Националният природонаучен музей – домакин на четвъртия конкурс „Биологията – интересна и достъпна“ за изработване на модели на обекти явления и процеси по биология

18 май 2018

На 12.05.2018 г., участниците в ІV ученически конкурс „Биологията – интересна и достъпна“ изложиха своите творби във фоайето на Националния природонаучен музей. Темата за тази учебна година  „Дразнимост и движение”  беше интерпретирана в 71 модела, изработени от учениците на 19 училища.

Организатори на конкурса са РУО – София-град и Регионален методически съвет по биология.

Моделите бяха оценени от експертно жури от учители и с участието на доц. д-р Надежда Райчева – ръководител катедра методика на обучението по биология от СУ „Климент Охридски“, доайена на анималистите у нас, г-н Георги Пчеларов – председател на  Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Деница Пенева, художник, заместник- председател на ДАФНИ.

Както и в предишните конкурси, във всяка състезателна група бяха присъдени по три първи, три втори и три трети награди. „Моделите от година на година стават все по-интересни и по-добри и това силно затруднява работата на журито“ – сподели доц. д-р Надежда Райчева.

Научните колекции и богатата експозиция на музея бяха достъпни за участниците и гостите през цялото време на изложението. Специален гост презентатор на конкурса беше скулпторът Илия Бояров, чиито творби са изложени в постоянната експозиция на музея. Той разказа на учениците как прилага научния подход и как природата го вдъхновява в професионалната му работа.

Гост на конкурса беше доц. Албена Йорданова от Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ от Катедра „Химия и биохимия, физиология и патофизиология“.

Участниците получиха силна подкрепа от родители, близки и приятели, които бяха дошли с тях и се присъединиха към празника.

В първата група бяха наградени модели на 10 ОУ от Перник, 131 СУ, 48 ОУ, 34 ОУ, 143 ОУ, 83 ОУ, ЧОУ „Образователни технологии. Във втората група бяха наградени модели, изработени от учениците на 134 СУ, 91 НЕГ, ПГТМД, 31 СУЧЕМ, НПГИ „Св. Лука“, 2 АЕГ и СУ „Генерал Стойчев“.

 

 

Всички участници получиха сертификати, а наградените – грамоти и купи. Беше раздаден награден фонд от 1200 лв.

Протокол с наградените модели от І състезателна група

Протокол с наградените модели от ІІ състезателна група

 

Тема за следващия конкурс /учебна 2018/ 2019 г./ „Размножаване, растеж и развитие на организмите“


Курсове за повишаване на квалификацията на учителите по предметите „Човек и природа“ и физика и астрономия за VІІ – VІІІ клас.

Физическият факултет на СУ организира курсове за повишаване на квалификацията на учителите по предметите „Човек и природа“ и физика за 7-8 клас.

fzfВсеки от курсовете е с продължителност 16 ч. (два дни) и СУ издава удостоверения за преминат курс с присъден един кредит. Курсовете са с практическа насоченост към експеримента в училище. Преподаватели са колеги с голям опит в лабораториите на факултета, включително и на студенти от нефизични специалности – биология, химия и др. Курсовете се провеждат в сградата на Факултета: София, бул. Джеймс Баучър 5.

Курсът за учители по Човек и природа V и VI клас ще се проведе четири пъти през месец юни с начални дати 18.06, 20.06, 25.06 и 27.06. 2018 г.

Курсът за учители по Физика VII и VIII клас ще се проведе четири пъти през месец юни с начални дати 18.06, 20.06, 25.06, 27.06. 2018 г.

Повече информация може да получите на тел: 028161727 или 0876 416 910 или на адрес: vd_pr@phys.uni-sofia.bg, а също и на Интернет страницата на факултета, раздела за учители:

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fizicheski_fakultet2/za_uchiteli

През есента ще бъдат организирани курсове по астрономия. Информацията ще бъде своевременно обявена на горната страница.