На 13.11.2019 г. в компютърния кабинет на 145 ОУ „Симеон Радев“се проведе открит урок на тема: „Междупредметна акумулация между Човекът и природата и ИТ в иновативна образователна среда“.
Учениците изследваха звездите, планетите, съзвездията, галактиките и Вселената като използваха следните иновативни технологии:
Star Tracker VR – виртуална реалност за телефон
Oculus rift – spacewalk – виртуална реланост за компютър
Конферентна връзка на живо между 35 СЕУ „Добри Войников“ – 4 а клас, 145 ОУ „Симеон Радев“ – 5 а клас и ЧСУ „Юрий Гагарин“ – СК „Камчия“- 6-7 клас.
Деница Гиздова – учител по Човекът и природа, Елена Кирчева и Асен Матеев – учители по информационни технологии – успяха да представят урока, в който взеха участие над 60 ученици от цяла България. Бе реализирана конферентна връзка на регионално ниво между 35 СЕУ “Добри Войников” и 145 ОУ ”Симеон Радев” и на национално ниво с ЧСУ “Юрий Гагарин” – Камчия.
Учениците имаха удоволствието конферентно да говорят с космонавта Красимир Стоянов и астрофизика Никола Каравасилев.
Урокът бе заснет от екип на издателство “Просвета”.
Български Атомен Форум (БУЛАТОМ) е неправителствена организация, лобираща за развитието на ядрената енергетика в България.
Един от начините за популяризиране на ядрената енергетика в България е организиране на посещения на ученици от ХI и XII клас с профил на обучение свързан с енергетиката на България в АЕЦ „Козлодуй“. Такива посещения се организират от много години и при нужда се и финансират от БУЛАТОМ. При тези посещения учениците могат са се запознаят с експлоатацията на пети и шести енергоблок, поддръжката им и изискванията към хората, които работят там. Посещенията в АЕЦ „Козлодуй“ не са свързани с броя на учениците в групите, нито с конкретни срокове и се организират по договореност между заинтересованите страни.
В случай на проявен интерес от Вас, моля да се обърнете:
Г-н Ст. Георгиев – изпълнителен секретар на БУЛАТОМ; Телефон за връзка: 024390302; мейл адрес:info@bulatom-bg.org
В периода 22 – 24.11.2019 г. в град Търговище се проведе ХVIII-тото Национално състезание по природни науки и екология – с представяне и защита на проекти. Участие в него взеха 95 ученици с 52 проекта от 22 области на страната. Състезанието се проведе при любезното домакинство на Първо СУ „Св. Седмочисленици”, град Търговище.
Целта на състезанието е да се осигури възможност на учениците да представят свои авторски идеи и интерпретации по определен проблем, резултати от изследвания в областта на природните науки и екологията, да защитят собствена позиция по актуални за обществото проблеми, да покажат оригинално мислене, както и да обменят идеи помежду си.
В първа състезателна група (V-VII клас) бяха представени 13 проекта, а във втората възрастова група (VIII-XII клас) – 39 проекта. Тези проекти бяха оценени от Национална комисия, а получените оценки учениците могат за използват за прием във висши училища при решение на съответните университети.
София-град беше представена от 133 СУ„А. С. Пушкин“ с два проекта „Внимание шум“ и „От малката батерия до голямата технология“ и 56 СУ „Константин Иречек“ с един проект „Как се храня?. Проектът „Внимание шум” на 133 „А. С. Пушкин” беше отличен с наградата на журито за проекти с най-голяма практическа насоченост.
Изх. № РУО 1 – 32460/ 20.11.2019 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
През настоящата година се навършват 20 години от приемането на Република България за член на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН). ЦЕРН, създадена през 1954 год., е най-голямата и авторитетна междуправителствена организация на Европа за фундаментални научни изследвания в областта на физиката на елементарните частици, както и такива, които са на границата на физиката на елементарните частици и ядрената физика.
Отбелязването на 20-годишнината включва редица инициативи на Министерството на образованието и науката (МОН), една от които е мащабна изложба, представяща достиженията на ЦЕРН и български научен принос за тях. Изложбата – колекция от постери, прототипи и инсталации от ЦЕРН, както и постери, представящи участието на Република България в научната програма на организацията, ще бъде открита от д-р Фабиола Джианоти, генерален директор на Европейската организация за ядрени изследвания.
Експонатите ще бъдат изложени в Инкубатора на София Тех парк в периода 21 – 28 ноември 2019 г.
В периода 15 – 17. ноември се проведе ХII-тото Национално състезание за ключови компетентности по природни науки на тема „Климатичните промени“. Утвърдилото се вече състезание с дванадесет годишна история беше открито официално от инж. Таня Михайлова – заместник-министър на образованието и науката, на 15 ноември 2019 г. в сградата на Старото училище „Живият музей“ в град Копривщица.
София-град беше представена с четирима ученици – от 125 СУ, от 68 СУ и от ПЧМГ. На случаен принцип представителите на всички области от страната бяха разпределени в 10 отбора от по 6 ученици. Състезателите от всеки отбор решаваха по 4 теоритични и 2 практически задачи. Тази година отборите решаваха задачи по темата „Климатични проблеми“.
Най-добро е представянето на Николай Ценов – ученик от 7. клас в 68 СУ „Акад. Никола Обрешков“, част от екипа на отбор „Еко възрожденци“, заедно с ученици от Бургас, Русе, Плевен,Ямбол и Ботевград. С отличните си познания по физика, химия и биология, умения за екипна работа и решаване на задачи в сътрудничество, както и с отличните си презентационни умения, Николай допринесе за достойното представяне и успеха на своя отбор, завоювал престижното първо място и златните медали. Успешно е и представянето на Никола Цачев от ПЧМГ, който заедно с отбора си се класира на трето място.
Изх. № РУО 1 -32351/ 19.11.2019 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
На 22 ноември (петък) от 13:30 до 18:00 часа Физическият факултет (ФзФ) на СУ „Св. Кл. Охридски“ отваря вратите си за всички, които искат да прекарат един интересен и ползотворен следобед, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители с деца, студенти, изследователи и граждани.
По време на Деня на отворените врати ще може да се запознаете с новите предизвикателства пред физиката и астрономията и представяне на възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададете своите въпроси.
Адресът на Физическия факултет е: бул. „Джеймс Баучър“ 5, гр, София (линк към карта: https://bit.ly/2Bl7iaH). За въпроси и допълнителна информация можете да пишете на адрес: vd_pr@phys.uni-sofia.bg.
Изх. № РУО 1 – 32352/ 19.11.2019 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Фондация „Наука без граници“ и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки организират форум “Иновативни практики: Изследователски подход в обучението по природни науки”, който ще се състои в Центъра за подготовка на ученици за олимпиади. Събитието се организира във връзка с Националния турнир на младите физици, Националната програма „Квалификация“ за обучение в ЦЕРН на учители и с подкрепата на европейски проект OSOS на програма Хоризонт 2020 за изследвания и иновации.
Като цяло образователният форум има за цел да мотивира училищата чрез въвеждането на иновативни практики да се развиват като центрове за отворено и проектно-базирано обучение, основаващо се на принципите на съвременния подход на отговорни изследвания и иновации.
Начало на семинара – 15:00 часа, 29.XI. 2019 г.(петък). Закриване – 13:00 часа, 01.XII.2019 г. (неделя).
Такса за правоучастие не се изисква. Организаторите поемат разноските по настаняването и пътните разходи на учителите от училищата извън София.
Учителите, които желаят да участват е необходимо да попълнят приложената заявка за участие appl_trainingSciEdu.docx и да я изпратят на е-мейл адреси: office@openscience.bg, a.kyuldjiev@gmail.com
Краен срок за кандидатстване: 21.XI.2019 г. На участниците в семинара, които желаят, ще бъдат издадени удостоверения за получаване на кредити за професионална квалификация.