Катедра „Радиофизика и електроника” на Физически факултет, СУ „Св. Кл. Охридски”
има удоволствието да Ви информира, че от тази година в СУ „Св. Кл. Охридски” ще се приемат студенти-бакалаври „инженер по комуникации и физична електроника“ в направление 5.3 Комуникационна и компютърна техника.
Допълнителна информация, за възможностите за реализация на студентите във водещи комуникационни и софтуерни компании, може да намерите на http://cpe.phys.uni-sofia.bg. Приемът на документи за бакалавърска специалност „Комуникации и физична електроника” е до 18.05.2018.
Ще се радваме да Ви посрещнем и в Деня на отворените врати на Физически факултет на 28.04.2018, за да се запознаете с нашите лаборатории и обучение!
Във връзка с изпълнение на изискванията на Наредба № 5/ 30.11.2015 г. за общообразователна подготовка на МОН и прилагане на новата учебна програма по Физика и астрономия в VІІІ клас на 27.04.2018 г.(петък) от 10.20 часа до 11.00 часа в Професионална гимназия по Телекомуникации, район „Студентски“, ул. „Акад. Ст. Младенов“ № 1 ще се проведе открит урок на тема „Изохорен и изобарен процес“ – урок за нови знания.
Урокът ще бъде представен от г-жа Юлияна Петкова – учител по физика и астрономия и заместник директор по учебната дейност в Професионална гимназия по Телекомуникации.
Моля да уведомите учителите по природни науки – физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование и човекът и природата във Вашето училище и да съдействате за тяхното присъствие, без да се нарушава учебния процес.
Г-жа Петкова е завършила Технически университет в София, специалност – инженер по „Електронна техника и микроелектроника“. Педагогическата си правоспособност, учител по физика и математика, е получила от физически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Целият и стаж като учител е придобит в Професионална гимназия по телекомуникации. Започва като учител по професионална подготовка и преподава по почти всички учебни дисциплини от професия „Техник по комуникационни системи“. Предметът физика и астрономия преподава от пет години.
Пореден успех на учениците от София-град на Националното състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за гимназиален етап“, проведено на 21.04.2018 г. в град Ловеч. На първо място, както и в предишни години се класира отборът на НПМГ, следван от отбора на София-град. В индивидуалното класиране на първите две места, с най-високи резултати са десетокласниците от НПМГ Явор Пеев и Кирил Тошев, а голяма част от останалите ни участници са с отлични резултати.
На 20.04.2018 год. в салона на Ловчанското читалище „Наука – 1870“., на тържественото откриване на 20-то Юбилейно Национално състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за ученици в гимназиалния етап“, проф. Стефан Стефанов – председател на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ връчи наградите от Националния конкурс за учители по химия за 2018 год., а почетните грамоти на Съюза на химиците в България връчи доц. д-р Васил Нейчев.
Наградата за принос и постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на химията беше поделена между двама учители – г-жа Людмила Кирилова Михова – старши учител по химия и опазване на околната среда в Национална природоматематическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ гр. София и Мариана Карамитева – главен учител в ПМГ „Яне Сандански“, гр. Гоце Делчев.
Наградата за принос и постижения при създаването на най-подходяща учебна среда за обучение по химиясъщо беше връчена на двама учители – г-жа Татяна Любомирова Димитрова – главен учител по химия и опазване на околната среда в Първа частна математическа гимназия гр. София и Валери Петров Лилов – старши учител в МГ „Д-р Петър Берон“, гр. Варна.
На 17.04.2018 г., учителите по природни науки от София-град имаха възможността да присъстват на открития урок по химия и опазване на околната среда в НПМГ „Акад. Л. Чакалов“ на тема „Елементи с метални и неметални свойства и техните съединения“- урок за обобщаване и систематизиране на знанията. Урокът се проведе с учениците на 8 г клас от профил „Химия“ под ръководството на г-жа Людмила Михова – учител по химия и опазване на околната среда.
Впечатляваща е динамиката в часа, както и показаните знания, умения и компетентности на учениците. Организацията на часа, както и избраният подход, форми и методи на работа в пълна степен съответстват на интелекта и изявените интереси на учениците. Урокът се осъществяви в 2 части: първата, теоретическа част, включва анализ, систез и обобщаване знанията на учениците за химичните елементи и техните съединения изучени в 7 и 8 клас. Въвежда се понятието генетичен преход и схематично на дъската се представят генетичните връзки на метали и техните съединения и неметали и техните съединения. Учениците с лекота се справят с химичната символика, описват химични процеси и образуват наименованията на сложни химични съединения.
В последващата практическа част, на учениците се предоставят възможности за решаване не задачи свързани с планиране на химичен експеримент и откриване на йони и елементи.
Наблюдаваният урок по безспорен начин илюстрира един съвременнен модел на урок по химия, включващ теория и експеримент и изграден на партньорски отношения между учител и ученици.
Задача № 14 от теста за 6 клас на състезанието „Млад природолюбител“ е некоректно форулирана. В интерес на участниците, моля всяко едно решение на задачата да бъде прието и за задачата да се присъжда 1 точка.
На 28 и 29 април 2018 г. от 10:00 часа в двора на НПМГ „Акад. Л. Чакалов“ ще се проведе събитието „Фестивал на науките – НПМГ“.
Събитието има за цел да предложи интересни занимания в областта на природните науки, математиката и информатиката за ученици от прогимназиален етап на обучението си.
През целия съботен ден от 10:00 до 16:00 часа могат да бъдат посетени щандове, представящи науките физика, химия, биология, като всеки посетител ще има възможност да вземе пряко участие в работилници на науката.
През неделния ден от 10:00 до 14:00 часа са организирани занимания по математика и информатика.
Повече информация можете да намерите в програмата на събитието:
На 09.06.2018 г. в гр. София ще се проведе ПЪРВОТО НАЦИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ ПО ПРИРОДНИ НАУКИ (БИОЛОГИЯ, ФИЗИКА, ХИМИЯ) И ГЕОГРАФИЯ!
Състезанието се организира от Министерство на образованието и науката, Регионално управление на образованието ─ София – град и Национална природо-математическа гимназия „Академик Любомир Чакалов“ – гр. София.
В състезанието могат да участват ученици от цялата страна, които през настоящата учебна 2017-2018 година се обучават в VII клас.
Състезанието има за цел да предостави възможност за индивидуална изява на учениците със задълбочени знания и засилен интерес към физиката, химията, биологията и географията и да развива интересите им в областта на природните науки и географията.
Учениците, могат да използват получените резултати за класиране за места по държавния план-прием в VIII клас в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ – гр. София и в други профилирани гимназии по решение на педагогическия съвет на съответното училище.
Предстои публикуването на информация за организирането и провеждането на Националното състезание по природни науки (биология, физика, химия) и география.
На 3 май 2018 г. от 9:00 часа в Биологически факултет ще се проведе събитието БиоФест.
През целия ден могат да бъдат посетени интерактивни зони, представящи различни направления на биологическите науки и биотехнологии. БиоФест има за цел да полуляризира тази научна сфера и да представи пред по-широка общественост Биологически факултет като образователна и научна институция. Интерактивните зони ще включват различни дейности за посетителите, демонстрации, презентации и др., разкриващи ролята на постиженията на био-науките и технологиите в ежедневието на всеки човек. Ще предложим интересни срещи за всеки любознателен посетител, като се надяваме да създадем траен интерес към био-науките, най-вече в младите посетители – деца и ученици.
След провеждането на подборния кръг за Националното състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за гимназиален етап“ беше констатирано, че броят на явилите се ученици от квотата на област София-град е с един по-малък от броя на утвърдените в регламента участници. От същата квота има и отказал се от участие ученик – Никола Цинцарски от 91 НЕГ, ХІ клас.
В съответствие с Регламента на състезанието за учебната 2017/ 2018 г. за допълване квотата на индивидуално участващите от София-град се допускат следните ученици:
Петър Петров Константинов – СМГ, ХІ клас, подал заявка, но не се неявил на подборен кръг
Евелин Яворова Петрова – НПМГ, ХІІ клас – участвала в подборен кръг, с резултат 54, 75 точки, І резерва от НПМГ
За допълнително допуснатите ученици следва да бъдат подадени заявки по образец до 11.04.2018 г.
Петя Иванова и Камен Радев -старши експерти по ПНЕ
Изх. РУО1 – 7952/ 05.04.2018 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с изпълнение на изискванията на Наредба № 5/ 30.11.2015 г. за общообразователна подготовка на МОН и прилагане на новата учебна програма по химия и опазване на околната среда в VІІІ клас на 17.04.2018 г. (вторник) от 12:30 часа в Национална природоматематическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“, район „Лозенец“, ул. „Бигла“ № 52 ще се проведе открита педагогическа практика на тема „Елементи с метални и неметални свойства и техните съединения“ – урок – упражнение.
Урокът ще бъде представен от г-жа Людмила Кирилова Михова – старши учител по химия и опазване на околната среда в Национална природо-математическа гимназия „Акад. Л. Чакалов“.
Г-жа Михова има магистърска степен по химия придобита в СУ „Св. Климент Охридски“ и втора професионално-квалификационна степен.
Притежава богат педагогически опит. Учителската й кариера започва в град Брусарци, област „Монтана“ където работи по разпределение. По-късно учителства в столичното 108 СУ „Никола Беловеждов“, а от 13 години е учител по химия и опазване на околната среда в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, където преподава на ученици със засилен интерес в областта на химията от профили „Химия“ и „Химия и биология“. Всяка година десетки нейни ученици са участници в различните кръгове на олимпиадата по химия и опазване на околната среда иНационалното по състезание по химия и опазване на околната среда, като немалка част от тях се класират на призови места.
Тя е член на Съюза на химиците в България и Регионален методичен съвет по химия в област София-град. Участва като съорганизатор и изпълнител на всички провеждани на територията на региона мероприятия: организиране на общински и областни кръгове на олимпиада по химия, автор на задачи за общинските кръгове, проверител в областните кръгове.
Моля да уведомите учителите по природни науки – химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, биология и здравно образование и човекът и природата във Вашето училище и да съдействате за тяхното присъствие, без да се нарушава учебния процес.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО, СОФИЯ-ГРАД
БОЯНКА КЪНЕВА НАЧАЛНИК НА РУО-СОФИЯ-ГРАД (заповед № РД 02-864/02.04.2018 г. на началника на РУО – София-град)
Груповата форма на работа, използването на проблемно-изследователския подход и метода на моделирането способстват за разгръщане на творческия потенциал на учениците!
Това беше наблюдавано на 28.03.2018 г. на открития урок в 6 „б“ клас по човекът и природата в 34 ОУ „Стою Шишков“ под ръководството на г-жа Катя Тончева – старши учител по биология и химия и човекът и природа.
Груповата форма на работа предостави възможност за активно включване на всички ученици в учебния процес, а прилагането на проблемно-изследователския подход ги постави в ситуация на откриватели. Самостоятелното учене спомогна както за актуализация на старите им знания за кръвоносната система на човека, така и за разбиране и възприемане на новите знания, за създаване на реални модели и за повишаване на отговорността на всеки един от тях.
Моделирането и използването на модели в процеса на обучението по забавен начин предостави възможност за усвояване на сложното и трудното от учебното съдържание по темата, а използването на подготвените работни листове за извличане на основното и главното от него.