На 25.10.2019 г., на церемонията по случай откриването на 48-та Национална конференция на учителите по химия с международно участие, в зала № 130 на Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“ бяха връчени престижните награди на фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за 2019 год.
Наградата в категория „Значителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на химията“ получи г-жа Ивелина Христова – учител по химия и опазване на околната среда в ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“, град Разград.
Наградата „Постижения при създаване на подходяща учебна среда по химия“ беше връчена на младата учителка от 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, София Симона Ангелова. Г-жа Симона Ангелова беше обявена и за най-младият учител получил тази награда досега.
Заповядайте на Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет на Софийския университет!
На 22 ноември (петък) от 13:30 до 18:00 часа Физическият факултет (ФзФ) на СУ „Св. Кл. Охридски“ отваря вратите си за всички, които искат да прекарат един интересен и ползотворен следобед, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители с деца, студенти, изследователи и граждани.
Посетителите ще могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание; че може да бъде забавна; че е интелектуално изпитание и удоволствие; че е престижна специалност с многобройни и добре платени възможности за реализация в България и по света. Тя е и необходимост за всеки, който иска да ползва достиженията на технократното общество!
По време на Деня на отворените врати ще може да се запознаете с новите предизвикателства пред физиката и астрономията и представяне на възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададете своите въпроси.
Адресът на Физическия факултет е: бул. „Джеймс Баучър“ 5, гр, София (линк към карта: https://bit.ly/2Bl7iaH). За въпроси и допълнителна информация можете да пишете на адрес: vd_pr@phys.uni-sofia.bg.
С шест нови медали приключи участието на Българските национални отбори по природни науки в състезателен сезон 2019 г.!Последна от всички е XXIV-тата Международната олимпиада по астрономия (XXIV International Astronomy Olympiad), която се проведе от 19 до 27 октомври 2019 г. в румънския град Пятра Нямц (Piatra Neamt). Участие в звездната надпревара взеха ученици от над 20 държави от цял свят. Българският отбор, състоящ се от шестимата най-добри астрономи в страната, отново се представи достойно спечелвайки 1 златен, 1 сребърен и 4 бронзови медала!
Отново всеки член на отбора се завръща с отличие!
Златен медал извоюва Маргулан Исмолдаев – 9 клас, МГ Варна, сребърен Явор Йорданов – 10 клас, НПМГ, София, а бронзови Васил Николов – 11 клас, ПЧМГ, София, Иван Попов – 10 клас, ПМГ Гоце Делчев, Константин Кръстев – 9 клас, ПМГ Бургас и Виктор Герасимов – 9 клас, НПМГ, София.
Явор взе участие и на Международната по астрономия в Шри Ланка – 2018 г., където спечели бронз; там Иван получи сребро и признание за най-добър наблюдателен кръг миналата година; а за Васил тазгодишната международна олимпиада е трета подред за него от 2017 г. и стана трикратен бронзов носител.
Ръководители на отбора са д-р Ева Божурова от Националната астрономическа обсерватория – Варна, и Йоанна Кокотанекова – Астрономическа обсерватория – Хасково.
Поздравления за нашите момчета, техните ръководители и учители, представили отново достойно България!
За статията е ползвана информация и от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.