Пълна информация за петия конкурс за модели по биология „Биологията интересна и достъпна“
30 юни 2019
Министерство на образованието и науката
Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Факултет по химия и фармация
Регионално управление на образованието – София-град
Съюз на химиците в България
за участие в 48-та Национална конференция на учителите по химия с международно участие на тема: „Актуални тенденции в химическото образование“
25 – 27 октомври 2019 г. гр. София
ТЕМАТИЧНИ НАПРАВЛЕНИЯ
Химическото образование и Международната година на Периодичната таблица
Развитие на ключови умения чрез обучението по химия: държавни образователни стандарти, учебни програми, подходи и методи
Иновативни практики и изследвания в химическото образование
Клуб: химически специалности в българските висши училища, магистър и доктор в направление „Педагогика на обучението по химия”, квалификационни програми за учители
Форум: свободна дискусия и обмен на мнения и идеи между участниците в конференцията
В рамките на конференцията ще се проведе и Годишна конференция на Българското дружество за химическо образование и история и философия на химията.
Сайт на конференцията: При затруднение, копирайте този адрес в броузъра: https://bit.ly/2QBO8UF
ОРГАНИЗАЦИОНЕН КОМИТЕТ
ОРГАНИЗАЦИОНЕН КОМИТЕТ Председател: доц. д-р Елена Бояджиева Зам. председател: проф. д-р Милена Кирова Секретар: д-р Александра Камушева Членове: доц. д-р Александрия Генджова ст. експерт Петя Иванова ас. Владимир Цветков Мартина Ценова Върбина Иванова
|
НАУЧЕН КОМИТЕТ
Председател: проф. дхн Борислав Тошев Членове: проф. д-р Адриана Тафрова-Григорова доц. д-р Елена Бояджиева доц. д-р Милена Кирова доц. д-р Александрия Генджова д-р Александра Камушева
|
За контакти:
доц. д-р Елена Бояджиева
доц. д–р Милена Кирова
тел. 02/ 81 61 327; e-mail: chemconf@abv.bg
доц. д-р Александрия Генджова
тел. 02/81 61 395; e-mail: agendjova@yahoo.com
Конференцията се подкрепя финансово от Факултета по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“ по договор 80-10-126/2019 г.
Людмила Михова – старши учител по химия и опазване на околната среда в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“
Илиян Илиев – старши учител по физика и астрономия в СМГ „Паисий Хилендарски“
На 30.06.2018 г., в залата на СИТИ МАРК АРТ ЦЕНТЪР, град София се състоя официална церемония по връчване на ежегодните отличия на изявени столични директори и учители.
С пластика /СОВА/ и грамота на РУО – София-град за заслуги и принос в столичното образование бяха удостоени:
Поздравления за нашите колеги и пожелания за бъдещи успехи!
Физическият факултет на СУ организира курсове за повишаване на квалификацията на учителите по предметите „Човек и природа“ и физика за 7-8 клас.
Курсът по физика за учители по предмета „Човек и природа“ е с продължителност 16 ч. (два дни) и СУ издава удостоверения за преминат курс с присъден един кредит. Цената на един двудневен курс е 60 лв.
Курсът за учители по физика за 7-8 клас обхваща 32 ч., от които 24 ч. присъствени и 8 ч. самостоятелна работа. Той е с продължителност три дни и носи 2 кредита. Цената е 100 лв.
Курсовете са с практическа насоченост към експеримента в училище и са в съгласие с действащите ДОИ. Преподаватели са колеги с голям опит в лабораториите на факултета, включително и на студенти от нефизични специалности – биология, химия и др.
Курсовете се провеждат в сградата на Факултета: София, бул. Джеймс Баучър 5.
Курсът за учители по Човек и природа V и VI клас ще се проведе два пъти през месец юни с начални дати 24.06. и 26. 06 2019 г.
Курсът за учители по Физика VII и VIII клас ще се проведе два пъти през месец юли, в периодите: 01.07. – 03.07. 2019 и 03.07. – 05.07. 2019 г.
За записване изпратете името, къде работите и, ако желаете, телефон за връзка на адрес: tvel@phys.uni-sofia.bg. След записването ще получите документи за попълване с данните, необходими за издаване на сертификат и бланка за договор със СУ. Повече информация може да получите на тел: 028161727 или 0884342439 или на адрес: tvel@phys.uni-sofia.bg, а също и на Интернет страницата на факултета, раздела за учители: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fizicheski_fakultet2/za_uchiteli
Програма и съдържание на курса „Експериментът по физика в часовете по „Човекът и природата“
Програма и съдържание на курса „Експериментът по физика“
Между 31 май и 04 юни 2019 г. в Рига, Латвия, се проведе третата по рода си Европейска олимпиада по физика. Български отбор участва от самото начало, а тази година латвийската столица послещна над 150 ученици от 30 държави. Всеки от петимата наши физици се представи достойно и се прибира с медал.
Българският отбор – 2019 завоюва следните отличия:
Ръководител бе гл. ас. Нено Тодоров от ФФ на Софийския университет.
Европейска олимпиада по физика е състезание за ученици, предназначено да допълни Международната олимпиада по физика (провеждана от 1967 до днес). Концепцията за EuPhO е подобна на реални изследователски ситуации, с кратко описание на проблемите и изобилие от възможности за творчески решения.
Състезанието се провежда в два дни. През първия ден в рамките на 5 часа се решава една експериментална задача от три части. Вторият ден продължава с теоретичен кръг, в който се решават три задачи.
През 2017 г., на първото издание на EPhO в Естония всеки български състезател се завърна с медал – един сребърен и четири бронозви медала. През юни 2018 г. още пет медала спечелиха физиците в европейската надпревара в Москва – един златен, два сребърни и два бронзови.
Това лято, между 7 и 15 юли, в Телв Авив предстои и 50-ата юбилейна Международна олимпиада.
В 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, денят на детето, беше отбелязан с турнир по химия и опазване на околната среда „Деца на науката“, организиран от госпожа Симона Ангелова, учител по ХООС в 31 СУЧЕМ. В турнира се състезаваха в три кръга отбори от 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, 51 СУ „Елисавета Багряна“, 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ и 138 СУ „Проф. Васил Златарски“. В първия кръг учениците трябваше да покажат бързина и знания, за да решат химична кръстословица, а във втория кръг учениците показаха, че са добри не само на теория, но и на практика. Те трябваше стъпка по стъпка да изпълнят описания експеримент и да се наслаждават на ефекта от него. В последния – трети кръг, учениците влязоха в ролята на изследователи като трябваше да открият и преведат от английски език отговорите на въпросите с помощта на приложението Гугъл Експедиции. През цялото време отборите бяха следени и оценявани от жури, което се затрудни при оценяването – разликите в точките на четирите отбора беше изключително малка. На първо място се класира отбор „Химиците“ от 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“, с ръководител госпожа Виолета Велчева.