от успешните отбори. Ще бъдат анализирани и обсъждани видеозаписи на реални ‘битки‘ от предишни Турнири.
Контактът с лекторите по време на курса е неформален и в подкрепа на всеки участник, с цел установяване на професионално взаимодействие. (Болшинството от лекторите са с над 10-годишна ангажираност в Турнирите, но също и действащи учени: неформалната среща позволява осъвременяване на информацията по различни научни направления и дава възможности за обсъждане на иновативни подходи.)
Такса за участие не се изисква. Настаняването и храната ще са в Центъра за подготовка на ученици за олимпиади. Цената за 1 нощувка е 19 лв/човек, а за 1 пълен леглохраноден – 36,88 лв/човек. Пътните, нощувките и храната са за сметка на участниците. Фактурите се издават поименно или на името на институцията, която поема разходите за обучението.
На участниците в тренинг-семинара ще бъдат издадени сертификати от Центъра за обучение на БАН по проект ТТТ нет: Teamwork, Training and Technology Network Project Number: 540029-LLP-1-2013-1-IT-COMENIUS-CNW Grant Agreement: 2013 – 4350 / 001 – 001 Sub-programme or KA: Comenius Multilateral Network
Управителният съвет на Съюза на Физиците в България обявява конкурс за есета за ученици и студенти във връзка с обявяването на 2017 г. за година на Исак Нютон
Изх. 9137 – 929/ 21.11.2016 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Министерство на образованието и науката е национален координатор по участието на България в рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“. Един от хоризонталните приоритети на програмата е приоритетът „Наука с и за обществото“, чиято основна цел е насочена към това да бъде изградено ефективно сътрудничество между наука и общество в процеса на съчетаване на високите научни постижения със социалното съзнание и отговорност.
В качеството си на национален координатор на рамковата програма МОН има за цел да мултиплицира българското участие в реализацията на „Хоризонт 2020“, както и да съдейства за максималното разпространение на резултатите от нея сред широката българска общественост и всички заинтересовани страни.
От средата на 2016 г. Агробиоинститутът към Селскостопанската академия е част от международен консорциум, изпълняващ проект по направление „Наука с и за обществото“ на рамкова програма „Хоризонт 2020“.
Дейностите на българския участник в проекта са насочени към: създаването на Информационен център за растителна биотехнология в Агробиоинститута към ССА; привличането на интереса на младите хора към клетъчната, функционалната и молекулярната генетика; създаването на мрежа между агробиоинститута и клубовете по биология от средните училища.
При интерес от страна на училището или учителите по биология да работят по пилотни програми в рамките на „Хоризонт 2020“, моля в срок до 30.11.2016 г. да изпратите на електронен адрес ivanova_petja@abv.bg заявка в свободен текст.
Сертификатите на участниците в Лабораторен практикум по химия – част „Вещества и техните свойства“ по предмета човекът и природата за V клас са на разположение в РУО – София-град.
Раздаването им ще се извършва в стая 416 от експерта по природни науки, а при отсъствието му в стая 422. Сертификатите могат да бъдат получени лично или от друго лице.
Факултетът по химия и фармация при СУ „Св. Климент Охридски“ с подкрепата на Министерството на образованието и науката организира обучение на изявени ученици за олимпиадата по химия и опазване на околната среда по програмата за четвъртата състезателна група. Обучението ще се проведе от 9 до 11 декември 2016 год. Във факултета по химия и фармация при СУ „Св. Климент Охридски“, гр. София.
В обучението могат да се включат учениците, участвали в националния кръг на олимпиадата през учебната 2015 – 2016 год. в трета и четвърта състезателна група и учениците, неучаствали в националния кръг, но с резултати покриващи изискванията за участие в национален кръг.
Моля в срок до 15.11.2016 г. да заявите имената на учениците и учителите, които желаят да участват в школата на адрес: Hristo Chanev ohhc@chem.uni-sofia.bg. Телефон за допълнителна информация: 0898287567 – доц. Христо Чанев, ФХФ. Заявката е по образец приложен в писмото.
Четиридесет учители от столични училища усетиха емоцията и лекотата, с която петокласниците от 6. ОУ усвояваха знания за явленията при разпространение на светлината.
С истинско удоволствие малките ученици в група по двама извършваха експерименти с градуиран оптичен кръг, източник на светлина, преграда с процеп за получаване на единичен лъч, плоско огледало и полукръгла прозрачна стъклена пластинка за доказване на явленията отражение и пречупване на светлината. Емоцията в часа беше допълнена и от експериментите, демонстрирани от тяхната учителка г-жа Митева.
Присъстващите гости бяха убедени, че това което ще върне интереса на учениците към предметите от природния цикъл, са възможностите обектите, процесите и явленията в природата да бъдат наблюдавани и изследвани, както в реални условия, така и с модели.
Приложение: модел на градуиран оптичен кръг в два размера, който може да се използва за осъществяване на експерименти.
Физическият факултет на Софийски университет организира в рамките на Климентови дни 2016 г. лектория на тема: „Физичните открития и идеи, които формираха обществото на 21 век“.
Лекциите са предназначени за широка аудитория: студенти, ученици, преподаватели и хора интерисуващи се от наука и от история на науката.
Да си спомним за нашите учители, за мъдростта която са ни дали, за силата, която са ни вдъхвали, за смелостта, с която са ни дарили! Да се поклоним на светите българи, които са познали и раздали на всеки вярата в доброто и жаждата за знания! Да бъдем техни последователи и днес и утре, когато нашите прекрасни ученици ще славят България по света.
Бъдете здрави!
С уважение, Петя Иванова, старши експерт по природни науки и екология