Олимпийският отбор по химия на България отново се представи страхотно на Международната олимпиада, проведена от 19 – 29 юли 2018 г. в Прага! Петър Христов от СМГ за втора поредна година със златен медал!

29 юли 2018

ЗЛАТО, СРЕБРО И БРОНЗ ДОНЕСОХА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ ПО ХИМИЯ ОТ 50-тата ЮБИЛЕЙНАТА МЕЖДУНАРОДНА ОЛИМПИАДА ПО ХИМИЯ В ЧЕХИЯ!

От 19 до 29 юли в Прага и Братислава се проведе 50-ото юбилейно издание на най-голямото международно състезание по химия. В надпреварата сили мериха над 300 ученици. България участва ежегодно още от първите издания на МОХ, и броят спечелени медали всяка година нараства. Този път химиците добавиха златен, сребърен и бронзов медали към над 40-те български отличия.

  • Петър Христов, 12 клас, СМГ – златен медал
  • Евгени Стателов, 11 клас, ЕГ Пловдив – сребърен медал
  • Камен Петров, 11 клас, НПМГ София – бронзов медал
  • Денислав Станчев, 12 клас, ПМГ Велико Търново

Дванадесетокласникът Петър Христов, ученик на Ани Божикова – учител по химия в СМГ е носител на златото за втора поредна година!

Церемонията по закриването, провела се на 28 юли, бе удостоена от присъствието на важни гости, включително президентите на Чехия и Словакия. А щафетата бе предадена на Франция, които ще бъдат домакините на МОХ през 2019 г. в лицето на Париж.

Поздравления за ръководителите на отбора – доц. д-р Донка Ташева и доц. д-р Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на СУ “Св. Кл. Охридски” и учителите по химия обучавали учениците през годините – Ани Божикова от СМГ,  Людмила Кирилова от НПМГ, Виолета Константинова от ПМГ Велико Търново, както и учителите по химия от Пловдив.

Престижното състезание традиционно се състои от две 5-часови части: теоретична и лабораторно-практическа. От 2013 г. насам отборът се подготвя във високотехнологична и модерна олимпийска лаборатория по химия, създадена със средства от Фондация „Америка за България“. Това позволява на учениците да бъдат много по-конкурентноспособни в експерименталния кръг на олимпиадата.

МОХ се провежда за първи път през 1968 г., а България е редовен участник още от следващата 1969 г. в Чехословакия. България е домакин на олимпиадата през 1971 г. и 1982 г.

Състезателите се прибират на родна земя днес, 29 юли, в 19:15 ч. с полет от Прага.                                                                


С два сребърни медала и един бронзов се завръщат националите ни от международната олимпиада по физика, 21 – 28 юли 2018 г., Лисабон

От 21 до 28 юли 2018 г. португалската столица Лисабон бе домакин на най-голямото и важно състезание по физика за ученици – Международната олимпиада по физика, 49-о издание.  В състезанието участваха над 400 ученици от 90 държави от целия свят, сред които и България. Държавата ни заедно с Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния, е една от страните учредителки на МОФ още през 1967 г. и всяка година резултатите на националния ни отбор сами говорят за добрата целогодишна подготовка. Тази година физиците добавиха още 3 медала – 2 сребърни, 1 бронзов и 2 почетни грамоти към постиженията:

  • Георги Александров, 11 кл., СМГ, София – сребърен медал
  • Иво Петров, 10 кл., СМГ, София – сребърен медал
  • Стефан Иванов, 11 кл., ППМГ, Бургас – бронзов медал
  • Руско Русков, 12 кл., АЕГ, Бургас – почетна грамота
  • Владислав Стефанов, 12 кл., МГ Плевен – почетна грамота

Състезателната част на МОФ се провежда в рамките на 2 дни – теоретичен (3 задачи в няколко физични направления, за 5 часа) и практически (една или две задачи с 5-часова продължителност) кръгове. Задачите се традиционно се подготвят от страната домакин и се одобряват от международния борд. Четирима от физиците на IPhO бяха част и от отбора за Европейската олимпиада по физика в Русия през май, откъдето всеки от петимата състезатели се завърна с медал.

Заслугата за успеха на нашите ученици дължим и на отдадените ръководители на отбора  – проф. Мирослав Абрашев и гл. ас. Нено Тодоров, от Физически факултет на Софийския университет.

Поздравления за техните учители – Илиян Илиев – учител по физика и астрономия в СМГ , Ирена Борисова – учител по физика в МГ Плевен и учителите по физика от Бургас.

Към 2018 г. българските ученици са спечелили за страната ни общо 122 медала: 14 златни, 40 сребърни, 68 бронзови медала, както и 61 почетни грамоти. Изключително постижение за България е абсолютното първо място на Иван Иванов на XIV Международна олимпиада по физика през 1983 г.

 Отборът ни пристига в София тази вечер,  29.07, в 23:00 ч. с полет LH1706 от Мюнхен.


ГОЛЯМ УСПЕХ ЗА БИОЛОЗИТЕ НИ – СРЕБРО И ТРИ БРОНЗА НА ОЛИМПИАДАТА В ТЕХЕРАН, ИРАН – 15.07.2018 – 22.07.2018 Г.

23 юли 2018

Прецедент в българското участие на Международната олимпиада по биология – всички състезатели се завръщат с медали!

В Техеран от 15.07.2018 г. до 22.07.2018 г. се проведе Международна олимпиада по биология – най-престижното състезание за ученици от цял свят. България е една от шестте страни основателки на олимпиадата през 1989 г. и традиционно се представя на високо ниво. За първи път от 1989 г. насам всички български състезатели се завръщат с медали:

  • Здравко Иванов, 11 клас, СМГ  – сребърен медал,
  • Виктор Георгиев, 12 клас, НПМГ – бронзов медал,
  • Ваня Миланова, 12 клас, НПМГ – бронзов медал
  • Иван Георгиев, 11 клас, НПМГ – бронзов медал.

Организатори на тазгодишната Международна олимпиада е иранското Министерство на образованието, Техерански университет и Университетът TMU. Щафетата в домакинството поемат унгарците, които ще организират МОБ през юли 2019 в град Сегед, а 2020 г. е ред на Нагасаки, Япония

Резултатите на учениците са налице след целогодишната им работа в училище и няколкоседмичната подготовка с техните ръководители – Албена Йорданова (доцент в МФ на СУ), Снежанка Томова (доцент в БФ на СУ „Св. Кл. Охридски“) и Радослав Александров (докторант в Института по молекулярна биология при БАН). Подготовката и участието на отборите на международни олимпиади се извършва благодарение на подкрепата на Фондация „Америка за България“.

Поздравления за техните учители: Цветана Хинкова – учител по биология в СМГ, Валентин Дойнов и Таня Бобева – учители по биология в НПМГ.

От началото до сега нашите състезатели, участвали на МОБ, са спечелили общо 59 медала: 5 златни, 11 сребърни и 43 бронзови, както и 1 почетна грамота.


В събота вечер ставаме астрономи с българския олимпийски отбор

Точно в 20:00 ч. всеки, който желае да се докосне до звездите и да научи най-интересното за нашата слънчева система ще може да наблюдава небето в компанията на ръководителите и състезателите от българския национален отбор. Събитието на СООПН ще се проведе до главния вход на НДК.

Във вечерта на 21 юли (събота) всеки, който желае да се докосне до магията на космическите тела, ще може да се срещне с българските олимпийци по астрономия и техни ръководители, и да разкрие тайните на небето с помощта на съвременна телескопна техника. Събитето на Сдружение на олимпийските отбори по природни науки (СООПН) ще се проведе от 20:00 ч. до главния вход на НДК (т.нар. „Малки пилони“ – за ориентир следвайте астрономите в светли тениски) и ще очаква всички ентусиасти да пропътуват стотици хиляди километри с помощта на телескоп. 

Наблюденията ще бъдат придружени с любопитни факти от Алексей Стоев – ръководител на олимпийския отбор по астрономия и Васил Николов, Тодор Кюркчиев, Светлин Тотев, Владимира Иринчева и Калина Стоименова /състезатели/. Съорганизатори на събитието са Българската академия на науките и Български туристически съюз. През 2016 г. подобно събитие даде възможност на малки и големи да наблюдават звездите и небесните обекти заедно със състезателите за годината.

Специалната вечер, която обещава чисто небе и необикновено преживяване ще постави и акцент на DMS кампанията, инициирана от СООПН, която цели набирането на средства за специализирана подготовка и съоръжения на олимпийските отбори по природни науки. „Подготовката на всички отбори и осигуряването на необходими условия е ключът към впечатляващите резултати, които българските олимпийци от всички науки постигат. Вярваме, че всеки може да се включи със свой принос в този процес – от бизнеса до човека, който се гордее с тези резултати“, коментира Алексей Христов, председател на СООПН. Всеки, който желае да се включи в кампанията, може да остави своя принос по време на събитието на 21 юли, а в замяна да получи тематична значка.

Ако желаете да подкрепите олимпийските отбори по природни науки, можете да изпратите SMS с текст DMS OLYMP на номер 17 777, на цена 1 лв. за абонати по договор към мобилните оператори.

Какво ще видим на звездното небе?

  • В средата на юли ще започнат да се появяват бързите бели метеорни следи от метеорния поток Персеиди. Метеорното вещество което ги предизвиква, е породено от кометата 1862III Суифт – Тътл. Максимума на потока ще бъде в нощта на 12 срещу 13 август, като се очаква потока да прояви умерена активност (до 95 метеора на час), без пикове с високи стойности, каквито бяха наблюдавани през 2016 г.
  • В момента планетата Марс е изключително ярка и се вижда като червена звезда. Така се подготвяме за явление, което се случва на всеки 15 години (тоест Марс ще се намира на най-близко разстояние от Земята, но това чак следващия уикенд, просто „червеникавостта“ вече е факт). 
  • Олимпийският сезон в вече в разгара, но най-важните състезания в календара на астрономите предстоят тази есен – Международната олимпиада по астрономия, 6-13 октомври, в Коломбо, Шри Ланка, както и Международната олимпиада по астрофизика през ноември в Пекин, Китай.

Сдружение на олимпийските отбори по природни науки – СООПН, е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2010 г. по инициатива на Фондация “Америка за България”. С финансовата подкрепа на Фондацията Сдружението подпомага развитието на националните олимпийски отбори по природни науки в България, като организира подготовката им за участие в международни състезания и олимпиади, и информира българското общество за наистина забележителните успехи на учениците олимпийци. Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-ми и 12-ти клас. От създаването на българското олимпийско движение по природни науки към 2017 г. нашите ученици са успели да донесат на страната ни общо 821 медала – 149 златни, 275 сребърни и 397 бронзови – от най-престижните международни състезания и олимпиади по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.

За повече информация и специални материали: Рада Бонева – Координатор на мрежата от възпитаници, alumni@olympicbg.org, 0897 896 137                


Сребърни медали за българския отбор на Международния турнир на младите естествоизпитатели

16 юли 2018

Отлично представяне и сребърни медали за българските ученици на Международния турнир на младите естествоизпитатели (International Young Naturalists Tournament – IYNT). Турнирът се проведе в своето шесто издание между 5 и 12 юли в Тбилиси, Грузия.

Българският отбор се класира на финал и успя да победи домакините от Грузия, но няколко не добре аргументирани съдийски решения дадоха превес на Швейцария. Преди това българските участници преминаха 5 кръга от състезания и категорично спечелиха на полуфинала. Сред участващите държави бяха Беларус, Грузия, Хърватия, Иран, Нова Зеландия, Швейцария и др.

Сребърните медалисти от отбор Bulgaria-Sofia са:

  • Тодор Кюркчиев
  • Васил Николов
  • Виктор Гилин
  • Красимир Масларов
  • Георги Иванов
  • Иван Коюв

Ръководители на българските ученици на IYNT са Никола Каравасилев (докторант,  СУ-ФзФ) и Мария Явахчова (Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика – ИЯИЯЕ-БАН)

Международният Турнир на младите естествоизпитатели (International Young Naturalists’ Tournament, IYNT, iynt.org) е първото и най-успешно състезание по изследователски задачи от този род за възрастовата група 12-16 г. Той е съучреден от българската страна и БАН през 2013 г. под почетния патронаж на акад. Стефан Воденичаров и има за цел да въведе и прилага изследователските методи за обучение и други иновативни подходи в областта на природните науки за ученици в прогимназиална и младша гимназиална възраст.

Ролята на Турнира и подготовката за него включват подпомагане на обучението по природни науки с високоефективни средства от компетентността на научно-изследователските звена в БАН и другаде, придобиване на лидерски и презентационни умения за убедително отборно представяне на изследователски форуми в турнирен формат, както и насочване на най-добрите към различни състезателни и извънкласни изяви на по-високо ниво и занапред.

 В рамките на IYNT българските състезатели са завоювали един златен, един сребърен и два бронзови медала.


Инициативата „STEM+С“ работилници България по проект на EduTechFlag PlayToKnow

Изх. РУО1 – 16883/ 29.06.2018 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Уведомявам Ви за инициативата „STEM+С“ работилници България“, която се организира по проект на EduTechFlag PlayToKnow. Инициативата стартира през месец август 2018 г. в градовете София, Русе и Варна. В работилниците могат да участват ученици в две възрастови групи: ІV-VІ клас и VІІ-ІХ клас.

Подробна информация за програмата и регистрацията е налична на сайта:http://edutechflag.eu/stem-c. Регистрацията за участие ще бъде отворена от 01.07.2018г.                                        

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД