14-та международна Жаутиковска олимпиада по физика, математика и информатика за ученици от средни училища, 10-16 януари 2018 г., Алмати, Казахстан

Изх. № РУО1 – 30451/ 22.12.2017 г.. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА ВСИЧКИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИНСТИТУЦИИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СОФИЯ – ГРАД

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Във връзка с писмо на МОН с № 9105/19.12.2017 г. и вх. № РУО1-28431/04.12.2017 г., Ви уведомяваме, че от 10 до 16 януари 2018 в гр. Алматъ, Република Казахстан ще се проведе 14-та международна Жаутиковска олимпиада по физика, математика и информатика за ученици от средните училища.

В олимпиадата могат да участват отбори от природо-математическите гимназии и паралелки на страната. Съставът на всеки отбор включва 7 участници: 3-ма участници по математика, 2-ма – по физика и 2-ма – по информатика, 1-2 ръководители (учители по физика, математика, информатика), които владеят един от трите официални езика на олимпиадата: руски, английски или казахстански. Допуска се участие на отбори в непълен състав. Регламентът включва така правоучастие в размер  на 100$ за участник и за ръководител. Допълнителна информация за условията за участие може да се получи на сайта: www.fizmat.kz.

Министерството на образованието и науката не поема финансови и организационни ангажименти при участие на отбори от България в 14-та международна Жаутиковска олимпиада по физика, математика и информатика.

Адресът на Организационния комитет е: Република Казахстан, пощенски код 050040, град Алматъ, ул. „Бухар жърау“ 36, нетърговски акционерно дружество „Републиканско физико–математическо училище“, тел/факс +77273950177, тел. +77273950183, +77273950185, fizmatschool1972@gmail.com

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД

Международната Жаутиковска олимпиада носи името на известния казахстански математик – академик Оримбек Жаутиков (1911–1989). Тя е уникална по рода си. Участниците в нея са училища. Всяко училище се представя с отбор от 7 ученици – трима по математика, двама по физика и двама по нформатика. Олимпиадата влючва 3 състезания по посочените 3 предмета, като всяко от тях е много близко по трудност на задачите до съответните международни олимпиади (IMO, IPhO и IOI). Темите се определят от международни журита, в които участватизвестни специалисти от няколко страни, повечето от които са членове на журитатаи на международните олимпиади. Проверката на писмените работи се осъществява от членовете на тези журита. Резултатите от олимпиадата дават възможност да се сравняват качествата на участващите училища от различни държави и да се прави рейтинг. Постоянен домакин е РСФМШИ – Републиканско физико-математическо училище-интернат за даровити деца на името на О. Жаутиков, което се намира в доскорошната столица на Казахстан – гр. Алмати.

Рекордни успехи за българските състезатели по природни науки за 2017 г.

19 декември 2017

На 18 декември, на тържествена церемония в Президенството бяха отпразнувани успехите на българските олимпийски състезатели по природни науки. Ежегодното официално събитие отново се проведе под патронажа и с домакинството на Президента на Република България.

Като държавен глава г-н Румен Радев се изправи за първи път пред олимпийската общност и отбеляза рекордния брой спечелени медали през 2017 г. За изминалия сезон състезателите от националните отбори по математика, информатика, физика, химия, биология, математическа лингвистика, астрономия и астрофизика могат да се похвалят с 97 отличия – от тях 17 са златни медали, 31 – сребърни, 47 – бронзови, както и 2 почетни грамоти.

През 2017 г. младежите постигнаха тези рекордни за последните години резултати в близо 20 от най-престижните международни форуми по природни науки по цял свят: Сингапур, Ирландия, Бразилия, Тайланд, Естония, Иран, Индонезия, Китай  и др.

Броят на медалите, получени от български състезатели от 1989 г. досега, е повече от 100, като само още 4 страни са постигали този успех.

Президентът на Републиката, г-н Румен Радев, поздрави състезателите и отбеляза:  “Убеден съм, че знанията, които се получават, са определящи за бъдещето на страната. Трудът, който всички полагате, ще се върне към нови научни постижения, определящи нашето бъдеще, а защо не и бъдещето на света. Неведнъж ние, българите, сме го доказвали.”

Приветствия от страна на учениците изказаха носителите на златни медали Димитър Каразапрянов (биология): “Заедно успяваме да правим чудеса!”, и Кирил Бангачев (математика): “Състезанията са не просто решаване на задачи и провеждане на експерименти, те са и удоволоствие, но и едно истинско социално и културно събитие за нас самите.”

Сдружение на олимпийските отбори по природни науки благодари на всички състезатели, ръководители и учители, на Фондация „Америка за България“, всички спонсори, дарители и партньори за подкрепата!

Информацията е от сайта на Сдружение на олимпийските отбори по природни науки


Открит урок по биология, по новата учебна програма, в VІІІ клас в СУ „Генерал Стойчев“

14 декември 2017

Използването на дейностния подход, съчетан с интерактивни форми на обучение, вътрепредметни и междупредметни връзки, стратегии за формиране на ценности и партньорски връзки с учениците провокират интерес, креативност и творчество у учениците!

Това бе наблюдавано, от учители по природни науки, на открития урок по биология в VІІІб клас на СУ „Генерал Стойчев“ на тема „Обмяна на веществата и енергията“ под ръководството на г-жа Василка Узунова.

Впечатляващата е динамика в часа и активността на учениците. Успешно се реализират очакваните резултати на ниво учебна програма и заложените в ДОС ключови компетентности. Не може да се подмине и фактът, че знанията от учебната програма постоянно се съчетават с приложението им в живота на учениците, а именно  – тренировъчния процес, който е съществена част от тяхното обучение.

На учениците са осигурени възможности да наблюдават, анализират, моделират, изказват предположения и работят в екип. Важна част в урока се пада и на практическата им дейност, която е свързана с опитно доказване на белтъци, въглехидрати и мазнини, както и изчисляване на индекс на телесна маса.

В съответствие с изискванията на учебната програма, акцент в урока се поставя и  върху здравните познания свързани със системите, които осъществяват обмяната на веществата.

Присъстващи изразиха удовлетворение от наблюдаваното през часа, както й от показаните знания, умения и изградени ценности и гражданска позиция на учениците. Неизбежно се наложи й мнението, че използването на съвременни подходи и методи на работа дава възможност за по-успешно усвояване на сложното учебно съдържание по биология и здравно образование.

Използвани материали в хода на урока:


Организация на 46-тата Национална конференция на обучението по физика, 13-15 април, Плевен

Първо съобщение за 46-та Национална конференция на обучението по физика на тема „Европейски измерения на българското образование по физика“, 13-15 април 2018 г., Плевен


Конкурс за есета за ученици и студенти на тема „ВЕЛИКИТЕ ФИЗИЦИ НА ЕВРОПА“

Обява за конкурса за есета за ученици и студенти на тема „Великите физици на Европа“ на Управителния съвет на Съюза на Физиците в България.

Краен срок за изпращане на есестата – 28.02.2018 г.


Конкурс за съфинансиране на извънкласна дейност на Американска Фондация за България

13 декември 2017

Американска Фондация за България обявява конкурс за съфинансиране на извънкласни школи по математика, информатика, физика, химия, астрономия и биология за учебната 2017/2018 година.

Основната цел на инициативата е да бъдат насърчени и подпомогнати учителите от математическите и природоматематическите гимназии, като бъдат стимулирани да посветят своите усилия в по-задълбочено изучаване и преподаване на тяхната дисциплина и да имат възможност за повече индивидуални занимания със своите ученици с изявени интереси в изброените области.

Всяко училище може да подаде не повече от три проекта общо и не повече от един проект по даден предмет.

АФБ ще разгледа всички постъпили документи и ще отпусне до 1000 лв. на най-добрите проекти.

Необходимите документи за кандидатстване са:

  1. Обосновка, цели и задачи на проекта
  2. Подробна план-сметка с описание на други източници на финансиране
  3. Подробна програма по часове на извънкласната школа
  4. Писма за подкрепа

Най-големи шансове за успех ще имат проектите с осигурено съфинансиране (от други източници) и проектите на гимназии с успехи на състезания и олимпиади.

Документи за кандидатстване изпращайте до 31 декември  2017 година на имейл адрес: office@afbulgaria.org.

Документите ще се приемат само по електронен път.  За повече информация – ползвайте линка от сайта.


Задачи от есенното национално състезание по физика, 17 – 19 ноември, Варна

12 декември 2017

Задачи за І състезателна група. / Указания и решения на задачите от І състезателна група

Задачи за ІІ състезателна група. / Указания и решения на задачите от ІІ състезателна група

Задачи за ІІІ състезателна група. / Указания и решения на задачите от ІІІ състезателна група

Задачи за ІV състезателна група. / Указания и решения на задачите от ІV състезателна група.

Задачи за V състезателна група. / Указания и решения на задачите от V състезателна група

Задачи за VІ състезателна група (специална тема). / Указания и решения на задачите от специалната тема


Резултати от Х-тото национално състезание за ключови компетентности по природни науки

 

Протокол за резултатите на учениците участвали в Х-тото национално състезание за ключови компетентности по природни науки, 01 – 03.12.2017 г., Плевен