ПРОДЪЛЖАВА УСПЕШНОТО ПРЕДСТАВЯНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ОТБОРИ В МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОЛИМПИАДИ ПО ПРИРОДНИ НАУКИ! Нови медали – златен, три сребърни и бронзов от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, 02 – 10 август, град Кещей, Унгария
12 август 2019Нови медали – златен, три сребърни и бронзов от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика проведена от 02 – 10 август в град Кещей, Унгария.
Петтимата ни състезатели се завръщат с медали завоювани в сериозна конкуренция с 254 участници от над 40 отбора от цял свят: Георги Александров – СМГ – златен медал; Петър Димитров – НПМГ, Любомир Шойлев и Петър Димитров – ППМГ, Бургас – сребърни медали, а Владимира Иринчева от ПЧМГ, София – бронзов медал. И петимата ни състезатели през учебната 2019/ 2020 год. завършиха средното си образование.
Опит и отлична подготовка по астрономия, физика и математика са в основата на традиционното достойно представяне на българските ученици в най-престижното състезание по астрономия и астрофизика.
Златният медал на Георги Александров го прави двукратен златен медалист, след изключителното му представяне в олимпиадата през 2018 г. в Пекин. Не може да се подмине й фактът, че за Георги и Владимира, Международната олимпиада по астрофизика е трето участие за учебната година, след Международната олимпиада по физика в Тел Авив и Европейската олимпиада по физика в Рига, откъдето състезателите ни също се завърнаха с медали – сребърен и златен – Георги и бронзови – Владимира.
Международната олимпиада по астрономия и астрофизика /International Olympiad on Astronomi and Astrophysics/ е сложно и трудоемко състезание, което се провежда в няколко тура – три индивидуални и един отборен:
- Теоретически тур състоящ се от 15 кратки въпроса и 2 или 3 дълги въпроса, с продължителност 5 часа за решаване;
- Анализ на данни – задача, базирана на хартия или компютър, за анализ на действителни данни, получени от професионални астрономи, с продължителност 4 часа за решаване;
- Наблюдателен тур – въпроси, свързани с пряко наблюдение на небето (в реалното небе или в планетариум), разпознаване на звезди, съзвездия, мъглявини, големи кръгове и др.;
- Екипно състезание: отделно състезание, в което националните отбори са поставени да изпълняват огромна задача, включваща както индивидуални, така и групови усилия, с теоретически и / или практически разсъждения.
Ръководители на отбора бяха Никола Каравасилев, учител по физика и астрономия в ПЧМГи Захари Дончев от ИА с НАО към БАН.
През октомври предстои и 24-ата Международна олимпиада по астрономия в Пятра Нямц, Румъния.
Ползвана е информация и от СООПН /сдружение на олимпийските отболри по природни науки и математика/
Резултати и класиране от Международната олимпиада по астрофизика 2019 г.