Европейска нощ на учените – 30.09.2022 г.

28 септември 2022

http://www.facebook.com/ResearchersBG

18:00 – 21:00 ч. – Студио SEARCH – открийте ни в Нощта на живо

 

 

Където и да се намирате из България, почувствайте вълнението от Европейска нощ на учените и бъдете заедно с водещи български учени. Благодарение на предаването на живо с водеща журналистката Надя Обретенова можете да посетите десетки институти, лаборатории и музеи чрез директно включване от мястото на събитието и през разказа на събеседниците в студиото.

Линк за ФБ: https://www.facebook.com/events/676186977181293/

Страница: https://www.facebook.com/ResearchersBG/live_videos/

Програмата е достъпна на адрес:
https://night.nauka.bg/sofia-2022/


Кръжок по експериментална физика във Физически факултет на Софийски университет „Климент Охридски“

27 септември 2022

Физическият факултет към СУ „Климент Охридски“, тази година, за първи път организира безплатен кръжок по експериментална физика. Подробности за кръжока ще намерите в приложената обява.

Моля желаещите да пишат директно до доц. дфн Цветан Велинов, Тел: 028161727 0884342439, Email: tvel@phys.unisofia.bg и да включат следните данни: име, училище и клас; кога могат да посещават кръжока: сутрин или след обяд, кои дни и часове. Ако учителите желаят някаква друга форма на помощ от страна на факултета (например за изнесени занятия с демонстрационни упражнения по дадена тема, или учениците сами да правят упражнения или нещо друго) също да  се обърнат към доц. дфн. Цветан Велинов.

Обява за кръжок по физика


15 септември 2022

УЧЕБНА 2022/ 2023 ГОДИНА


Видеоконферентна връзка на живо с Международната космическа станция, 13.09.2022 г., вторник, в София Тех Парк, с подкрепата на Посолството на САЩ в София и НАСА (Хюстън)

2 септември 2022

Условия на конкурса за детски въпроси към Ана Фишър и ЦЕРННа 13.09.2022 г., вторник, в София Тех Парк, с подкрепата на Посолството на САЩ в София и НАСА (Хюстън) ще се осъществи видеоконферентна връзка на живо с Международната космическа станция. Предвидено е награждаване на първото издание на „Ало, Космос! Говори България!“. Това е изключителна възможност за учениците от цялата страна, както и от Европа да зададат своите въпроси директно към астронавтите от НАСА и ЕКА.

Първото издание е проведено през 1921 г. с астронавтите Томас Песке и Марк Ванде Хей от борда на Международната космическа станция, които в реално време отговаряха на ученическите въпроси, подбрани чрез международен конкурс от професионално жури. Историческото събитие е предавано на живо по телевизия НАСА, социалните мрежи и българските телевизионни канали.

През 2022 г. се предоставя възможност на учениците за по-смели мечти. Предвижда се: жива връзка с първата майка астронавт от НАСА – Ана Фишър; виртуална разходка из ЦЕРН (Женева); демонстрационен полигон над небето на София Тех Парк от световния рекордьор Николай Калайджиев; експеримент по „базисна телепортация“ – квантова комуникация, основана върху квантовата физика и поляризацията на квантите на светлината със специалното участие на доц. Лъчезар Георгиев, директор на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (БАН), научен ръководител на КВАЗАР и представител на България в борда на Европейската инициатива EuroQCI, European Quantum Communication Infrastrukture, както и популярни лекции от водещи специалисти; разнообразни работилници и щандове (напр. LEGO Education – Build to Launch, Лаборатория за ракетно гориво и космически храни), включително и развлекатална вечерна програма. Събитието е безплатно и се провежда в рамките на целия ден на 13.09.2022 г. от 9:00 часа до 19:00 часа.

Във връзка с гореизложеното предлагам на вашето внимание изискванията за участие във второто издание на „Ало, Космос“ Говори България!“

Условия на конкурса за детски въпроси към Ана Фишър и ЦЕРН


Отлично представяне на Българския отбор на 54 Международна олимпиада по химия (54 IChO)

1 септември 2022

54 Международна олимпиада по химия (54 IChO)

Отлично представяне на Българския отбор на Международната олимпиада по химия

В периода 10.07.2022 – 18.07.2022 г. се проведе 54 Международна олимпиада по химия с виртуален домакин Nankai University, Tianjin, Китай

В състезанието участваха 326 ученици – представители на 83 страни и 4 индивидуални състезатели. Една страна беше със статут на наблюдател.

Състезателите работиха по 9 теоретични задачи от различни съвременни области на химията. Домакин на българския отбор по време на петчасовото състезание беше СМГ „Паисий Хилендарски“.

Българските ученици се представиха блестящо.

Павел Атанасов Николов от МГ „Акад. Кирил Попов“, Пловдив завоюва златен медал.

Останалите трима състезатели: Крум Найденов Александров от МГ „Гео Милев“ Плевен, Самуил Владимиров Петков от СМГ „Паисий Хилендарски“ и Явор Ивайлов Христов от СМГ „Паисий Хилендарски“ спечелиха сребърни медали.

Ръководители на отбора са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“.

Благодарим на СМГ „Паисий Хилендарски“ за любезното домакинство и безупречната организация по време на състезанието!

Поздравления за учениците, техните учители, за колегите от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“, участвали в подготовката на отбора!