На 30.09.2021 г., в две равностойни сесии – от 11:00 часа и 15:30 часа, във виртуалната зала на РУО – София-град се проведе традиционното септемврийско съвещание с учителите по природни науки в област София-град.
Съвещанието с учителите по природни науки ще се проведе на 30.09.2021 г., онлайн, във виртуалната зала на РУО – София-град, на две сесии – от 11:00 часа и 15:30 часа. Присъствието на учителите трябва да се извършва без нарушаване на учебния процес. Предвид ограничения капацитет на виртуалната зала следва да се осигури едно устройство за включване на учителите от всяко училище.
Организацията и провеждането на съвещанието ще се извършва в съответствие с писмо на РУО – София-град с изх. № РУО1 – 30309/21.09.21г. В него са посочени линковете за достъп до срещата. Писмото е изпратено на електоронните пощи на училищата.
Старши експерти по природни науки Петя Иванова и Камен Радев
За втора поредна година Асоциация FuseNet (The European Fusion Education Network) организира Европейски ден за обучението по ядрен синтез в училище. За съжаление, и тази година събитието ще се проведе онлайн. Акцентът на тазгодишното събитие са дългоочакваните материали по ядрен синтез за ползване от учителите в клас. Те ще бъдат представени в рамките на Европейската сесия (на английски). За сега тези материали са само на английски, но се планира превеждането им на съответните езици, ако има изразено желание за това.
Европейската сесия започва в 15:30 БГ време на 01.10.2021 г.. Преди Европейската сесия, ще има локална сесия на български език, която ще бъде в ЗУМ и ще започне в 13:30.
Въпреки усложнената обстановка Експерименталната лаборатория по физика за работа с учители и ученици към Физическия факултет на Софийски университет и тази година ще е отворена за всички желаещи, разбира се при съобразяване с инструкциите на МОН и здравното министерство. В нея могат да се правят всички препоръчани от МОН упражнения, включително и за избираемите модули, както и много други. Примери за дейностите, които ще се извършват, както и повече информация, можете да откриете в прикачения файл.
На 15.09.21 г. в 11:00 часа в присъствие на гости, учители и ученици със символичното разрязване на червената лента от г-жа Емилия Иванова – директор на 90. СУ., г-н Котини – първи министър на Аржентинското посолство и архитекта на проекта г-жа Славова, беше открит STEAM център в 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин”. Сбъдна се една мечта на учениците и учителите от училището – за нова учебна среда. STEAM центърът е естествено продължение на творческия дух на учителите по природни науки в училището, непрекъснато вдъхновявани от дръзновението на своите ученици. Центърът ще използва за нови иновативни подходи и методи на работа в обучението по математика и природни науки – интегриране учебното съдържание от различни предметни области, а учениците ще имат уникалната възможност да са откриватели на новото знание чрез изследване, проучване и експеримент.
УСПЕШНА, ПОЛЗОТВОРНА И ПРИСЪСТВЕНА 2021/ 2022 УЧЕБНА ГОДИНА!
14 септември 2021
На 20.08.2021 г., от остра сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност, почина главен експерт по физика и астрономия в Министерсво на образованието и науката Георги Георгиев.
Георги Георгиев е възпитаник на Физико-технологичния факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Учителската си кариера започва в ПМГ „Д. Каляшки“, град Кюстендил като учител по физика. След пристигането си в София за кратко време е учител по физика в 21 СОУ „Христо Ботев“ и в продължение на седем години в Строителен техникум „Христо Ботев“. Учител по призвание, г-н Георгиев е любим учител на поколения ученици. Творческият му път продължава в ЦКОКО (Център за контрол и оценка на качеството на образованието) като главен експерт. От 2019 год. е главен експерт по физика в Министерство на образованието и науката. Заеманите от него позиции в ЦКОКО и МОН дават възможност да се развие и утвърди като един водещите специалисти в обучението по физика в средното образование. Разбираемият език, примерите за основните физически постулати в ежедневието правеха неговите лекции увлекателни и незабравими. Това му качество, подплатено с дълбоките му познания в областта на физиката и образованието, и не на последно място организаторските му способностти го правеха желан събеседник не само сред колегите му, но и сред физиците в град София. Като експерт в ЦКОКО, той поставя началото на нов поглед при изработването на тестовите задачи и тяхното използване за контрол. Задачите му са интересни, професионално изработени и позволяват точна диагностика на знанията и уменията на учениците.
В работата си като главен експерт оказваше незаменима помощ на колегите си в цалата страна. Умелата му координация на национално ниво беше предпоставка за спокойна и творческа работа на цялата общност от експерти в страната, както и за успешното провеждане на олимпиадите и състезанията по физика и астрономия.
Във физичната лаборатория, той беше в своя вихър. Беше удоволстие да гледаш, как от една опитна постановка, може да се изведе цял лабораторен практикум и то само с няколко прости но много интелигентни промени направени от него.
Георги като колега, не се притесняваше да иска и съвет, там, където му беше необходимо. Винаги изслушваше, и с незабравимата му и присъща усмивка изказваше своето мнение.
Любовта си към физиката и разбирането на сложната материя той придаде и на своите двама синове – единият завършва и се занимава с медицинска физика, а другият с метрология.
Скъп колега и приятел, Георги Георгиев ще остане завинаги в нашите сърца!