Образователна инициатива „Космическо училище“ организира пролетна школа за ученици от VIII до X клас с продължителност 30 учебни часа на тема „Приложение на космическите изследвания по учебни предмети в училищното образование – география, екология, биология и физика“.
Заниманията ще се провеждат онлайн по 3 учебни часа веднъж седмично – всеки петък от 16:30 до 18:30 часа, като започват от 07.04.2023 г. и приключват на 16.06.2023 г.
Участието в пролетната школа става след попълване на заявление от родителите на ученика и изпратен е-мейл: space.schoolbg@yahoo.com. Заявлението можете да намерите на сайта на „Космическо училище“. Срокът за регистрация за участие в пролетната школа е 6 април 2023 г..
За допълнителна информация и въпроси можете да се свържете с доц. д-р Ваня Стаменова, ИКИТ-БАН на тел. 0887435050 или с д-р Стефан Стаменов, ИКИТ-БАН на тел. 0877856559, както и на е-мейл адреса на „Космическо училище“: space.schoolbg@yahoo.com
На 22.04.2023 г. /събота/, Физическият факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ /от 11.00 до 16.00 часа/ и Астрономическата обсерватория на СУ „Св. Кл. Охридски“ от 16.00 до 22.00 часа/ канят в рамките на Пролетен ден на отворените врати всички – ученици, учители, родители с деца, студенти, изследователи и граждани, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа.
Програмата на събитието включва богата лекционна програма, обиколки с гид на лаборатории във Физическия факултет, демонстрация на реална научна апаратура, наблюдения с телескоп и демонстрация на забавни физични експерименти.
Експерименталната лаборатория по физика за работа с учители и ученици ще демонстрира всички лабораторни упражнения от препоръчителния списък на МОН. Отправена е покана към учителите да се запознаят на място с възможностите на лабораторията и при желание да се обсъдят възможности за сътрудничество.
Във връзка с писмо с вх.№РУО1-7696/21.03.2023 г. Ви уведомявам, че за тринадесета поредна година от 11 до 14 май 2023 г. в София Тех Парк ще се проведе Софийски фестивал на науката 2023 г. В програмата за училищата са включени 40 индивидуални събития в работилници за малки групи – до 25 места и за по-големи групи – до 50 места.
Средно училище „Елисавета Багряна“, София има удоволствието да Ви покани на II Национална училищна Конференция „Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“, 2023 година.
Вдъхновени от положителните отзиви на първата конференция и мотивирани от желанието да бъдем домакини за втори път на този форум, Ви каним на 24 и 25 март 2023 година да вземете участие и да бъдете наши гости.
Споделяйки своя опит и давайки за пример работещи механизми, добри практики и методики в обучението на ученици по природните науки, придобиваме увереността, че учениците ще получат възможно най-качествена подготовка.
За повече подробности относно регистрация, настаняване, срокове, свързани с конференцията, моля да посетите следния линк:
Писмените работи на учениците, които не са допуснати до националния кръг на олимпиадата по биоблогия и здравно образование, могат да се гледат от родител/ученик срещу документ за самоличност на 20.03.2023 г. /понеделник/ от 10,00 до 17,00 часа в 101 СУ „Бачо Киро“.
Председател на областната комисия за проверка и оценка на писмените работи на учениците
Уважаеми участници в областния кръг на олимпиадата по Химия и ООС,
Писмените работи от областния кръг на олимпиадата по ХООС, които не са предложени от областната комисия за допускане до национален кръг се съхраняват в 23.СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ – училище-координатор. Желаещите да видят работите си, могат да го направят в 23.СУ, както следва: на 08.03.2023 г. /сряда/, от 14:00 до 16:00 часа и На 09.03.2023 г./четвъртък/, от 12:00 до 16:00.
На 28.02.23 г. в 90. СУ ,,Ген. Хосе де Сан Мартин” се проведе организирано от експертите по природни науки в РУО София-град обучение на тема „Прилагане на STEAM обучението по природни науки и екология“.
В СТЕМ центъра на училището екип от учители на 90. СУ представи своя цялостен модел за работа – учене през Големи въпроси в СТЕМ среда. Той е фокусиран върху интегриране на учебното съдържание по природни науки и прилагане на компетентностен подход за развиване на умения.
Чрез иновативни техники и игри участниците бяха потопени в обувките на учители от 90 СУ. Разделени на случаен принцип в различни групи, те участваха в работилници за изработване на критериални матрици, които измерват и проследяват напредъка на конкретно умение. По предоставен алгоритъм и бланка за попълване преподавателите създадоха и свои Големи въпроси с интегрирано учебно съдържание от различни предметни области. Обучението приключи с групова рефлексия и представяне на генерираните идеи.