Весела Коледа и щастлива Нова Година 2019!
21 декември 2018С пожелание за красиви мечти
и много щастливи мигове!
Весела Коледа и
Щастлива Нова Година!
Старши експерти по природни науки: Петя Иванова и Камен Радев
Старши експерти по природни науки: Петя Иванова и Камен Радев
Срещата е тържествен повод на настоящи състезатели, техните ръководители и всички замесени в успехите на талантливите ни ученици в областта на природните науки – астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.
През 2018 г. участниците от националните олимпийски отбори по природни науки – донесоха цели 72 медала, сред които: 18 златни, 33 сребърни, 21 бронзови, както и 8 почетни грамоти.
Традиционно Олимпийската среща се провежда под патронажа и с присъствието на президента на Република България. По време на днешната церемония г-н Румен Радев поздрави състезателите и им пожела още много успехи и през идната 2019 година: „C вcичĸo, ĸoeтo пocтигaтe, виe гpaдитe cвoeтo бъдeщe, нo извъpшвaтe и eднa изĸлючитeлнa oбщecтвeнoпoлeзнa дeйнocт, зaщoтo вaшитe ycпexи ca нaй-дoбpaтa peĸлaмa нa Бългapия пpeд инвecтитopитe дa избиpaт cтpaнaтa ни“. Приветствия за успехите от изминалата състезателна година чухме и от заместник-министъра на образованието г-жа Деница Сачева, и от програмния директор Образование на големия олимпийски спонсор, Фондация “Америка за България”, г-жа Наталия Митева.
Председателят на УС на СООПН Алексей Христов изказа своите благодарности от името на Сдружението към всички, съпричастни на олимпийската кауза вече години наред. От страна на учениците в церемонията взеха участие и тазгодишни златни медалисти – Здравко Иванов (златен медалист от отборите по лингвистика и сребърен по биология) и Борислав Антов (златен медалист от Международната и от Балканската олимпиади по математика – 2018 г.).
Важно е да изтъкнем, че България, като инициатор или първоучастник в такива ученически надпревари, е част от олимпийските среди още от първата такава олимпиада – тази по математика от 1959 година. От тогава насам всяка година на международната сцена страната ни изпраща около 60 ученика в над 15 различни межданародни, балкански и европейски състезания. От 1959 г. досега националите са донесли за България цели 893 медала – 167 златни, 308 сребърни, 418 бронзови.
Зад достигането на всички тези успехи стоят изключителният талант, отдаденост и дисциплина на състезателите и целогодишният труд на техните учители – десетки преподаватели и учени, ангажирани със селекцията и подготовката на националните ни отбори по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.
Традиционната годишна среща продължи и в неформална форма , като добави и бивши състезатели по природни науки, за Зимна Алумни среща на СООПН в Techno Magic Land.
За да подкепите олимпийските състезатели, изпратете дарителски SMS с текст DMS OLYMP на номер 17 777 или изберете някой от другите начини за даряване.
Материалът е от сайта на СООПН
Задачи за първа състезателна група – 7 клас / Решения на задачите
Задачи за втора състезателна група – 8 клас / Решения на задачите
Задачи за трета състезателна група – 9 клас / Решения на задачите
Задачи за четвърта състезателна група – 10 клас / Решения на задачите
Задачи за пета състезателна група – 11-12 клас / Решения на задачите
Задачи за специална тема / Решения на задачите за специална тема
Уважаеми директори на училища, уважаеми учители по физика,
С удоволствие Ви изпращам копие от решението на Факултетния съвет, с което Физическият факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ предлага помощта си на всяко училище, което избере физиката и астрономията като профилиращ предмет в 11 и 12 клас, както и на училища, в които предметът физика и астрономия ще се изучава в разширена или допълнителна подготовка, съгласно Наредба № 4/ 30.11.2015 г. на МОН за учебния план.
Писмо на проф. дфн Александър Драйшу, декан на ФзФ до директорите на училищата
с уважение:
доц. дфн Цветан Велинов
зам. декан на Физическия факултет
Задачи за състезателна група V – VІ клас за общински кръг на олимпиадата по астрономия / Указания и решения на задачите
Задачи за състезателна група VІІ – VІІІ клас за общински кръг на олимпиадата по астрономия /Указания и решения на задачите
Задачи за състезателна група ІХ – Х клас за общински кръг на олимпиада по астрономия / Указания и решевия на задачите
Задачи за състезателна група ХІ – ХІІ клас за общински кръ на олимпиада по астрономия / Указания и решения на задачите
♦ Указания за организиране и провеждане на олимпиадата по астрономия за учебната 2018 / 2019 г
Регламент за организиране и провеждане на олимпиадата по астрономия за учебната 2018/2019
В духа на традицията на немските Коледни календари, Германското физическо общество ще обявява по една експериментална задача/загадка, свързана с физиката, всеки ден в периода 1–24 декември. Всички желаещи могат да участват в Physics in Advent и да изпращат отговорите си, като участието е безплатно и не е ограничено само до учениците от немскоговорящите страни. Нещо повече, възможно е участието на цял клас или даже училище. Обещават се и награди…
Можете да избирате между сайт на немски или английски език:
Още сега можете да се регистрирате за участие или да разгледате задачите от миналата година и отговорите им. Особено любопитни са клиповете с „верижните реакции“ – практически всички процеси там са илюстрация на задачи, давани на Международния турнир на младите физици през миналите години.
♦ Указания за организиране и провеждане на общинския кръг на олимпиадата по астрономия – до 15.01.2019 г.
Задачи за общински кръг на олимпиадата по астрономия за учебната 2018/ 2019 г.
Програми за олимпиадата по астрономия
♦ Указания за организиране и провеждане на общински кръг на олимпиада по физика – до 14.01.2019
Бланки на деклации
В периода 01-02.12.2018 г. в град Велико Търново се проведе ХII-тото Национално състезание за ключови компетентности по природни науки. В него взеха участие 4-ма ученици от София-град: Явор Йорданов от НПМГ, Мартин Димитров от 125 СУ „Боян Пенев“, Никола Цачев и Борислав Кирилов от ПЧМГ.
В съответствие с регламента, участниците в състезанието се разпределят на случаен принцип в 10 отбори от по 6 ученици. Тази година отборите решаваха задачи по темата „Следите остават“. Отборът на Мартин Димитров завоюва златен медал, отборът на Никола Цачев – бронзов, а отборите на Явор и Борислав, поощрителни награди.
Мартин Димитров успя да се представи отлично, като впечатли не само със знания, но и с уменията за работа в екип, в ръководене на екип и със своята оригиналност и артистичност при представяне на решенията. Достойно бе и представянето на другите момчета от София – Явор, Никола и Борислав.
Поздравления за нашите състезатели и техните учители – Фабиен Коунис от 125 СУ, Татяна Димитрова от ПЧМГ и Наско Стаменов от НПМГ.