Заедно ученици, учители, родители и общественост на проведения на 12.05.2019 г. V-ти конкурс за модели на обекти, процеси и явления „Биологията – интересна и достъпна“!

17 май 2019

На 12 май 2019 г. в Националния музей „Земята и хората“ се състоя петият пореден конкурс за модели по биология „Биологията – интересна и  достъпна“, организиран от РУО София-град, Регионален методически съвет по биология и катедра „Методика на обучението по биология“ към СУ „Климент Охридски“.

На събитието присъстваха доц. д-р Надежда Райчева, доц. д-р Иса Хаджиали, доц. д-р Камелия Йотовска от катедра „Методика на обучението по биология“ на СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Здравка Костова – дългогодишен преподавател в ДИУУ към СУ и д-р Александра Камушева от Факултета по химия и фармация на СУ.

Големият интерес, проявен към конкретната тема на тазгодишния конкурс „Размножаване, растеж и развитие“ пролича в представените 90 модела – 42 на първа състезателна група и 48 на втора състезателна група, разположени сред експонатите от гигантски кристали на музея. Ясно се открои утвърдилата се вече през годините тенденция за предварително, задълбочено проучване на различни страни от темата и представянето им в идейни модели. Натрупаният опит пролича и в начина на презентирането – с поставяне акцент за значимостта на обекта на моделиране, начина му на проучване, избора на материали и осъществяването му.

За първи път в моделите равностойно бе обхванато съществуващото разнообразие в процесите размножаване, растеж и развитие при различните таксономични категории, както на царство Животни така и на царство Растения. Не бе подмината и реалната заплаха за съществуването и размножаването на защитените растителни и животински видове, а особено място бе отредено на размножаването и развитието на пчелите като биологичен вид и фундаменталното им значение за размножаването на цветните растения и значението им за запазването на живота на Земята.

 

За оценяването на моделите работиха две 5-членни журита, оглавявани от преподаватели в СУ „Климент Охридски“. Като членове на всяко жури бяха включени по двама учители по биология от училища в София. Новото от тази година е участието на студенти по биология – по двама във всяко жури.

С участниците бе проведена викторина „В лабиринтите на биологията, музиката и киното“ подготвена и проведена от  ученици на ХI в клас на 9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“ – профил „Биология и химия“.


Вълшебна разходка из 150-годишната Периодична таблица на Менделеев, 08.05.2019 г.

15 май 2019

На 8 май 2019 г. се проведе традиционният Празник на химията, посветен на 150 години от публикуването на Периодичната таблица на химичните елементи и 185 години от рождението на нейния създател Дмитрий Иванович Менделеев. За целта се проведе тържество честване, организирано от Съюза на химиците в България (СХБ) при Федерацията на научнотехническите съюзи (ФНТС), РУО – София-град и Дружеството на учителите по химия (ДУХ). За 17-ти пореден път ученици от престижни училища от София и страната под ръководството на своите учители химици взеха активно участие в провеждането на Празника.

Специални гости на Празника на химията бяха: инж. Марин Антонов – главен секретар на ФНТС; инж. Лилия Смедарчина – председател на ФНТС; г-жа Петя Иванова – старши експерт в РУО – София-град; доц. д-р Лиляна Боянова и доц. д-р Бенева – дългогодишни преподаватели във ФХФ. Приветствено слово към всички гости и участници в Празника на химията поднесе проф. дн Венко Бешков – председател на Съюза на химиците в България, а обстоен доклад на тема: „2019 – 100 години IUPAC и 150 години Периодична таблица на химичните елементи“ представи гл. ас. д-р инж. Мария Атанасова. 

Общият брой на учениците, взели участие в Празника на химията, е 313 от общо 72 училища в София и страната (41 населени места от страната). Общият брой на ръководителите, взели участие в подготовката и представянето на учениците, е 74.

Учениците участници в тържеството имаха възможност да изберат една от следните категории: модел/постер; презентация; есе; литературна творба – стихотворение или видеоклип.

Всички ученици получиха сертификати за участие, а наградените ученици – грамоти и подаръци. Беше раздаден награден фонд общо от 1000 лв., предоставен от Съюза на химиците в България и Дружеството на учителите по химия.

Големият интерес от страна на участниците и техните ръководители е импулс за организаторите да продължат традицията и в бъдеще, като е необходимо да се търсят нови форми и средства за оптимизиране на Празника на химията в България. Необходима е финансова подкрепа от различни организации, предприятия, фирми с цел подпомагане на учениците – бъдещите химици, медици, еколози и др.

Пълна информация за празника на химията проведен на 08.05.2019 г. в сградата на Научно техническите съюзи, гр. София


Европейска олимпиада по природни науки – EUSO (European Union Science Olympiad), 4 – 11май 2019 г., гр. Алмада, Португалия

14 май 2019

Между 4 и 11 май 2019 г., в португалския град Алмада, в близост до Лисабон,  се проведе 17-ото издание на Европейската олимпиада по природни науки – EUSO (European Union Science Olympiad). Домакин бе Факултетът по науки и технологии, и в тазгодишното издание взеха участие 24 държави, сред които и България. Наши ученици участват в олимпиадата за 12-а поредна година.

Състезанието е отборно и практически насочено. Задачите са предизвикателни, защото съчетават няколко науки – биология, физика и химия. Освен това участниците са 16-годишни или по-малки. Страната ни бе представена от два отбора по трима души и с гордост можем да похвалим момчетата, че са се справили блестящо, завоювайки отборни сребърен (Team B) и бронзов медал (Team A).

Team A – бронзови медали

  • Виктор Гилин, 10 клас, НПМГ – биология
  • Павел Николов – химия
  • Васил Николов, 10 клас, ПЧМГ София – физика

Team B – сребърни медали

  • Александър Проданов, 9 клас, ППМГ Казанлък – физика
  • Петър Жотев, СМГ
  • Красимир Масларов, НПМГ

Ръководители на отбора са Адриана Тафрова – Григорова (химия), Снежанка Томова-Гогова (биология) и Мая Гайдарова (физика).


Конкурс за изработване на модели на обекти, явления и процеси „Биологията интересна и достъпна“ на тема „Размножаване, растеж и развитие”- 12 май 2019 год. в Национален музей „Земята и хората“

7 май 2019

Изх. РУО1 – 12404/ 07.05.2019 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Петият конкурс за изработване на модели на обекти, явления и процеси „Биологията интересна и достъпна“ на тема „Размножаване, растеж и развитие”ще се проведе на 12 май 2019 год. от 10:00 часа в Национален музей „Земята и хората“, гр. София, бул. „Черни връх“ № 4.

Организатори на конкурса са РУО – София-град, Регионален методичен съвет по биология и катедра „Методика на обучението по биология“ към СУ „Климент Охридски“.

Донасянето на готовите модели за участие ще се извършва в самия ден на провеждането на конкурса, 12. май 2019 год.

Конкурсът включва представяне, устни презентации и награждаване на победителите. Устното представяне на моделите трябва да бъде осъществено в рамките на 1 до 3 минути.

Моля, участниците с  модели да се явяват в Националния музей „Земята и хората“ в 9:00 часа, за да могат да подготвят тяхното представяне.

За популяризиране на резултатите от състезанието е необходимо предварително попълване на декларация за съгласие за публикуване на резултатите от състезанието и за снимане. Попълнените декларации се представят в деня на състезанието на организаторите.

Препоръчително е учениците да си носят сандвичи и вода.

Заявките за участие следва да бъдат изпратени до 08.05.2019 г. на електронeн адрес: biomodel@abv.bg

Приложение:

  1. Програма на конкурса
  2. Заявка за участие
  3. Декларация за информирано съгласие

Моля да запознаете учителите по природни науки с изискванията на конкурса.

 Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО


Задачи за национален кръг на олимпиадата по астрономия, 20-21 април 2019 г., Стара Загора

3 май 2019

Задачи 7 – 8 клас /Тест за 7 – 8 клас /Отговори на задачите /Отговори на теста

Задачи за 9 – 10 клас / Тест 9 – 10 клас  / Отговори на задачите / Отговори на теста

Задачи за 11 – 12 клас / Тест за 11 – 12 клас / Отговори на задачите / Отговори на теста


Резултати и класиране от Националния кръг на олимпиадата по астрономия, 20 – 21 април 2019 г., Стара Загора

2 май 2019

Протокол с резултатите и класирането от Националния кръг на олимпиадата по астрономия, 20 – 21. 04.2019 г., Стара Загора

Лауреати на ХХII-та Национална олимпиада по астрономия

Петър Димитров, 12 клас, НПМГ – ученик на Христо Пеев – учител по физика и астрономия в НПМГ „Любомир Чакалов“

Георги Александров, 12 клас, СМГ – ученик на Илиян Илиев – учител по физика и астрономия с СМГ „Паисий Хилендарски“

Стефан Иванов, 12 клас, ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ Бургас