Панаир на науките и технологиите, 7 юни 2025 г., Научен комплекс 2 – БАН

30 май 2025
На 7 юни в Научен комплекс 2 – БАН ще се проведе Панаир на науките и технологиите, организиран от Science Me Up (Университет за деца) в партньорство с Института по физика на твърдото тяло – БАН.
 
Организаторите канят учениците от  2. – 9. клас и техните учители да се включат в:
  • Практикоприложни работилници по физика, химия, биология и инженерни науки;
  • Посещения на лабораториите на Института по физика на твърдото тяло;
  • Научни лекции, водени от учени и изследователи от различните институти на БАН;
  • Научни демонстрации и астрономически наблюдения в парка на Научния комплекс. 
Участието в Панаира е НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО и става чрез регистрация тук:
Записване за работилнициhttps://forms.gle/trV1qjq9YsdSmkcW8
Записване за лаборатории и лекцииhttps://forms.gle/GwJQDssrT8jSHkDA9
Повече информация за събитието ще намерите тук: https://uni4kids.bg/2025/05/22/science-fair-sofia-programme/
или на телефон 0893 86 64 66
 

УЧИТЕЛИ ПО ПРИРОДНИ НАУКИ НАГРАДЕНИ С ПОЧЕТНО ОТЛИЧИЕ „НЕОФИТ РИЛСКИ“

23 май 2025

 

Наградените учители с почетно отличие „Неофит Рилски“ за учебната 2024/ 2025 г. са:

ХРИСТО ПЕЕВ – учител по физика и астрономия в СМГ „Паисий Хилендарски“

СИЛВИЯ МИХАЙЛОВА – учител по физика и астрономия в Национална търговско-банкова гимназия

АНАСТАСИЯ ВОЛОЛОВЦЕВА – учител по природни науки в ЧСУ „Джани Родари“

Грамотите „Неофит Рилски“ ще се връчват от министъра на образованието и науката от 12:00 ч. на 24.05.2025 г. на сцената пред Народния театър „Иван Вазов“


УЧИТЕЛИ ПО ПРИРОДНИ НАУКИ, КОИТО СА НАГРАДЕНИ С ПЛАСТИКА „СОВА“ И ГРАМОТА ЗА ЗАСЛУГИ КЪМ СТОЛИЧНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

С пластика „Сова“ и грамота за заслуги към столичното образование са наградени:

ВАЛЕНТИНА МАРИНОВА –  учител по физика и астрономия в НПМГ „Акад. Л. Чакалов“

ХРИСТО ВЕСЕЛИНСКИ – учител по химия и опазване на околната среда в СМГ „Паисий Хилендарски“

СТАНИМИРКА ЩИЛЯНОВА – учител по биология и здравно образование в 129. ОУ „Антим I“.

Наградите ще бъдат връчени на 24.05.2025 г. от 14.00 часа пред Народния театър на празничния концерт, посветен на деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, организиран за 13 поредна година от Регионално управление на образованието – София-град.


За 14-та поредна година Регионалното управление на образованието – София-град организира своя празничен концерт, посветен на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 24 май ще бъде отбелязан традиционно и тази година с тържествено шествие и празничен концерт. По време на концерта на педагогическите специалисти от столичната образователна система ще бъдат връчени почетните отличия „Неофит Рилски“ (имената на наградените вижте тук), с които министърът на образованието и науката ги удостоява за професионалните им постижения, и наградите на РУО – София-град за принос и заслуги към столичното образование (имената на наградените вижте тук).

В 10:00 ч. в събота, 24 май 2025 година, учениците от столичните училища, техни оркестри, състави и ансамбли ще заемат местата си пред сградата на Министерство на образованието и науката (площад „Атанас Буров“) за тържественото шествие. В 10:30 ч., предвождано от Гвардейския духов оркестър, възпитаниците на Софийската духовна семинария и официалните лица, шествието ще се отправи към Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. По пътя към процесията ще се присъединят ръководството на Българската академия на науките, народни представители, академичният съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

От 11:15 часа пред Народния театър „Иван Вазов“ за 14-та поредна година Регионалното управление на образованието – София-град организира своя празничен концерт, посветен на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

В концерта ще вземат участие стотици деца и ученици от столичните образователни институции, които са подготвили богата и разнообразна програма. Поканват се всички да вземат участие в тържеството за празника и шествието.

Грамотите „Неофит Рилски“ ще се връчват от министъра на образованието и науката от 12:00 ч. на 24.05.2025 г. на сцената пред Народния театър „Иван Вазов“, след което началникът на РУО – София-град ще връчи и наградите за принос към столичната образователна система от 14:00 часа.


Българските ученици спечелиха 4 медала – сребърен и три бронзови, от Международната Менделеевска олимпиада по химия (IMChO), Бело Оризонти, Бразилия

19 май 2025

В Бело Оризонти, Бразилия, от 5 до 12 май се проведе LIX Международна Менделеевска олимпиада по химия (IMChO). Домакин на олимпиадата е UFMG — Федералният университет на Минас Жерайс.

LIX Международната Менделеевска олимпиада по химия (IMChO) се проведе с рекорден брой участници от 40 държави.

 

Четиримата ни наградени ученици са от Софийската математическа гимназия: Никола Нинков (XI клас) – сребърен медал, Дамян Иванов (X клас), Мира Дулевска (XII клас) и Виктор Ангелов (XII клас) – бронзови медали. 

Никола и Дамян се ученици на г-жа Ани Василева – учител по химия в СМГ, а Мира и Виктор на г-н Христо Веселински – учител по химия в СМГ.

Ръководители на отбора ни са доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“

Олимпиадата традиционно се организира от Химическия факултет на Московския държавен университет „Ломоносов“ и фондация „Мелниченко“. Тазгодишният партньор-организатор е Федералният университет на Минас Жерайс.
От 2023 г. събитието се провежда като част от Десетилетието на науката и технологиите, обявено от президента на Русия, и е включено в инициативата „Наука, която побеждава“. Международната олимпиада по химия „Менделеев“ за ученици (IMChO) е едно от най-големите състезания по олимпиадна химия в света, създадено през 1967 г. През 1997 г. Международната Менделеева олимпиада става наследник на Всесъюзната олимпиада по химия за ученици, запазвайки нейната номерация. Олимпиадата продължава седем дни и се състои от три кръга: два теоретични и един практически. 


XVІI Национално състезание „Ключови компетентности по природни науки“, 13 -15 юни 2025 г., Велинград

15 май 2025

Изх. № РУО1-15797/19.05.2025 г. Указания за организиране и провеждане на националното състезание за ключови компетентности по природни науки


Уебинар „Изкуствените светлини и човешкият интелект“, посветен на Международния ден на светлината организиран от образователна инициатива „Космическо училище“

На  16 май 2025 г. (петък) от 17:00 до 18:00 часа ще се проведе уебинар „Изкуствените светлини и човешкият интелект“, посветен на Международния ден на светлината организиран от образователна инициатива „Космическо училище“.

Международният ден на светлината се отбелязва ежегодно на 16 май по инициатива на ЮНЕСКО и е включен в календара на международните дни на ООН.

Условия за участие: Регистрацията е отворена до 15 май 2025 г. включително, или до запълване на местата. Максималният брой на участниците е 100 човека. Учениците могат да се регистрират индивидуално или като групи с една регистрация от своите учители, когато се включват от класна стая. Това позволява участие на повече хора.

Линк за регистрация: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfdMkv2VVttFovSrfmypJGcCI-9-2i7qY0IGo9oFDK9ctAm1w/viewform?usp=header

Линкът за достъп до събитието ще бъде изпратен на регистрираните участници на 15 май 2025 г.

За допълнителна информация и въпроси можете да се свържете д-р Стефан Стаменов, ИКИТ-БАН на тел. 0877856559, както и на е-мейл адреса на Космическо училище: space.schoolbg@yahoo.com

Писмо с Изх. № РУО1-15484/15.05.2025 г. за организиране и провеждане на уебинара


Ученическият институт на Българската академия на науките (УчИ – БАН) обявява прием на ученически проекти/разработки за своята XII ученическа научна сесия (УНС)

Информация за участие в XII ученическа научна сесия (УНС) на Ученическия институт на Българската академия на науките (УчИ – БАН)


Задачи от Национален кръг на олимпиада по астрономия, 10-11 май 2025, гр. Димитровград

14 май 2025

Първи тур

Втори тур (втори ден)


ЗАДАЧИ ОТ НАЦИОНАЛЕН КРЪГ НА ОЛИМПИАДА ПО ФИЗИКА, 26 – 27 АПРИЛ 2025г., КАЗАНЛЪК


Резултати и класиране от националния кръг на олимпиадата по астрономия, 10 – 11 май 2025 г., Димитровград

13 май 2025

 

Протокол на Националната комисия с резултатите и класирането от националния кръг на олимпиада по астрономия, проведена на 10 и 11 май 2025 г в Димитровград


Конкурс за научна статия на тема „Природни науки и иновации в образованието“, посветен на 140 години от рождението на проф. Димитър Баларев

Редакционната колегия на списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ от НИОН „А-буки“ Ви уведомявам, че за втора поредна година се организира конкурс за научна статия на тема „Природни науки и иновации в образованието“, посветен на 140 години от рождението на проф. Димитър Баларев.

Крайният срок за участие е до 30.09.2025 г. (включително).

В конкурса могат да участват действащи учители от цялата страна, докторанти, постдокторанти и млади учени от български висши училища и/или научни организации с научни статии в областта на образованието по природни науки и свързаните с него области за всички образователни нива – от ранното обучение по природните науки, средното и професионалното образование до висшето образование и обучението през целия живот.

Изпратените ръкописи трябва да бъдат структурирани съгласно указанията, които ще откриете ТУК

Желаещите да участват в конкурса, е необходимо да изпратят своите ръкописи в електронен вариант с прикачен файл (.docx), придружени с научна автобиография, в срок не по-късно от 30.09.2025 г. на имейла на списанието: science@azbuki.bg

Статията не трябва да е публикувана преди това или да е участвала в други конкурси. При откриване на плагиатство кандидатурата отпада от конкурса. Всички ръкописи ще бъдат прегледани и оценени от експерти в съответната научна област.

Трите най-добри статии ще получат награди: Първа награда – 1000 лв; Втора награда – 500 лв.;Трета награда – едногодишен абонамент за списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“.

Всички отличени статии и тези, получили положителна рецензия, ще бъдат публикувани в списанието.

Победителите ще бъдат обявени на специална церемония.


Първи интердисциплинарен турнир „Деца на науката“ 2025, начало 9.00 на 24.06.2025 г. в 32. СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“

7 май 2025

Екипът на 32. СУИЧЕ „Свети Климент Охридски“ съвместно с РУО-София-град организират Първи интердисциплинарен турнир „Деца на науката“.  Турнирът е насочен към ученици, които през настоящата учебна година се обучават в седми клас и обхваща знания и умения по човекът и природата, математика, химия, физика, биология, география, изкуство.

Дата на провеждане на турнира – 24.06.2025 година от 09:00 часа в 32. СУИЧЕ.

В турнира ще се състезават първите 15 регистрирани отбора от различни училища.
Срок за регистрация на отборите: 06.06.2025 година

Националното състезание по природни науки и география „Акад. Л. Чакалов“ за ученици от VІІ клас през учебната 2024/2025 г.

5 май 2025

Националното състезание по природни науки и география „Акад. Л. Чакалов“ за ученици от VІІ клас през учебната 2024/2025 г. ще се проведе на 07.06.2025 г. в град София.

Състезанието се провежда в един състезателен ден за четирите модула по приложения график:    

Регистрацията за участие в състезанието може да бъде направена по електронен път на адрес: https://forms.gle/xqdQmdv4QuU1WmYr7.  Линкът ще активен от 08.00 часа на 07.05.2025 г. до 12.00 часа на 27.05.2025 г.