Организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда, 13.02.2021 г., 14:00 часа

4 февруари 2021

Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда, 13.02.2021 г.

Училища-домакини на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда са:

23 СУ „Фр. Жолио- Кюри, район „Слатина”, бул. „Ситняково” № 21 за:

  • I-ва възрастова група/VII клас/ райони: Банкя, Кремиковци, Нови Искър, Панчарево, Оборище, Овча купел,  Подуяне, Сердика, Слатина, Средец, Студентски, Триадица.
  • IV-та възрастова група – за всички райони.

31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, район „Слатина“, ул. „Гео Милев“ №2 за:

  • I-ва възрастова група/VII клас/ райони: Витоша, Връбница, Възраждане, Изгрев, Илинден, Искър, Красна поляна, Красно село, Лозенец, Люлин, Младост, Надежда.
  • V-та възрастова група – за всички райони.

127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, район Средец, ул. „Парчевич“ № 43 за:

  • II-ра възрастова група – за всички райони.
  • III-та възрастова група – за всички райони.

Протокол с допуснатите до областен кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда, 13.02.2021 г.

Статистика на общински кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда


49-та НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ОБУЧЕНИЕТО ПО ФИЗИКА, 4 – 6 ЮНИ 2021 Г., ВИДИН

49-ата  НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ОБУЧЕНИЕТО ПО ФИЗИКА на тема:

ФИЗИКАТА В STEM ОБРАЗОВАНИЕТО В СРЕДНИТЕ И  ВЪВ ВИСШИТЕ УЧИЛИЩАще се проведе от 4 до 6 юни 2021 г. в град Видин.

Организатори  на събитието са Национален и Местен организационен комитет с основен съорганизатор Министерството на образованието и науката (МОН) и съорганизатори Община Видин и фондация „Еврика“. Един от аргументите за избор на темата, свързана със STEM образованието (образованието по природни науки (Science), технологии (Technology), инженерни науки (Engineering) и математика (Math) е да се наблегне на реалното приложение на интегрираните в STEM образованието научни дисциплини и на ролята на физиката в него, както в средното, така и във висшето образование.

Научната програма на конференцията включва пленарни доклади, секционни доклади, постерно представяне на авторски разработки и дискусии. В рамките на 49-ата Национална конференция със съдействието на фондация „Еврика“ ще бъдат проведени:

  • традиционната Младежка научна сесия за ученици и студенти на тема „Природните науки и технологиите“;
  • национален конкурс за есе (за ученици и студенти) на тема „Големите открития във физиката на ХХ век“;
  • Национален фотоконкурс (за студенти) на тема „Светлина“, посветен на Международния ден на светлината – 16 май и
  • постерна студентска научна сесия по темата на конференцията.

Представените на конференцията одобрени доклади ще бъдат отпечатани в пълен текст в сборник с доклади с ISBN код.  

Педагогическите специалисти, участвали в конференцията, ако желаят, ще получат Удостоверение според Наредба № 15 на МОН (чл. 49), от 22.07.2019 г., което може да бъде признато от съответното РУО за един квалификационен кредит.

Подробна информация за организацията и провеждането на конференцията, както и условията за участие в нея, можете да намерите на  страницата на Съюза на физиците в България (СФБ): http://upb.phys.uni-sofia.bg/conference/NK/49NK.html. Регистрацията за участие е вече открита  ще продължи до 28.05.2021 г.

В зависимост от съществуващата епидемиологична обстановка, конференцията може да се проведе дистанционно,  като това ще бъде съобщено допълнително.


Национален фестивал „Наука на сцената 8“, 23-26 април 2021 год., Севлиево

Националният фестивал „Наука на сцената 8″ ще се проведе от в дните от 23 до 26 април 2021 г. в гр. Севлиево.

Организатори  на събитието са Национален и Местен организационен комитет със съорганизатори Министерството на образованието и науката и Община Севлиево, с подкрепата на Съюзите на физиците, химиците, биолозите и математиците в България, както и на редица други неправителствени организации и фирми.  Фестивалът за седми пореден път ще бъде в град Севлиево, а за трети  път ще се проведе в СУ „Васил Левски“.

Това събитие е подборен кръг за участието на България в едноименната международна изява, която ще се състои от 24 до 27 март  2022 г. в Прага, Чехия  https://www.science-on-stage.eu/page/display/4/111/0/festival-2022 . Европейската програма „Наука на сцената“ („Science on stage“) има за цел да предизвика и поддържа интереса на младите хора към природните науки и математиката, като повишава квалификацията на учителите чрез обмяна на опит, иновативни идеи и добри практики. Регламентът за провеждането на Националния фестивал http://sons-bg.org/_SOS_8/Dokuments/Reglament-BuSOS8-23-26.04.2021_Bg.pdf и условията за участие, можете да намерите на страницата му < http://sons-bg.org/>,  както и на  страницата на Съюза на физиците в България http://upb.phys.uni-sofia.bg/index.html . Регистрацията за участие ще бъде открита  страницата на фестивала на 1.02. 2021г. и ще продължи до 12.04.2021.

На участвалите във фестивала учители, ако желаят, се издават  Удостоверения според Наредба № 15 на МОН (чл. 49), от 22.07.2019 г., които могат да бъдат признати от съответното РУО за един квалификационен кредит.

В  зависимост  от съществуващата  епидемиологична обстановка, фестивала може да се проведе дистанционно,  като това ще бъде съобщено допълнително.