Учители по природни науки от София, носители на почетното отличие „Неофит Рилски“ за 2019/ 2020 учебна година

26 май 2020

 

 

 

Албена Йочкова – учител по биология и здравно образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“

 

Таня Груева – учител по химия и опазване на околната среда и заместник директор в 33 ОУ „Санкт-Петербург“


Дати и правила за провеждане на националните кръгове на олимпиади за учебната 2019/ 2020 г.

22 май 2020

Изх. № РУО1-11437/21.05.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА,

 УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР,

Приложено Ви изпращам за сведение и изпълнение заповеди на министъра на образованието и науката № РД 09-1036/12.05.2020 г. и № РД 09-1072/14.05.2020 г., с които са определени нови дати и време за провеждане на национални кръгове на ученически олимпиади и състезания, както и заповед № РД 09-1037/12.05.2020 г. относно изискванията за провеждане на олимпиади и състезания.

Моля да създадете необходимата организация за уведомяване на учителите и учениците от Вашето училище, които ще вземат участие в съответните олимпиади и/или състезания.

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО СОФИЯ-ГРАД 


Националният природонаучен музей при БАН с подкрепата на National Geographic Society обявява конкурс за ученическо есе на тема „Аз съм изследовател“

15 май 2020

Националният природонаучен музей при БАН организира конкурс за ученическо есе, за да подбере участници в изследователска експедиция, която ще се проведе на 19 и 20 септември 2020 с базов лагер хижа „Червената шапчица“ (https://mountain-huts.com/item/хижа-червената-шапчица) в Природен парк Витоша. Експедицията се финансира от National Geographic Society чрез инициативата за ученически изследователски експедиции БИОБЛИЦ. По време на експедицията участниците ще фотографират и събират информация за разпространението на различните видове растения, животни и гъби под ръководството на учени от НПМ-БАН. Заедно със специалисти по насекоми, птици, прилепи, влечуги и растения учениците ще имат възможност да наблюдават, обменят информация и научат повече за дивата природа. Всички направени наблюдения се споделят в свободната база данни iNaturalist (https://www.inaturalist.org), една от най-успешните платформи за гражданска наука в момента, съдържаща милиони наблюдения от целия свят. Учениците ше научат как могат да имат реален принос към науката, използвайки само собствения си телефон.

Повече информация за конкурса: http://www.nmnhs.com/essay-competition.html, както и в прикачените файлове.
Събитието във ФБ: https://www.facebook.com/events/910711779389294/

♦ Информация за конкурса


Фондация „Биоразнообразие“ търси млади хора, които да се присъединят към глобалната борба с климатичните промени и предлага участие в международен проект GAME ON

13 май 2020

Изх. № РУО1-10401/12.05.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Във връзка с писмо на Българска фондация „Биоразнообразие“, вх. № РУО1-10344/12.05.2020 г., Ви уведомявам,  че Българска фондация „Биоразнообразие“ търси младежи над 16 – годишна възраст, с изявен интерес към климатичните промени, научни изследвания или комуникационни проекти с идеи и желание за развитие в областта на предприемачеството или изкуството за участие в международен проект GAME ON (https://gameon.biodiversity.bg/). Проектът обхваща  8 европейски държави, като от българска страна се представлява от Българска фондация „Биоразнообразие“.

При проявен интерес от Ваша страна, можете да научите повече на https://gameon.biodiversity.bg/, и в срок до 22 май да попълните формата за кандидатстване на адрес: https://forms.gle/RdPBCKbsmUSoioA36

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД


Отлагане на конкурса за изработване на модели на обекти, явления и процеси „Биологията интересна и достъпна“ от 17.05.2020 г. за есента на 2020 г.

11 май 2020

Изх. РУО1 – 9664/ 04.05.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Във връзка с въведеното извънредно положение за ограничаване разпространението на новия коронавирус 2019, причиняващ заболяването COVID-19, организаторите, РУО – София-град, Регионален методичен съвет по биология и катедра „Методика на обучението по биология“ към СУ „Климент Охридски“, отлагат за есента на учебната 2020/ 2021 г. обявения за 17.05.2020 г. конкурс за изработване на модели на обекти, явления и процеси „Биологията интересна и достъпна“ (писмо № Изх. РУО1 – 1886/ 23.01.2020 г.).

Темата на конкурса: „Микросвят – структура, функция, адаптация и фундаменталното му значение за живота на Земята“, изключително актуална в настоящият момент, се запазва.

Коронавирусът (SARS-CoV-2), наречен тежък остър респираторен синдром коронавирус2, появил се отскоро в резултат на мутации, е един от представителите на Микросвета. Изумителен е фактът, че една частица с наноразмери успява да зарази над три милиона хора за кратко време и е причина за кризата в света. Но още по-изумително е многообразието от съществуващи невидими форми на живот, представени от: 1. Неклетъчни форми: вируси, с огромното им разнообразие по отношение на симетрията на капсида, вирусния  геном, начина на разпространение, начина на проникване и възпроизвеждане в клетките, патогенността и патологичните изменения, които причиняват на клетките и др.; бактериофаги – вируси, които поразяват бактериите; още по-просто устроените от вирусите инфекциозни агенти – вироиди и приони. 2. Прокариотни организмимикоплазми, рикетсии, хламидии, същински бактерии, цианобактерии, актиномицети и др. – представени от десетки хиляди вида, показващи огромно разнообразие по отношение на форма на клетката, тип на обмяна, адаптация, значение за природата и за човека и т.н. 3. Едноклетъчни еукариотни организми – дрожди, плесени, протозои, водорасли и др. – показващи огромно разнообразие по форма, структура на клетката, движение, размножаване, адаптация,  патогенност и др.

Многообразието и разпространението на микроскопичните обекти е важна тяхна характеристика, но не и единственото, с което впечатляват, още по-поразително е значението, което имат за живота на Земята: те са първите живи системи, появили се на планетата и предоставили материал за действието на еволюцията; участват във всички звена на хранителните вериги и правят възможен биогеохимичния кръговрат на веществата; изграждат сложни междувидови взаимоотношения, които са в основата на съществуването на многоклетъчните организми – от абсолютно необходими за живота им до причинители на многобройни заболявания; използването им от човека в древността и в днешно време е довело до разработването на съвременни биотехнологични направления. Накратко – те са много полезни, но могат да бъдат и  много опасни и поставят под заплаха дори съществуването на живота на планетата Земя.

Методът на моделирането е класически метод на обучение, но изключително подходящ при усвояване на трудно и абстрактно учебно съдържание по природни науки. Изработването на модел е сложен и продължителен процес, който изисква предварително задълбочено проучване, осмисляне на различни страни на моделирания обект, творческо представяне в модел и презентиране. Възможността да се направи видим – невидимият свят от микроорганизми и протисти, определя моделирането като незаменим метод, при изучаването на света на невидимите форми на живот.

Конкурсът се предвижда да бъде проведен през есента на учебната 2020/ 2021 г., във време, в което обстановката в страната позволява провеждането му, за което ще бъдете своевременно уведомени. Онлайн обучението и утвърдилите се нови начини на комуникация на учениците с учителите по природни науки са допълнителни възможности за успешен творчески процес.

НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД  Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА


Учителите по природните науки в подкрепа на обучението по природни науки. Уроци по БНТ 2

Физика и астрономия 7 клас – Строеж на атома и атомното ядро

Десислава Чергарска – учител по физика и астрономия в 125 СУ „Боян Пенев“

 


Учителите по природните науки в подкрепа на обучението по природни науки. Уроци по БНТ 2

Биология и здравно образование 7 клас – Клас Земноводни

Албена Йочкова – учител по биология и здравно образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“


Учителите по природните науки в подкрепа на обучението по природни науки. Уроци по БНТ 2

Човекът и природата в 6 клас – Дразнимост и движение при растенията

Стела Хантова – учител по биология и здравно образование в 131 СУ „Климент Тимирязев“ и 83 ОУ „Елин Пелин“


Учителите по природните науки в подкрепа на обучението по природни науки. Уроци по БНТ 2

Човекът и природата 5 клас – Отделяне при животните и растенията

Людмила Николова – учител по биология и здравно образование в 6 ОУ „Граф Игнатиев“


Учителите по природни науки в подкрепа на обучението по природни науки. Урок по БНТ 2

2 май 2020

Химия и опазване на околната среда – 7 клас Киселини и основи. рН на разтворите

Блажка Ушагелова – учител по химия и опазване на околната среда в 1 СУ „Пенчо Славейков“