На 03.09.2019 г. от 11:00 часа до 13:00 часа в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ ще се проведе благотворителната инициатива „Операция „Жълти стотинки“ организирана от Vivacom. В нея ще се включат 50 души – журналисти, партньори по инициативата, представители на сдружението на олимпийските отбори по природни науки, ученици по отборите по природни науки, представители на Vivacom.
Благотворителната инициатива се провежда за девети пореден път, като всяка година събраните средства се даряват за значима социална кауза. Тази година средствата ще бъдат дарени на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки за подготовката и участието на българските национални отбори по природни науки (астрономия, биология, информатика, лингвистика, физика и химия) в международни състезания.
Моля Вашето съдействие за популяризиране на благотворителната инициатива и нейната кауза, за набиране на повече средства, което ще даде още една възможност на децата в България да имат добър пример за упорита работа, постоянство и успехи, успехи, които са достойно оценени и уважавани от цялото общество.
Нови медали – златен, три сребърни и бронзов от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика проведена от 02 – 10 август в град Кещей, Унгария.
Петтимата ни състезатели се завръщат с медали завоювани в сериозна конкуренция с 254 участници от над 40 отбора от цял свят: Георги Александров – СМГ – златен медал; Петър Димитров – НПМГ, Любомир Шойлев и Петър Димитров – ППМГ, Бургас – сребърни медали, а Владимира Иринчева от ПЧМГ, София – бронзов медал. И петимата ни състезатели през учебната 2019/ 2020 год. завършиха средното си образование.
Опит и отлична подготовка по астрономия, физика и математика са в основата на традиционното достойно представяне на българските ученици в най-престижното състезание по астрономия и астрофизика.
Златният медал на Георги Александров го прави двукратен златен медалист, след изключителното му представяне в олимпиадата през 2018 г. в Пекин. Не може да се подмине й фактът, че за Георги и Владимира, Международната олимпиада по астрофизика е трето участие за учебната година, след Международната олимпиада по физика в Тел Авив и Европейската олимпиада по физика в Рига, откъдето състезателите ни също се завърнаха с медали – сребърен и златен – Георги и бронзови – Владимира.
Международната олимпиада по астрономия и астрофизика /International Olympiad on Astronomi and Astrophysics/ е сложно и трудоемко състезание, което се провежда в няколко тура – три индивидуални и един отборен:
Теоретически тур състоящ се от 15 кратки въпроса и 2 или 3 дълги въпроса, с продължителност 5 часа за решаване;
Анализ на данни – задача, базирана на хартия или компютър, за анализ на действителни данни, получени от професионални астрономи, с продължителност 4 часа за решаване;
Наблюдателен тур – въпроси, свързани с пряко наблюдение на небето (в реалното небе или в планетариум), разпознаване на звезди, съзвездия, мъглявини, големи кръгове и др.;
Екипно състезание: отделно състезание, в което националните отбори са поставени да изпълняват огромна задача, включваща както индивидуални, така и групови усилия, с теоретически и / или практически разсъждения.
Ръководители на отбора бяха Никола Каравасилев, учител по физика и астрономия в ПЧМГи Захари Дончев от ИА с НАО към БАН.
През октомври предстои и 24-ата Международна олимпиада по астрономия в Пятра Нямц, Румъния.
Ползвана е информация и от СООПН /сдружение на олимпийските отболри по природни науки и математика/
XVII-а Международна олимпиада по лингвистика (IOL) се проведе между 29 юли и 02 август 2019 г. Домакин на тазгодишното издание на олимпиадата бе град Йонгин, Южна Корея. Участваха 54 отбора от 36 държави от целия свят, което прави над 350 участници. В същата тази олимпиада България е на трето място в света в класирането по държави според броя медали. Страната ни е инициатор на МОЛ, и традиционно не само изпраща по осем участници, но и ежегодно постига забележителни резултати.
И през 2019 г. успехите не закъсняха: българските национали се завръщат с 6 медала (2 от които златни), 1 почетна грамота, както и почетни грамоти от отборното състезание.
Състезателните дни бяха 30 юли (индивидуално състезание) и 01 август (отборно). Два златни, два сребърни, два бронзови медала ще донесат лингвистите на родна Земя, а Отбор 2 (Марко, Матей, Йоан, Никол) – почетни грамоти от отборното състезание.
Изключителната радост бе подкрепена и от обявяването на 12-класника Здравко Иванов за втори във вечната “Зала на славата” на IOL. Това се случи след завоюването на златото днес, което го издига в класацията с общо три златни (2019, 2018, 2017) и един бронзов (2015) медали. Едва преди две седмици Здравко се окичи и с втория си сребърен медал от Международната олимпиада по биология. Златният медалист Матей и сребърната носителка Цветелина получиха признание и за най-добри решения.
Ръководители на отборите на IOL’ 19 са инж. Александър Велинов (СМБ), Любомир Златков (ИМИ-БАН), д-р Илияна Раева (РУ “Ангел Кънчев”), д-р Росица Декова (ПУ „Паисий Хилендарски“)
Участието на Българския отбор бе осигурено с помощта на МОН, Фондация “Америка за България”, Българска Аутсорсинг Асоциация, Сирма Груп, Скейлфокус и Булпрос.
МОЛ се провежда ежегодно от 2003 г. насам, като първата олимпиада е инициирана от България и е проведена в Боровец. Към 2019 г. (включително) българските участници са донесли на страната ни общо 68 медала – 19 златни, 20 сребърни и 29 бронзови.
Информацията е от Сдружение на олимпийските отбори по природни науки.