Физиката е забавна – демонстрации за ученици организирани от института по физика на твърдото тяло към БАН

20 януари 2020

ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

В Института по физика на твърдото тяло е създаден кабинет, където се извършват експерименти, демонстриращи по забавен начин, за ученици от 3 до 7 клас, основни физически закони и явления като закон на Ом, разпространение на светлината, магнитната индукция и др. Кабинетът е създаден по проект „Образование с наука“ между БАН и МОН.

За учениците от 8 до 12 клас се предлагат лекции, дискусии и посещение на лабораториите в Института, които разполагат с уникално за страната оборудване и разработени модерни технологии в областта на оптиката и спектроскопията, лазерната физика, акустоелектрониката, микроелектрониката, нанофизиката, биофизиката и др.

В Института по физика на твърдото тяло се намира и кабинетът на академик Георги Наджаков, открил фотолектретното състояние на веществото, вписано под №1 в Държавния регистър на откритията. През 2014 год. кабинетът на академик Наджаков е обявен от Европейското физическо дружество за историческо място в културното наследство на Стария континент. Кабинетът с експерименти, лабораториите и кабинетът на първия български откривател могат да бъдат посетени за лекции и демонстрации след предварително договаряне с проф. Албена Паскалева, ръководител на проекта.

Приложение: Информация за дейностите по проект „Образование с наука“ на Института по физика на твърдото тяло към БАН

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД


Изложба на „Семейство Пиренови“, 18.01. – 01.02.2020 год. в Ботаническата градина при БАН

Изх. № РУО1 – 1517/ 21.01.2020 г.

ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

От 18 януари до 01 февруари 2020 год. във връзка с цъфтежа на азалиите, Ботаническата градина при БАН представя изложба на „Семейство Пиренови“. Всеки ден, от 10 до 16 часа, може да се насладите на цъфтящите в момента азалии от колекцията ни, а също така да се запознаете и с други красиви и оригинални растения от тропиците. В момента също цъфтят стрелиции, антуриуми, бугенвилеи и орхидеи.

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА

НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД

 


Национална училищна конференция „Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“, 13-14 март 2020 г. в 51 СУ „Елисавета Багряна“, гр. София

БИОЛОГИЯ + ХИМИЯ + ФИЗИКА + ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА + ИНФОРМАТИКА + ГЕОГРАФИЯ

Националната училищна конференция „Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“ ще се проведе за втора поредна година.

Домакин на събитието е 51. СУ ,,Елисавета Багряна“ – София. Заповядайте на 13-14 март 2020 г. в 51. СУ ,,Елисавета Багряна“ на адрес: гр. София, ул. ,,Софийски герой“ №28

През 2019 година Националната училищна конференция ,,Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“ постави началото на ежегодни срещи на преподаватели по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, човекът и природата и информатика, а от тази година и география. Целта е да се популяризират множество добри практики, които вече съществуват, като участниците имат възможност да представят пред колеги от цялата страна своя опит, инструментариум, техники за стимулиране на интереса и креативността на учениците. Ще бъдат показани нестандартни подходи, ще се обсъждат алтернативни канали на комуникация, нови техники за преподаване в интерактивна учебна среда. Участниците във форума ще получат сборник /на хартиен носител/ с всички споделени педагогически практики. При желание от страна на участниците ще бъдат издадени удостоверения с кредити.

Важна информация:

Капацитетът на конференцията е 150 участници и регистрационната форма ще бъде затворена при достигането му.

Регистрационната форма за участие с педагогическа практика ще бъде отворена до 01.03. 2020 г.

Регистрационната форма за участие като гост ще бъде отворена до 06.03.2020 г.

Линк към сайта на конференцията: https://conference.51school.bg/