Уважаеми ученици допуснати до участие в областния кръг на олимпиадата по астрономия,
Областният кръг на олимпиадата по астрономия ще се проведе на 16.02.2020 г. от 14:00 часа. Домакин на олимпиадата е 10 СУ „Теодор Траянов“, кв. „Младост“ 1.
Начало на олимпиадата 14:00 часа.
Допускането в залите ще се извършва след представяне на документ за самоличност – лична карта или ученическа карта и бележник.
Важно! На вниманието на учителите по физика и учениците, които ще се явяват на областен кръг на олимпиада по физика!
В изпълнение на заповед № РД09-159/ 27.01.2020 г. на министъра на образованието и науката областния кръг на олимпиадата по физика се измества от 22.02.2020 г. на 23.02.2020 г. от 14:30 часа.
В изпълнение на заповед № РД09 – 67/ 16.01.2020 г. на министъра на образованието и науката за домакин на националното състезание „Турнир на младите физици“ е определено РУО – Кюстендил, вместо РУО – Перник.
В Института по физика на твърдото тяло е създаден кабинет, където се извършват експерименти, демонстриращи по забавен начин, за ученици от 3 до 7 клас, основни физически закони и явления като закон на Ом, разпространение на светлината, магнитната индукция и др. Кабинетът е създаден по проект „Образование с наука“ между БАН и МОН.
За учениците от 8 до 12 клас се предлагат лекции, дискусии и посещение на лабораториите в Института, които разполагат с уникално за страната оборудване и разработени модерни технологии в областта на оптиката и спектроскопията, лазерната физика, акустоелектрониката, микроелектрониката, нанофизиката, биофизиката и др.
В Института по физика на твърдото тяло се намира и кабинетът на академик Георги Наджаков, открил фотолектретното състояние на веществото, вписано под №1 в Държавния регистър на откритията. През 2014 год. кабинетът на академик Наджаков е обявен от Европейското физическо дружество за историческо място в културното наследство на Стария континент. Кабинетът с експерименти, лабораториите и кабинетът на първия български откривател могат да бъдат посетени за лекции и демонстрации след предварително договаряне с проф. Албена Паскалева, ръководител на проекта.
От 18 януари до 01 февруари 2020 год. във връзка с цъфтежа на азалиите, Ботаническата градина при БАН представя изложба на „Семейство Пиренови“. Всеки ден, от 10 до 16 часа, може да се насладите на цъфтящите в момента азалии от колекцията ни, а също така да се запознаете и с други красиви и оригинални растения от тропиците. В момента също цъфтят стрелиции, антуриуми, бугенвилеи и орхидеи.
БИОЛОГИЯ + ХИМИЯ + ФИЗИКА + ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА + ИНФОРМАТИКА + ГЕОГРАФИЯ
Националната училищна конференция „Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“ ще се проведе за втора поредна година.
Домакин на събитието е 51. СУ ,,Елисавета Багряна“ – София. Заповядайте на 13-14 март 2020 г. в 51. СУ ,,Елисавета Багряна“ на адрес: гр. София, ул. ,,Софийски герой“ №28
През 2019 година Националната училищна конференция ,,Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“ постави началото на ежегодни срещи на преподаватели по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, човекът и природата и информатика, а от тази година и география. Целта е да се популяризират множество добри практики, които вече съществуват, като участниците имат възможност да представят пред колеги от цялата страна своя опит, инструментариум, техники за стимулиране на интереса и креативността на учениците. Ще бъдат показани нестандартни подходи, ще се обсъждат алтернативни канали на комуникация, нови техники за преподаване в интерактивна учебна среда. Участниците във форума ще получат сборник /на хартиен носител/ с всички споделени педагогически практики. При желание от страна на участниците ще бъдат издадени удостоверения с кредити.
Важна информация:
Капацитетът на конференцията е 150 участници и регистрационната форма ще бъде затворена при достигането му.
Регистрационната форма за участие с педагогическа практика ще бъде отворена до 01.03. 2020 г.
Регистрационната форма за участие като гост ще бъде отворена до 06.03.2020 г.
От 08 до 14.01.2020 г. в град Алмати, Казахстан се проведе 16-тата поред Жаутиковска олимпиада по математика, физика и информатика (nternational Mathematics Physics And Computer Science Teachers and Trainers Olympiad).
С 23 медала – 6 златни, 5 сребърни и 12 бронзови, извоювани в оспорвана борба с 580 участници от 21 страни сартира Новата олимпийска 2020 година.
32-мата ни участници са ученици на Първа частна математическа гимназия, Национална природо-математическа гимназия, Софийска математическа гимназия, ППМГ „Академик Никола Обрешков“, Бургас, Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе, Профилирана природо-математическа гимназия „Никола Обрешков“, Казанлък и Природо-математическа гимназия „Акад. Боян Петканчин“, Хасково.
Златни медали спечелиха Евгени Кайряков (математика, СМГ), Борислав Кирилов (математика, ПЧМГ), До Виет Кьонг (математика, СМГ), Галин Тотев (математика ППМГ Бургас), Андон Тодоров (информатика, СМГ) и Георги Петков (информатика, ПЧМГ).
Сребърни медали – Диян Димитров (математика, СМГ), Васил Николов (физика, ПЧМГ), Александър Проданов (физика, ППМГ Казанлък), Виктор Кожухаров (информатика, МГ Русе) и Стоян Малинин (информатика, ПМГ Хасково).
Бронзови медали – Александър Радославов (информатика, СМГ), Явор Йорданов (физика, НПМГ), Иво Петров (физика, СМГ), Александър Милчев (математика, НПМГ), Иван Георгиев (математика, СМГ), Кристиан Минчев (математика ППМГ Бургас), Михаела Гледачева (математика, ПЧМГ), Никола Коларов (математика ППМГ Бургас), Никола Цачев (математика, ПЧМГ), Матей Петков (математика, НПМГ), Виктор Балтин (математика ППМГ Бургас) и Любен Балтаджиев (математика, ПМГ Хасково).
Продължавайте в същия дух през цялата 2020 година!
Сдружение „Апетит за образование чрез практика“ съвместно с МОН организират Научно-образователен фестивал „Намереното поколение“ който ще се проведе в периода 24 – 26 януари 2020 г., в НДК.
Фестивалът е с научно-практически насоченост, с възможност за отворени лекции, дискусии, обмен на опит, полезни практики и създаване на нови контакти. Ръководителите на олимпийските ни научни отбори, успешни предприемачи и учени с принос на световно ниво, ще споделят своята иновативна и креативна визия за успеха. Практическите дейности (практически уроци, нагледно демонстриране на дейността чрез работилници, експериментални лаборатории и др.), лекционен (времево разделени панели), модул за национално обсъждане на иновации в образованието и кръгла маса – как да повишим функционалната грамотност на подрастващите, споделяне на добри практики, са само част от предвидената програма.
При проявен интерес от Ваша страна, Ви предоставям програма, като дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм“ към Столична община, ще осигури награди за най–активно включилите се представителни групи ученици от столичните училища.