Заедно ученици, учители, родители и общественост на проведения на 12.05.2019 г. V-ти конкурс за модели на обекти, процеси и явления „Биологията – интересна и достъпна“!
17 май 2019На 12 май 2019 г. в Националния музей „Земята и хората“ се състоя петият пореден конкурс за модели по биология „Биологията – интересна и достъпна“, организиран от РУО София-град, Регионален методически съвет по биология и катедра „Методика на обучението по биология“ към СУ „Климент Охридски“.
На събитието присъстваха доц. д-р Надежда Райчева, доц. д-р Иса Хаджиали, доц. д-р Камелия Йотовска от катедра „Методика на обучението по биология“ на СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Здравка Костова – дългогодишен преподавател в ДИУУ към СУ и д-р Александра Камушева от Факултета по химия и фармация на СУ.
Големият интерес, проявен към конкретната тема на тазгодишния конкурс „Размножаване, растеж и развитие“ пролича в представените 90 модела – 42 на първа състезателна група и 48 на втора състезателна група, разположени сред експонатите от гигантски кристали на музея. Ясно се открои утвърдилата се вече през годините тенденция за предварително, задълбочено проучване на различни страни от темата и представянето им в идейни модели. Натрупаният опит пролича и в начина на презентирането – с поставяне акцент за значимостта на обекта на моделиране, начина му на проучване, избора на материали и осъществяването му.
За първи път в моделите равностойно бе обхванато съществуващото разнообразие в процесите размножаване, растеж и развитие при различните таксономични категории, както на царство Животни така и на царство Растения. Не бе подмината и реалната заплаха за съществуването и размножаването на защитените растителни и животински видове, а особено място бе отредено на размножаването и развитието на пчелите като биологичен вид и фундаменталното им значение за размножаването на цветните растения и значението им за запазването на живота на Земята.
За оценяването на моделите работиха две 5-членни журита, оглавявани от преподаватели в СУ „Климент Охридски“. Като членове на всяко жури бяха включени по двама учители по биология от училища в София. Новото от тази година е участието на студенти по биология – по двама във всяко жури.
С участниците бе проведена викторина „В лабиринтите на биологията, музиката и киното“ подготвена и проведена от ученици на ХI в клас на 9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“ – профил „Биология и химия“.