Проф. дфн Александър Драйшу – декан на Физическия факултет при СУ „Св. Климент Охридски“
Проф. Александър Драйшу завършва висше образование в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1987 г. като инженер-физик със специализация „Квантова електроника и лазерна техника“. През 2001 г. му е присъдена научната степен „доктор на физическите науки“, а през 2004 г. – научното звание „професор“.
Научната му работа е в областта на фемтосекундната фотоника, в класическата нелинейна и в сингулярната линейна и нелинейна оптика, както и в екстремната нелинейна оптика. Има 218 научни публикации, от които 76 статии в международни списания с импакт фактор, 36 статии в международни списания с импакт ранг и 100 доклада на международни конференции. Публикациите му са цитирани над 1340 пъти. След 1997 г. проф. Драйшу е ръководил 15 научни проектa. Бил е ръководител на катедра „Квантова електроника“ при Физически факултет (2003 – 2011), а от юни 2011 г. е декан на Факултета.
Лекция „Светлината, лазерите и Нобеловата награда по физика за 2018 г.“
Лазерите са устройства, излъчващи светлина с уникални свойства. Многобройните им приложения в индустрията, медицината, науката и бита доведоха до революционни открития и до нови техни приложения, за които бяха присъдени редица Нобелови награди. Нека само да си припомним областта на оптичните комуникации и регистрирането на гравитационните вълни, които не биха били възможни без прилагането на лазери. В тази лекция, на популярно и достъпно ниво, ще бъде представена физиката на лазерите и особеностите на тези от тях, способни да генерират свръхкъси импулси с продължителности една милионна част от една милиардна част от секундата. Макар и с безпрецедентно високи мощности, тези импулси се нуждаят от повишаване на енергията им. Едната част от Нобеловата награда по физика за 2018 г. е присъдена именно за намирането на решение на този проблем, довело до разкриването на новата област „екстремна нелинейна оптика“ и до формирането на Международния консорциум „Екстремна светлина“, както и до вече изгражданата такава уникална международна научна инфраструктура. Други типове лазери с прецизно контролирани в пространството параметри са в състояние да захващат обекти с микро- и наноразмери, подобно на захващането на малки частици с пинцети. Това са т.нар. оптични пинцети. За демонстрирането им, довело до многобройни практически приложения, е присъдена втората половина на Нобеловата награда по физика за 2018 г.
Разпределение на участниците в областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда разпределени в 22 СУ „Георги Сава Раковски“ на 10.02.2019 г.
Разпределение на участниците в областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда разпределени в 127 СУ „Иван Денкоглу“ на 10.02.2019 г.
Разпределение на участниците в областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда разпределени в 39 СУ „Петър Динеков“ на 10.02.2019 г.