48-ма Национална конференция на учителите по химия с международно участие „Актуални тенденции в химическото образование“, 25 -27.10.2019 г.

30 октомври 2019

В периода  25-27 октомври 2019 г. във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе 48-та Национална конференция на учителите по химия с международно участие „Актуални тенденции в химическото образование“.

В конференцията участваха 135 учители от цялата страна. Изнесени бяха 6 пленарни доклада и 52 секционни доклада. В тематичните сесии участниците представиха свои резултати от проучвания, изследвания, наблюдения и успешни практики в следните области: химическото образование и Международната година на периодичната таблица, учебна среда по химия в българското средно и висше училище; експериментът в природонаучното образование от началното училище до университета; формиране на ключови умения чрез обучението по химия, мотивация и интереси на учениците към природните науки.  

Изключително вълнуващ момент от конференцията беше признанието на участниците, със ставане на крака и бурно аплодиране, за огромния принос и заслуги към развитието на химическото образование в България на доц. д-р Людмила Генкова, доц. д-р Лиляна Боянова и доц. Свобода Бенева.      

Международната фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ съвместно със Съюза на химиците в България ежегодно удостояват с награди български учители по химия.  При откриването на конференцията академик Петър Кендеров, почетен президент на МФ „Св. Св. Кирил и Методий“, връчи тазгодишните награди на Ивелина Христова – учител в Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“, гр. Разград, за „изключителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на химията“ и на  Симона Ангелова – учител в 31 Средно училище за чужди езици и мениджмънт „Иван Вазов“, гр. София за „постижения при създаването на най-подходяща учебна среда за обучение по химия“.

Популярността на конференцията непрекъснато нараства и придобива широк отзвук в национален и международен план. Участниците в конференцията имаха възможност да чуят изключително интересни доклади, представени от чуждестранните ни гости проф. Джеймс Холенбек от Югоизточния университет в Индиана – САЩ и проф. Елена Василевская от Беларуския държавен университет в Минск, както и изтъкнати учени от Българската академия на науките – проф. дхн Христо Баларев и проф. д-р Радостина Стоянова.

 

В предвидената кръгла маса бяха дискутирани проблеми, свързани с обучението по новите учебни програми за профилирана подготовка в 11. и 12. клас и зрелостните изпити.

За пореден път българските учители по химия демонстрираха висок професионализъм и ангажираност към проблемите в химическото образование, вдъхновение и мотивация за промяна и повишаване на неговото качество.

Организационният и Научният комитет изказват своето уважение и благодарност към всички участници в конференцията.


Заповед № РД 09 – 2149/ 27.08.2019 год. за провеждане на ученическите олимпиади и национални състезания за учебната 2019/ 2020 год.

29 октомври 2019

Заповед № РД 09 – 2149/ 27.08.2019 год. на министъра на образованието и науката за провеждане на ученическите олимпиади и национални състезания за учебната 2019/ 2020 год.


Списък на училищата финансирани, по модул „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки“ от НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ за учебната 2019/ 2020г.г.

Списък на училищата финансирани, по дейност 1 „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки в общообразователната подготовка“, модул „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки“ от НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, приета с Решение № 172 на Министерския съвет от 29 март 2019 година

Продължава мониторингът на ниво училище (по план на РУО), както и изготвяне и представяне в МОН на информация за изпълнението на дейностите и за напредъка по модула.


Наградени учители по химия и опазване на околната среда в Националния конкурс на международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за 2019 г.

28 октомври 2019

На 25.10.2019 г., на церемонията по случай откриването на 48-та Национална конференция на учителите по химия с международно участие, в зала № 130 на Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“ бяха връчени престижните награди на фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за 2019 год.

Наградата в категория „Значителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на химията“ получи г-жа Ивелина Христова – учител по химия и опазване на околната среда в ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“, град Разград.

 

 

Наградата „Постижения при създаване на подходяща учебна среда по химия“ беше връчена на младата учителка от 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, София Симона Ангелова. Г-жа Симона Ангелова беше обявена и за най-младият учител получил тази награда досега.


Ден на отворените врати във Физическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, 22 ноември 2019 г.

Заповядайте на Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет на Софийския университет!

Faculty of PhysicsНа 22 ноември (петък) от 13:30 до 18:00 часа Физическият факултет (ФзФ) на СУ „Св. Кл. Охридски“ отваря вратите си за всички, които искат да прекарат един интересен и ползотворен следобед, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители с деца, студенти, изследователи и граждани.

Посетителите ще могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание; че може да бъде забавна; че е интелектуално изпитание и удоволствие; че е престижна специалност с многобройни и добре платени възможности за реализация в България и по света. Тя е и необходимост за всеки, който иска да ползва достиженията на технократното общество!

По време на Деня на отворените врати ще може да се запознаете с новите предизвикателства пред физиката и астрономията и представяне на възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададете своите въпроси.

Адресът на Физическия факултет е: бул. „Джеймс Баучър“ 5, гр, София (линк към карта: https://bit.ly/2Bl7iaH). За въпроси и допълнителна информация можете да пишете на адрес: vd_pr@phys.uni-sofia.bg.

Програма на Деня на отворените врати във Физически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, 22 .11.2019 г.


Поредни успехи на Националния ни отбор по астрономия в XXIV-тата Международната олимпиада по астрономия, 19 – 27.10. 2019 г., Пятра Нямц, Румъния

С шест нови медали приключи участието на Българските национални отбори по природни науки в състезателен сезон 2019 г.!Последна от всички е XXIV-тата Международната олимпиада по астрономия (XXIV International Astronomy Olympiad), която се проведе от 19 до 27 октомври 2019 г. в румънския град Пятра Нямц (Piatra Neamt).  Участие в звездната надпревара взеха ученици от над 20 държави от цял свят. Българският отбор, състоящ се от шестимата най-добри астрономи в страната, отново се представи достойно спечелвайки 1 златен, 1 сребърен и 4 бронзови медала!

Отново всеки член на отбора се завръща с отличие!

Златен медал извоюва Маргулан Исмолдаев – 9 клас, МГ Варна, сребърен Явор Йорданов – 10 клас, НПМГ, София, а бронзови Васил Николов – 11 клас, ПЧМГ, София, Иван Попов – 10 клас, ПМГ  Гоце Делчев, Константин Кръстев – 9 клас, ПМГ Бургас и Виктор Герасимов – 9 клас, НПМГ, София.

Явор взе участие и на Международната по астрономия в Шри Ланка – 2018 г., където спечели бронз; там Иван получи сребро и признание за най-добър наблюдателен кръг миналата година; а за Васил тазгодишната международна олимпиада е трета подред за него от 2017 г. и стана трикратен бронзов носител.

 

 

Ръководители на отбора са д-р Ева Божурова от Националната астрономическа обсерватория – Варна, и Йоанна Кокотанекова – Астрономическа обсерватория – Хасково.

 

 

Поздравления за нашите момчета, техните ръководители и учители, представили отново достойно България!

За статията е ползвана информация и от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.


Указания за организиране и провеждане на Националното състезание по природни науки – представяне и защита на проекти, 22 – 24.11.2019 г., Търговище

21 октомври 2019

Указания за организиране и провеждане на Националното състезание по природни науки – представяне и защита на проекти – 22-24.11.2019 г., Търговище

 


XXIV International Astronomy Olympiad – Piatra Neamt (Romania), October 19-27, 2019

В момента се провежда най-престижното състезание по астрономия в света. Международната олимпиада по астрономия тази година е в Румъния, където участват и най-добрите български ученици. Гимназистите ни мерят знания с повече от 130 участници от 24 държави. Надпреварата се провежда от 19 до 27 октомври.

Националният отбор по астрономия за 2019 година е в състав: Васил Николов (11 клас, ПЧМГ), Явор Йорданов (10 клас, НПМГ), Маргулан Исмолдаев (9 клас, ПМГ Варна), Иван Попов (10 клас, ПМГ Гоце Делчев), Константин Кръстев (9 клас, ПМГ Бургас), Виктор Герасимов (9 клас, НПМГ). Техни ръководители в Румъния са Ева Божурова от НАОП „Николай Коперник“ Варна и Йоанна Кокотанекова от АО Хасково.

Програма на олимпиадата:

  • 19 октомври –  Откриване на олимпиадата
  • 20 октомври – Теоретически тур
  • 21 октомври – Наблюдателен тур
  • 22 октомври Наблюдателен тур
  • 23 октомври – Почивен ден, екскурзия
  • 24 октомври – Практически кръг
  • 25 октомври – Екскурзия
  • 26 октомври – Закриване на олимпиада
  • 27 октомври – Отпътуване на участниците

 


Указания за организиране и провеждане на Националното състезание за ключови компетентности по природни науки, 15 – 17.10.2019 г., Копривщица г., Копривщица

18 октомври 2019

Указания за организиране и провеждане на Националното състезание за ключови компетентности по природни науки, 15-17.11.2019 г., Копривщица

Протокол с имената на допуснатите ученици до участие в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки от област София-град – 15-17 ноември 2019 г., Копривщица


48-а НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА УЧИТЕЛИТЕ ПО ХИМИЯ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ – 25 – 27.10.2019 Г., ФХФ, СОФИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО – СОФИЯ-ГРАД

СЪЮЗ НА ХИМИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ

ПРОГРАМА на 48-та Национална конференция на учителите по химия с международно участие – 25 – 27.10. 2019 г., Факултет по химия и фармация Софийски университет „Св. Климент Охридски“


Подбор на участници за националното състезание за ключови компетентности по природни науки, 15 – 17.11.2019 г., Копривщица

10 октомври 2019

Указания за осъществяване на подбор на участници за националното състезание за ключови компетентности по природни науки – ноември, Копривщица

Образец на заявка


SCIENCE BRICKS: ЕЛА И ПОДКРЕПИ ОЛИМПИЙСКИТЕ ОТБОРИ ПО ПРИРОДНИ НАУКИ

 

Запознаване с лекторите и лекциите на благотворителното научно-популярно събитие

Facebook event: https://www.facebook.com/events/588342538236719/
Още информация: http://olympicbg.org/news/science-bricks-naukata-v-podkrepa-na-balgarskite-olimpiytsi-po-prirodni-nauki

Организация и провеждане на Есенното национално състезание по физика, 08 – 10,10.2019 год., Велико Търново

9 октомври 2019

Указания за организиране и провеждане на Есенното национално състезание по физика на 9 и 10 ноември, град Велико Търново


Национален конкурс “Най-здравословна рецепта за училище 2019”!

8 октомври 2019

Национален  конкурс “Най-здравословна рецепта за училище 2019”!

Обичаш да приготвяш здравословна храна, която лесно можеш да хапнеш и в училище – включи се в Националния конкурс Най-здравословна рецепта за училище 2019!

Упражнявани от ранно детство, добрите навици се запазват и в зряла възраст. Инициативата на Сдружение „УСМИВКА“ Бургас “Най-здравословна рецепта за училище 2019″ реализирана с подкрепата на Община Бургас, е свързана с идеята да насърчи децата да се радват на здравословно хранене и физически упражнения  в училище като добрата инвестиция за  тяхното бъдеще.“

 

Информация за участие в националния конкурс Най-здравословна храна за училище 2019 год.


Учебна 2019/ 2020 год.

УЧЕБНА 2019/ 2020 ГОДИНА


Регламент и програма на Есенното и пролетно състезание по физика за учебната 2019/ 2020 год.

Регламент на Есенното и пролетно национално състезание по физика за учебната 2019/ 2020 год.

Програма на националното Есенно и Пролетно състезание по физика за учебната 2019/ 2020 год.


Нови учебни програми по ФА за профилирана подготовка

2 октомври 2019

УЧЕБНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛИРАНА ПОДГОТОВКА ПО ФИЗИКА И АСТРОНОМИЯ – влиза в сила от учебната 2020/2021 г.

Учебна програма за профилирана подготовка по физика и астрономия за профилирана подготовка с всички модули – общ хорариум 268 часа


Нови учебни програми за профилирана подготовка

УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО ХИМИЯ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА ЗА ПРОФИЛИРАНА ПОДГОТОВКА – влизат в сила от 2020/ 2021 г.

Учебна програма по химия и опазване на околната среда за профилирана подготовка – общ файл – общ хорариум 268 часа


Нови учебни програми – профилирано обучение

1 октомври 2019

УЧЕБНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛИРАНО ОБУЧЕНИЕ ПО БИОЛОГИЯ И ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ – влиза в сила от учебната 2020 – 2021 год.

Учебна програма за профилирано обучение по биология и здравно образование с всички модули – общ хорариум 268 часа


Списък с учебниците по химия и опазване на околната среда за Х клас, които ще се използват в системата на училищното образование от учебната 2019/2020 година

Актуални!

Химия и опазване на околната среда за 10.клас /печатно издание с електронен вариант/ – Стефан Цаковски и колектив, „Клет България“

Химия и опазване на околната среда за 10.клас /печатно издание с електронен вариант/ – Боряна Донкова и колектив, „Клет България“

Химия и опазване на околната среда за 10.клас /печатно издание с електронен вариант/ – Митка Павлова и колектив, СД „Педагог 6” – Делев, Луизова

Химия и опазване на околната среда за 10.клас /печатно издание с електронен вариант/ – Лиляна Боянова и колектив, „Просвета Плюс”

Химия и опазване на околната среда за 10.клас /печатно издание с електронен вариант/ – Свобода Бенева и колектив, „Регалия 6”

Химия и опазване на околната среда за 10.клас /печатно издание с електронен вариант/ – Виолета Константинова и колектив, САНПРО


Списък с учебниците по физика и астрономия за Х клас, които ще се използват в системата на училищното образование за учебната 2019/2020 година

Актуални!

  • Физика и астрономия за XI клас, модул 3 ,,Експериментална физика” – Иван Петков, ,,Просвета – София” АД
  • Физика и астрономия за XI клас, модул 2 ,,Поле и енергия” – проф. дфн Виктор Иванов, ,,Просвета – София” АД
  • Физика и астрономия за XI клас, модул 1 ,,Движение и енергия“ – Максим Максимов, „Клет България“

Физика и астрономия за 10. клас /печатно издание с електронен вариант/ – Елка Златкова и колектив/, „Клет България“

Физика и астрономия за 10. клас /печатно издание с електронен вариант/ – Максим Максимов и Ивелина Димитрова, „Клет България“

Физика и астрономия за 10. клас /печатно издание с електронен вариант/ – Евгения Бенова и колектив, СД „Педагог 6” – Делев, Луизова

Физика и астрономия за 10. клас /печатно издание с електронен вариант/ – Виктор Иванов и Мариета Иванова, „Просвета-София”

Физика и астрономия за 10. клас /печатно издание с електронен вариант/ – Иван Петков, САНПРО


Списък с учебниците по биология и здравно образование за Х клас, които ще се използват в системата на училищното образование за учебната 2019/2020 година. По нови учебни програми!

Актуални!

1. Биология и здравно образование за 10. клас/печатно издание с електронен вариант/ – М. Шишиньова и колектив, „Клет България“

2. Биология и здравно образование за 10. клас/печатно издание с електронен вариант/ – Вл. Овчаров, „Клет България“

3. Биология и здравно образование за 10. клас/печатно издание с електронен вариант/ – Наташа Цанова, Снежана Томова, СД „Педагог 6”

4. Биология и здравно образование за 9. клас /печатно издание с електронен вариант/ – Василий Ишев, „Просвета АзБуки”

5. Биология и здравно образование за 10. клас  – Ценка Часовникарова и колектив, „Просвета-София”