Празник на химията, 2018 г. „Наследството на Нобел – от динамита до наши дни“

31 май 2018

На 11 май 2018 г. в сградата на Федерацията на научно-техническите съюзиул. „Г.С.Раковски” №108, зала 4 се проведе поредният Празник на химията. Тази година той беше посветен на честването на 185 години от рождението на Алфред Нобел, шведски инженер, химик, индустриалец и учредител на Нобеловата награда. Организатори на Празника на химията бяха Федерацията на научно-техническите съюзи, Съюза на химиците в България и РУО – София-град.

Празникът беше открит от проф. дн Венко Бешков, председател на Съюза на химиците в България. Д-р Цветан Захариев от Института по обща и неорганична химия към БАН сподели своите впечатления от участието си в ежегодната среща с Нобелови лауреати в гр. Линдау през 2017 г.

В Празника през тази година взеха участие много голям брой ученици от 17 училища от гр. София, гр. Димитровград, с. Владая и с. Бистрица. Те се състезаваха в две категории: „постерен доклад“ и „устна презентация“. Поради огромния интерес към състезанията, участниците бяха разделени в две възрастови групи: първа възрастова група от 5 до 8 клас и втора възрастова група от 9 до 11 клас.

Учениците, участващи в категория „устна презентация“ защитиха своите презентации пред комисия в състав: проф. д-р Адриана Григорова-Тафрова и доц. д-р Александрия Генджова, преподаватели от Лабораторията по химическо образование, история и философия на химията към Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“и госпожа Петя Иванова, старши експерт по природни науки и екология в РУО София-град. Постерните доклади на учениците бяха оценени от госпожа Татяна Димитрова и госпожа Таня Груева.

Журито открои участниците, които най-задълбочено и творчески бяха работили по зададените теми.

Наградените ученици получиха сертификат за участие, грамота, чаша и подарък брой от сп. „Природа“. Освен това всички участници в празника получиха сертификат за участие и чаша с логото на Празника на химията, посветен на Алфред Нобел. Беше раздаден награден фонд от 1000 лв.

Госпожа Гергана Георгиева, учител по химия в 134 СУ „Димчо Дебелянов“ получи грамота за високи професионални компетентности и значителен принос в подготовката на участници в Празника на химията, посветен на 185-годипнината от рождението на Алфред Нобел.

За празничното настроение на Празника, посветен на делото и живота на Алфред Нобел, допринесоха музикалните изпълнения на ученици от 91 НЕГ „Проф. К. Гълъбов“, ПГЕБ „Проф. д-р А. Златаров“ и 73 СУ „Владислав Граматик“ гр. София.

Събитието беше високо оценено и тържествено закрито от госпожа Петя Иванова, старши експерт по природни науки и екология в РУО София-град, която поздрави организаторите и всички участници.

Протокол с наградените в категория „постерен доклад“

Протокол с наградените категория „устна презентация“


24 май Празник на славянската култура и писменост

 

 

 

Честит ден на славянската писменост!
Честит 24 май!
Нека уважаваме и пазим
своето най-голямо богатство
и гордост – словото.

Старши експерти по природни науки Петя Иванова и Камен Радев


Оценяване на изпитните работи на зрелостниците от сесия май – юни 2018 г.

22 май 2018

Изх. № РУО1-12910/22.05.2018 г.

Във връзка с писмо на МОН с вх. № РУО 1-12909/22.05.2018 г. оценяването на изпитните работи на зрелостниците от сесия май – юни 2018 г. на ДЗИ по български език и литература и на втория ДЗИ стартира на 25.05.2018 г.

Оценителите по математика, по история и цивилизация, по география и икономика, по биология и здравно образование, по цикъл „Философия“, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда трябва да се явят в Софийска професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“ (ул. „Райко Алексиев“ № 46) на 25.05.2018 г. в 09:00 часа.

Оценителите по български език и литература, по немски език, по руски език, по английски език, по италиански език, по френски език и по испански език трябва да се явят в Професионална гимназия по електроника и автоматика (бул.“Овча купел“ № 1) на 25.05.2018 г. в 09:00 часа.

Д-р Ваня Кастрева, началник на РУО – София-град


Националният природонаучен музей – домакин на четвъртия конкурс „Биологията – интересна и достъпна“ за изработване на модели на обекти явления и процеси по биология

18 май 2018

На 12.05.2018 г., участниците в ІV ученически конкурс „Биологията – интересна и достъпна“ изложиха своите творби във фоайето на Националния природонаучен музей. Темата за тази учебна година  „Дразнимост и движение”  беше интерпретирана в 71 модела, изработени от учениците на 19 училища.

Организатори на конкурса са РУО – София-град и Регионален методически съвет по биология.

Моделите бяха оценени от експертно жури от учители и с участието на доц. д-р Надежда Райчева – ръководител катедра методика на обучението по биология от СУ „Климент Охридски“, доайена на анималистите у нас, г-н Георги Пчеларов – председател на  Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Деница Пенева, художник, заместник- председател на ДАФНИ.

Както и в предишните конкурси, във всяка състезателна група бяха присъдени по три първи, три втори и три трети награди. „Моделите от година на година стават все по-интересни и по-добри и това силно затруднява работата на журито“ – сподели доц. д-р Надежда Райчева.

Научните колекции и богатата експозиция на музея бяха достъпни за участниците и гостите през цялото време на изложението. Специален гост презентатор на конкурса беше скулпторът Илия Бояров, чиито творби са изложени в постоянната експозиция на музея. Той разказа на учениците как прилага научния подход и как природата го вдъхновява в професионалната му работа.

Гост на конкурса беше доц. Албена Йорданова от Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ от Катедра „Химия и биохимия, физиология и патофизиология“.

Участниците получиха силна подкрепа от родители, близки и приятели, които бяха дошли с тях и се присъединиха към празника.

В първата група бяха наградени модели на 10 ОУ от Перник, 131 СУ, 48 ОУ, 34 ОУ, 143 ОУ, 83 ОУ, ЧОУ „Образователни технологии. Във втората група бяха наградени модели, изработени от учениците на 134 СУ, 91 НЕГ, ПГТМД, 31 СУЧЕМ, НПГИ „Св. Лука“, 2 АЕГ и СУ „Генерал Стойчев“.

 

 

Всички участници получиха сертификати, а наградените – грамоти и купи. Беше раздаден награден фонд от 1200 лв.

Протокол с наградените модели от І състезателна група

Протокол с наградените модели от ІІ състезателна група

 

Тема за следващия конкурс /учебна 2018/ 2019 г./ „Размножаване, растеж и развитие на организмите“


Курсове за повишаване на квалификацията на учителите по предметите „Човек и природа“ и физика и астрономия за VІІ – VІІІ клас.

Физическият факултет на СУ организира курсове за повишаване на квалификацията на учителите по предметите „Човек и природа“ и физика за 7-8 клас.

fzfВсеки от курсовете е с продължителност 16 ч. (два дни) и СУ издава удостоверения за преминат курс с присъден един кредит. Курсовете са с практическа насоченост към експеримента в училище. Преподаватели са колеги с голям опит в лабораториите на факултета, включително и на студенти от нефизични специалности – биология, химия и др. Курсовете се провеждат в сградата на Факултета: София, бул. Джеймс Баучър 5.

Курсът за учители по Човек и природа V и VI клас ще се проведе четири пъти през месец юни с начални дати 18.06, 20.06, 25.06 и 27.06. 2018 г.

Курсът за учители по Физика VII и VIII клас ще се проведе четири пъти през месец юни с начални дати 18.06, 20.06, 25.06, 27.06. 2018 г.

Повече информация може да получите на тел: 028161727 или 0876 416 910 или на адрес: vd_pr@phys.uni-sofia.bg, а също и на Интернет страницата на факултета, раздела за учители:

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fizicheski_fakultet2/za_uchiteli

През есента ще бъдат организирани курсове по астрономия. Информацията ще бъде своевременно обявена на горната страница.


Организиране и провеждане на ІІ етап на състезанието „Млад природолюбител“, 02.06.2018 г.

17 май 2018

Указания за организиране и провеждане на ІІ етап на състезанието „Млад природолюбител“, 02.06.2018 г.

Училища домакини 10 СУ „Теодор Траянов“, 105 СУ „Атанас Далчев“, 101 СУ „Бачо Киро“

Протокол с резултатите на учениците от І етап на състезанието „Млад природолюбител“. Допуснати до ІІ етап. Разпределение на учениците в училищата домакини.


Задачи от Национален кръг на олимпиада по астрономия, 04 – 06.05.2018 г., гр. Кърджали

Задачи за VІІ и VІІІ клас – теоретически кръг / Задачи за VІІ и VІІІ клас – практически кръг

Задачи за ІХ и Х клас – теоретически кръг  / Задачи за ІХ и Х клас – практически кръг

Задачи за ХІ и ХІІ клас – теоретически кръг / Задачи за ХІ и ХІІ клас – практически кръг


Отлично представяне на българския отбор в EUSO! Двата отбора на България спечелиха сребърен и бронзов медал!

От 28-ми април до 4-ти май в Словенската столица Любляна се проведе тазгодишната Европейска олимпиада по природни науки (EUSO). В нея се включиха повече от 150 ученика от 25 европейски държави, разделени в 50 отбора. Нашата страна бе представена от шестима ученика, които формираха два отбора (България А и България В). Те са избрани, като членове на отборите, на база отличното им представяне в националните състезания по физика, химия и биология. Техни ръководители бяха Адриана Тафрова (химия), Мая Гайдарова (физика) и Снежана Томова-Гогова (биология).

EUSO е отборно състезание и се състои от два тура, с продължителност 4 часа, в които състезателите решават експериментални задачи. Тази година и двата тура са били посветени на изследване свойствата на виното. Първия състезателен ден учениците е трябвало да изследват цвета на виното, а по време на втория – характеристиките му като течност.

В крайна сметка, и двата ни отбора се класираха в зоната на медалите! Отбор В, в състав: Иво Петров, Лъчезар Димитров и Виктор Гилин завоюва сребърен медал. Другите ни трима състезатели: Борис Панайотов, Никола Димитров и Кристиян Вилхелмов спечелиха бронзово отличие.

Да поздравим нашите ученици за високото постижение и да им пожелаем още по-големи награди в бъдеще!


Българският отбор заслужи 3 сребърни и един бронзов медали на 52-та Международна Менделеевска олимпиада по химия в Минск, Беларус

7 май 2018

От 22 до 29 април в град Минск, Беларус се проведе 52-та подред Международна Менделеевска олимпиада по химия. Традиционно България изпраща четирима от най-добри си състезатели от националния кръг. Тази година в ММОХ участваха най-много държави в историята на състезанието – 130 учстници от 22 държави. В крайното класиране Евгени Стателов получи наградата за най-добре представил се участник в експерименталния кръг.

Националният отбор на ММОХ 2018 се завърна със следните отличия:

  • Евгени Стателов, 11 клас, ЕГ Пловдив – сребърен медал; специална награда в практическия кръг;
  • Петър Христов, 12 клас, СМГ – сребърен медал;
  • Денислав Станчев, 12 клас, ПМГ Велико Търново – сребърен медал;
  • Камен Петров, 11 клас, НПМГ София – бронзов медал;

Ръководители на отбора са Христо Чанев – доцент във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“, и Даниела Цекова – гл. ас. доктор в същия факултет.

Международната Менделеевска олимпиада по химия се организира за ученици от 10 – 12 клас. ММОХ  се провежда от 1992 г., като до 1997 г. олимпиадата се провежда само в Русия, а след по-миналата година – и в страните от бившия Съветски съюз. От 2004 г. във формата на олимпиадата са включени България и Румъния. Малко по-късно и Македония, Молдова и Унгария. Традиционно участниците в отбора са учениците, класирали се на първите 4 места в Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда.


Проведеният открит урок по физика и астрономия за VІІІ клас в Професионална гимназия по телекомуникации на 27.04.2018 г.

3 май 2018

Използването на новите технологии в процеса на обучението по физика безспорно допринася за повишаване на интереса към предмета и спомага за усвояването му!

Умело боравене със схеми на различни видове процеси, с физични велични и техните единици, умелото им интерпетитане в графична зависимост, както и прогнозата за по – натаъшното им развитие във времето – това показаха възпитаниците на Професионална гимназия по Телекомуникации по преме на открития урок по физика и астрономия на тема „Изохорен и изобарен процес“  на  27.04.2018г.

 

 

 

Под ръководство на г-жа Юлияна Петкова – учител по физика и астрономия и заместник директор по учебната дейност в Професионална гимназия по Телекомуникации, осмокласните по определен алгоритъм изграден на база изотермичните процеси, изследваха два нови процеса – изобарен и изохорен. Динамиката в часа, използването на интерактивни методи, създаваше усещане за една научно – изследователска атмосфера. Не на последно място трябва да споменем, че използването на наличните комуникационни средства (телефони и таблети), както и електронната дъска в кабинета, могат да бъдат използвани и за преговор в края на часа.

Съвкупността от всички тези факти, ни даде усещането да се чувстваме като гости на един истински празник на физиката в Професионална гимназия по Телекомуникации.

 


Организиране и провеждане на Националното състезание по природни науки (биология, физика и химия) и география за ученици от VІІ клас „Акад. Любомир Чакалов, 09.06 – 10.06.2018 г., София

 

Указания за организиране и провеждане на Националното състезание по природни науки (биология, физика и химия) и география за ученици от VІІ клас „Акад. Любомир Чакалов“

Подаването на заявки ще се извършва от 03.05.2018 год до 04.06.2018 год.!

За регистрацията в състезанието: https://nclc.npmg.org/