„Детектор на електромагнитни вълни – EFM_GHOST“, е проектът класирал са на първо място в Националното състезание по природни науки и екология, проведено в град Видин, от 23 – 25.11.2018г.

28 ноември 2018

В периода 23 – 25.11.2018 г. в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Видин се проведе ХVІІ Национално състезание по природни науки и екология с представяне и защита на проекти, в което взеха участие ученици от 14 области в страната.

Учениците показаха свои авторски идеи и интерпретации по определен проблем, както и изследвания в областта на природните науки и екологията. По регламент състезанието се провежда в два кръга – постерна сесия и публична защита на проектите.

Ученичката от 12 клас на столичното 133 СУ „А.С.Пушкин“ Анастасия Генова, с ръководител Ралица Ранчова, се класира на първо място във втора възрастова група с проекта си „Детектор на електромагнитни вълни EMF_GHOST“. В състезанието, училищата от София-град се включиха с още два проекта: „Почвите в България – засоляване“ – ЧОУ „Образователни технологии“  и „Генетиката в помощ“ – ПГЕБ „Проф.д-р Асен Златаров“.

Протокол с резултатите и класирането от Националното състезание по природни науки и екология с представяне и защита на проекти, 24 – 25 ноември 2018 г. Видин


Резултати и класиране от ХVІІ Национално състезание по природни науки и екология, 24-25 ноември 2018 г., Видин

 

Протокол с резултатите и класирането от Националното състезание по природни науки и екология с представяне и защита на проекти, 24 – 25 ноември 2018 г. Видин


Указания за организиране и провеждане на общинския кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда

Узазания за организиране и провеждане на общинския кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда – до 20.01.2019 г.


Национален конкурс по природни науки, технологии, инженерни науки и математика „Търси се кой е SUPER STEM“

26 ноември 2018

Изх. РУО1 – 29969/ 26.11.2018 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ  НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Уведомявам Ви за Националния конкурс по природни науки, технологии, инженерни науки и математика „Търси се кой е SUPER STEM в твоето училище“. Организатор на събитието е EduTechFlag Ltd в партньорство с Научния център „Карнеги“, Пенсилвания, САЩ.

За участие в конкурса учениците могат да изпращат своите проекти и идеи индивидуално или в екип до 30.11.2018 г. Класирането на най-добрите проекти и идеи ще бъде в три категории – ученици до 10 години, ученици над 15 години. В две категории DIGITAL EXCELLENCE и STEM BASADOR ще могат да бъдат номинирани и учители от своите ученици.

Допълнителна информация на интернет адрес:https://edutechflag.eu/.

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД


Образованието в бъдещето: Обучение в час с 3D технологии в новоткрития център по природни науки в 134 СУ „Димчо Дебелянов“

Учениците от столичното 134-то училище „Димчо Дебелянов“ ще могат да изучават природни науки в космически кораб и да влязат в Ноевия ковчег, а със специална виртуална технология, освен да разберат как функционира човешкия организъм, децата от 5 до 12 клас ще могат сами да направят виртуална дисекция или операция.Децата изучават сърцето с помощта на 3D технология

Всичко това ще е възможно благодарение на открития Център по природни науки в училището. Той е оборудван с най-висок клас дигитални образователни модели, които представят триизмерни изображения на представяните обекти в предметните области: биология, химия, физика.

Софтуерният продукт предлага огромни възможности за обследване в дълбочина на микроелементи и дисекция.

„Системата позволява прекрасни триизмерни изображения и звук. За биологията е изключително важно, когато се учат органите, да се видят в дълбочина, а тази система позволява и дисектирането им“, каза преподавателят по химия Гергана Георгиева.

От изключително значение е възможността и за изграждане на междупредметни връзки в различни предметни области.

Новият център по природни науки предизвика положителни отзиви от самите ученици, защото те ще могат да учат уроците си по нов и интересен начин.

Центърът е съвместен проект между 134.СУ и фондация ОРТ, най-голямата еврейска организация с основна мисия модерно образование. За училището и фондацията това е пети пореден проект, който има дългосрочна програма. Към момента учебното заведение е инвестирало над 35 000 лв. в изграждането му.

Репортаж от БТВ

 


Регламент за организиране и провеждане на олимпиадата по биология и здравно образование за учебната 2018/ 2019 г.

22 ноември 2018

Регламент за организиране и провеждане на олимпиадата по биология и здравно образование за учебната 2018/ 2019 г.


Задачи за Националния турнир на младите физици, Перник 2019 г. и 32-я Международен турнир на младите физици 2019 г.

20 ноември 2018

/Problems for the 32 IYPT 2019/ Задачи за национаното състезание „Турнир на младите физици“ 2019 г. – на английски език

/First Draft of IYPT Referense Kit 2019/ Задачи за националното състезание „Турнир на младите физици“ с полезна литература – на английски език


Регламент за организиране и провеждне на олимпиадата по химия и опазване на околната среда за учебната 2018/ 2019 г.

12 ноември 2018

Регламент за организиране и провеждане на олимпиадата по химия и опазване на околната среда за учебната 2018/ 2019 г.


Регламент на националното състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за гимназиален етап“ за учебната 2018/ 2019 г.

Регламент за организиране и провеждане на Националното състезание по химия и опзване на околната среда „Тестови задачи за гмназиален етап за учебната 2018/ 2019 г.


Наши ученици спечелиха пет медала от Международната олимпиада по астрофизика, проведена в Пекин, Китай от 03 до 11 ноември 2018 г. – 2 златни, 2 сребърни и 1 бронзов

Всичките ни участници в Международната олимпиада па астрофизика се завръщат с медали! Това е най-успешното представяне на страната ни до момента!

XII-та Международна олимпиада по астрономия и астрофизика се проведе от 03 до 11 ноември в китайската столица Пекин. Българският олимпийски отбор по астрофизика пожъна поредни успехи – петимата ни състезатели се завръщат с медали (2 златни, 2 сребърни и 1 бронзов медала).

В IOAA 2018 взеха участие повече от 200 ученици от 40 страни по целия свят. Основни организатори на състезанието бяха Пекинската акадамия на науките и технологиите (BJAST), Планетариума в Пекин и Общинското правителство на града. По регламент олимпиадата се провежда в три тура: теоретически, анализ на данни и наблюдателен. Във всеки един тур участниците трябваше да се справят с различен тип задачи, които изпитват както теоретичните им знания, така и уменията им за работа с реални астрономически данни.

България бе представена от Стефан Иванов, 12 клас, ППМГ Бургас – златен медал, Георги Александров, 12 клас, СМГ – златен медал, Владимира Иринчева, 12 клас, ПЧМГ София – сребърен медал, Петър Димитров, 12 клас, НПМГ – сребърен медал и Денислав Георгиев, 12 клас  СМГ.

Ръководители на отбора бяха Никола Каравасилев, учител по физика и астрономия в СМГ „Паисий Хилендарски“ и Захари Дончев от ИА с НАО към БАН.

Следващата международна олимпиада по астрономия и астрофизика ще се проведе от 2-ри до 10-ти август 2019 г. в гр. Кещели, Унгария.

Международната олимпиада по астрономия и астрофизика се провежда от 2007 г. насам и вече има над 40 страни участници. България участва от 2011 г., когато олимпиадата се провежда в Полша. Международната олимпиада по астрономия и астрофизика е предназначена за ученици от горните гимназиални класове. Като структура тя е подобна на Международната олимпиада по астрономия, но е много по-тежка като ниво и трудоемкост. Олимпиадата има три индивидуални и един отборен тур.

Отборът се прибира днес на обяд – 12 ноември 2018 г. /понеделник/

Поздравления за нашите състезатели, техните учители и ръководители!

 


Регламент на Националното състезание по природни науки и география „Академик Акад Л. Чакалов“ за 2018/ 2019 г.

9 ноември 2018

Регламент за организиране и провеждане на Националното състезание по природни науки и география „Акад. Л. Чакалов“ за 2018/ 2019 г.


Годишна програма на Физическия факултет на СУ „Климент Охридски“ за работа с учители и ученици, учебна 2018/ 2019 г.

6 ноември 2018

Уважаеми госпожи и господа учители, скъпи колеги,

Предлгам на Вашето внимание годишната програма за работа с учители и ученици на Физическия факултет на СУ. 

На 22 и 23 ноември от 16 ч. във Факултета ще се състоят традиционните Климентови четения. И тази година цикълът лекции, който изнасяме с насоченост главно за учители и ученици от горните курсове е под надслова: “Физичните открития и идеи, които формираха обществото на 21 век”. Като приложение ви изпращам програмата. Тази година има нещо ново. За първи път от 14 ч. до 16 ч. същите дни, преди Климентовите четения, ще има представяне на бакалавърските програми във факултета. Учениците ще могат да научат от първа ръка какво ще учат във факултета и какво и къде могат да работят след това.

Може би най-популярното от събитията е Денят на отворените врати, който тази учебна година ще се проведе на 20.04 2019 г. То представлява интерес за ученици от 5 клас нагоре и добива все по-голяма популярност. През последните години имаме между 700 и 1000 посетители. Особено радостно е, че все повече стават групите от ученици от по-отдалечени места. Имахме групи от Бургас, Благоевград, Сатовча, Перник и други. Програмата за този ден е изключително разнообразна и всяка година се обновява. Ние я изпращаме до училищата още през февруари. С програмата за минали години можете да се запознаете на: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fizicheski_fakultet2/arhiv/den_na_otvorenite_vrati/

Специално към учениците и студентите е насочено уникалното събитие „Изобретателски маратон“. Отбори от по няколко човека обмислят направата на някакво хитро и полезно според тях устройство и след няколкомесечно уточняване на детайлите го реализират в продължение на два дни в нашия факултет, а на третия го представят пред публика. Миналата година участваха ученици, включително и цял отбор от Професионалната гимназия по ядрена техника от град Козлодуй. Факултетът оказва финансова подкрепа и осигурява при нужда помощта на специалисти от различни области. За историята и подробности на състезанието можете да се запознаете на https://izobretatelski-maraton.phys.uni-sofia.bg/.
Приветстваме участието на цели отбори от училища, както и на отделни ученици.

Друго направление, което ние смятаме за изключително важно и полезно е съвместната работа с учители по физика и астрономия и Човек и природа. Всяка година разширяваме обхвата на курсовете, които организираме за тях, съобразени с новите ДОИ. Тази година организирахме курсове за учители от пети до осми клас през втората половина на юни и по
астрономия през септември. През тях преминаха общо около 60 учителя. Курсовете имат за цел основно, но не само, подобряването на знанията и уменията на учителите в областта на експеримента в училище. Учителите могат да се осведомяват своевременно за курсовете следващата година на: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fizicheski_fakultet2/za_uchiteli

Без съмнение най-важното събитие в тази област e Лятното училище за учители по физика. Всяка година през първата половина на юли факултетът организира едноседмична подготовка на учители, насочена към определена тема с лекции и упражнения. Преподавателите от факултета работят напълно безвъзмездно, а събитието се организира съвместно с
МОН. Участници са около 50 учителя от цяла България, определени чрез регионалните управления.

Предлагаме също и посещения на групи ученици във факултета, както и наши колеги да посетят училища. Също така можем да консултираме (и сме го правили) учителите при избор на оборудване за кабинети по физика и Човек и природа. Предложенията от вас са добре дошли. Всичко това наши колеги ще го направят безвъзмездно и с удоволствие.

Всички без изключение колеги сме твърдо убедени, че тясното сътрудничество с училищата е пътят за повишаване на знанията и успеваемостта на учениците по физика и, че главната роля в това начинание се пада на учителите. Винаги сме готови да откликнем на Вашите предложения. Можете да се обърнете към всеки колега от факултета. Телефоните, на които можете да търсите мен са: 02 8161727 или 087 6416910 или на електронни адреси: vd_pr@phys.uni-sofia.bg или  tvel@phys.uni-sofia.bg

Приемете моите най-дълбоки уважения:
доц. дфн Цветан Велинов
Зам – декан на Физическия факултет


Резултати и класиране от Есенното национално състезание по физика, 01-03.11.2018 год., Сандански

5 ноември 2018

 

Протокол на Националната комисия с резултатите и класирането от Есенното националното състезание по физика, 01-03.2018 г., Сандански

Протокол с отборното класиране


Допуснати до Национално състезание за ключови компететности по природни науки, 1 – 2.12.2018 г., Велико Търново

2 ноември 2018

Протокол с допуснатите ученици от област София-град за участие в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки, 1-2.12.2018 г., Велико Търново

Списък на всички предложени за участие в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки