Организация и провеждане на Националното състезание по природни науки (биология, физика химия) и география за ученици от VII клас „Акад. Л. Чакалов“, 8 – 9 юни 2019 г.

30 април 2019

Указания за организиране и провеждане на Националното състезание по природни науки (биология, физика, химия) и география за VII клас

 

 

 

Заявка за участие в състезанието се подава на интернет страницата на НПМГ: https://npmg.org/  от 07.05.2019 г. до 31.05.2019 г.

За допълнителна информация: e-mail на НПМГ: npmg_sofia@abv.bg


Дванадесетокласникът от Националната природоматематическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ – Камен Петров е носител на първия златен медал за България от Международната Менделеевска олимпиада проведена в Санк-Петербург от 21 – 27 април 2019 г.

От 21 до 27 април в Санкт-Петербург, Русия се проведе 53 Международна Менделеевска олимпиада (ММОХ). В престижното състезание  се включиха 152  участници от 28 страни. Съгласно регламента на олимпиадата през 2019 год. участниците в ММОХ, които заемат първите 15 места – получават златни медали, следващите 30 – сребърни и следващите 45 – бронзови. Разпределението на златните медали е следното: Русия – 7, Румъния – 3, Беларус, България, Литва, Узбекистан и Украйна по 1 медал.

 

ММОХ е продължение на Всесъюзната олимпиада за ученици по химия, като продължава и нейната номерация. България се включва през 2004 год., като традиционно изпраща четиримата си най-добри състезатели от националния кръг.

Камен Петров от 12 клас на НПМГ донесе първия златен медал за България от ММОХ. Дамян Францов от 11 клас на СМГ „Паисий Хилендарски“ и Евгени Стателов от 12 клас на ЕГ „Пловдив“ получиха сребърни медали, а Кристиян Вилхемов – от 11 клас на НПМГ почетна грамота. Отличията бяха връчени в Константиновския дворец до Санкт-Петербург.

Камен Петров e ученик на Людмила Кирилова – учител по химия и опазване на околната среда в НПМГ,  учител на Дамян Францов от СМГ е Ани Божикова – учител по химия и опазване на околната среда от СМГ, а учител на Кристиян Вилхемов е Антония Илиева – учител по химия и опазване на околната среда в НПМГ. Ръководители на отбора са доц. д-р Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от ФХФ на СУ „Климент Охридски“.

ММОХ се състои от три кръга: първи теоретичен кръг (8 задължителни задачи), втори теоретичен кръг (5 задачи от 15 по избор на участниците) и експериментален. Състезателните дни бяха 22 и 23 април. По думите на златния ни медалист Камен Петров, който участва за втори път в ММОХ – „Тази година особено труден е бил експерименталния кръг“.

Резултати на участниците в 53 Международна Менделеевска олимпиада, 21 – 27 април Санкт Петербург

 


Задачи за подборния кръг на Националното състезение по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за гимназиален етап“ – 20.03.2019 г. ФХФ

Задачи за подборния кръг на Националното състезание тестови по ХООС „Тестови задачи за гимназиален етап“-  20.03.2019 г., ФХФ СУ „Св. Климент Охридски“ и указания за проверка и оценка на задачите