С пластика „Сова“ и грамота за заслуги към столичното образование бяха наградени:
Жана Кюркчиева – старши учител по физика и астрономия в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“
Наско Стаменов – учител по химия и опазване на околната среда в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“
Георги Милушев – учител по биология и здравно образование в 125 СУ „Боян Пенев“
Наградите бяха връчени на 24.05.2023 г. пред Народния театър на празничния концерт, посветен на деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, организиран за 12 поредна година от Регионално управление на образованието – София-град.
С почетно отличие „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието и науката за тази учебна година бяха удостоени следните учители по природни науки:
Борис Детелинов Толев – старши учител по химия и опазване на околната среда в СМГ „Паисий Хилендарски“
Валентин Димитров Дойнов – старши учител по биология и здравно образование в НПМГ „Акад. Л. Чакалов“
Д-р Галя Димитрова Аралова – главен учител по химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование – ПГД „Елисавета Вазова“
Елена Пенева Чолакова – старши учител по химия и опазване на околната среда в 125 СУ „Боян Пенев“
Наградите бяха връчени на 24.05.2023 г. в Народния театър „Иван Вазов“ от Министъра на образованието и науката.
На 09 май 2023 г. от 13.00 до 14.20 часа в 9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин, в присъствието на учители по природни науки от Столични училища, се състоя планираната открита педагогически практика по предмета биология и здравно образование. Урокът на тема „Организация и функциониране на наследствената програма в жизнения цикъл на клетката“ беше проведен от г-жа Донка Николова – учител по биология и здравно образование с ученици от ХI клас – втори гимназиален етап, които изучават биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда като профилиращи предмети.
Предварителната организация на урока беше много добра. Учениците бяха разпределени в пет екипа и всеки екип носеше името на една от петте основни азотни бази в нуклеиновите киселини, които бяха изписани с думи и формули на тениските им. Динамиката в часа беше много висока и като всеки интерактивен урок учениците бяха пълноправни участници в учебния процес, а опитът им служеше като основен източник на учебно знание.
Темата на урока беше разгледана в четири основни компонента: 1. Равнища на организация на носителите на наследствената програма; 2. Периоди в жизнения цикъл на клетката; 3. Наблюдение на носителите на наследствената програма в клетката; 4. Аномалии свързани с носителите на наследствена програма.
Всеки един от компонентите на урока включваше учебно съдържание изучавано, както в модулите по биология и здравно образование в 11 клас, така и в общообразователната подготовка от предходните години.
Високото ниво на знания, умения и компетентности на учениците създаваше възможност за успешно приложение на използваните от учителя съвременни методи на работа – работа по групи, ролеви игри, моделиране, ученици обучават ученици, които от своя страна превръщаха сложното учебно съдържание в достъпно, интересно и забавно. Учениците истински се забавляваха с моделиране на генни, структурни хромозомни и бройни хромозомни мутации, както и с разпознаването на различните видове микроскопска техника. Не на последно място трябва да бъде отбелязан и впечатляващият финал на урока, в който на всяка група беше поставена задачата да изработи самостоятелно кариограма на човек и да разпознае синдрома, от който страда индивидът.
Г-жа Донка Николова е възпитаник на Биологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Притежава отлична научна и методическа подготовка и с неизчерпаема енергия продължава да работи за своето професионално развитие. Учителската й кариера в София започва в техникум по електроника и автоматика „Киров“. За кратко време работи и в ЧСУ „Дрита“ и от двадесет години е учител по биология и здравно образование в 9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“. Всеотдайна и неуморна, г-жа Николова е един от най-активните учители по биология и здравно образование в столицата. Участвала е в изготвянето на действащите в момента учебни програми. Съавтор е на учебника по биология за 9 клас на издателство „Просвета“ и на учебните помагала към него. Високото ниво на преподаване и системната й работа в училище са предпоставка за успешното представяне на учениците й във всички кръгове на олимпиадата по биология. Всяка година нейни ученици достойно се представят в националния кръг на олимпиадата по биология. Участвала е в създаването и провеждането на конкурсът за моделиране по биология „Биологията интересна и достъпна“. Творческата работа на г-жа Николова винаги е била високо ценена от колектива на 9 ФЕГ, РУО-София-град и МОН, за което през годините е била удостоявана с грамота Неофит Рилски на МОН и с грамота и статуетка на РУО за принос към столичното образование.
От 30 април до 06 май в столицата на Казахстан, Астана се проведе 57-ата Международна Менделеевска олимпиада по химия за ученици. В нея се включиха 114 ученици от 21 държави. България беше представена от четирима участници – класираните на първите четири места на последната Национална олимпиада по химия и опазване на околната среда за страната (18 – 19 март 2023 г., гр. Стара Загора). И четиримата завоюваха сребърни медали:
Крум Александров (12 клас, МГ Плевен), Виктор Лилов (11 клас, СМГ), Явор Христов (11 клас, СМГ) и Преслав Георгиев (11 клас, СМГ). И тримата ученици от СМГ са ученици на Борис Толев – учител по химия и опазване на околната среда в СМГ.
Ръководители на отбора бяха доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на СУ.
Международната Менделеевска олимпиада се провежда от 1992 год. като продължение на Всесъюзната олимпиада по химия за ученици и продължава нейната номерация. Това едно от най-престижните състезания по химия в света. Провежда се в два теоретически тура и един експериментален:
В първия теоретически тур, който се проведе на 02.05.2023 г. учениците решават 8 задачи от различни области на химията, които по сложност съответстват на програмата на специализираните химически класове.
Във втория теоретически тур (проведен на 03.05.2023 г.) учениците са длъжни да покажат своите знания и умения като решават по една задача от областта на органичната химия, аналитичната химия, неорганичната химия, физическата химия и биохимията.
В третия експериментален кръг се проверяват уменията на участниците да работят в химични лаборатории; провеждане на химически анализ на веществата и извършването на синтез по предложена методика.
Състезателната част се проведе в лабораториите и класните стаи на Назарбаевския университет. Техническото оборудване на университета напълно отговаря на всички условия за провеждане на олимпиадата“