Петър Христов – ученик в 12 клас на Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ е големият победител в 50-та юбилейна Национална олимпиада по химия и опазване на околната среда, която се проведе в ЧСУ „Юрий Гагарин“ в Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“. Петър Христов потвърди титлата си от миналата година, когато „Камчия“ му донесе първия голям успех и отвори път към големите му победи – през 2017 – талантливият млад химик стана злантен медалист на Международната олимпиада в Тайланд и взе сребро от Международната Менделеевска олимпиада в Казахстан.
Петър Христов, заедно с Камен Петров от Националната природоматематическа гимназия „Акад. Л. Чакалов“ – класирал се на второ място и бронзовият медалист Денислав Станчев от ПМГ “Васил Друмев” , Велико Търново, ще представят страната ни на тазгодишната Менделеева олимпиада, която ще е в Беларус. Те започват подготовката си и с разширения национален отбор на България, в който след състезанието в „Камчия“ влизат 11 български ученици – тези, които показаха най-високите отлични резултати. След финални тестове четирима от тях ще представят страната ни на 50-та Международна олимпиада по химия, която тази година ще е в Чехия и Словакия.
На тържествената церемония по случай откриването на 50. юбилейна Национална олимпиада по химия председателят на националната комисия доц. Христо Чанев направи кратък преглед на всички изминали до сега международни олимпиади, чиито отбори са формирани след участие в националните кръгове. С особен интерес беше приет разказа на доц. Стефан Манев за едно друго съревнование – между националната комисия и учителите, които готвят олимпийците. „Всяка година националната комисия измисля по-трудни задачи, учителите ги решават и за следващата година учениците идват още по-подготвени“. И така задачите в националните кръгове стават все по-трудни и по-трудни“. В подкрепа на своето твърдение доц. Манев показа на присъстващите в залата задачите от 7-мата и 8-ма международни олимпиади, чиито решения днес не биха затруднили дори ученици от VІІ и VІІІ клас.
В чест на 50-годишнината на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда, Варна възстановява флага, носен от първия български национален отбор по химия и ще го предаде на следващия домакин на Националната олимпиада.
Отлично е представянето на учениците и от другите състезателни групи. Доказателство за това са постигнатите максимален брой точки в различните възрастови групи и равен брой точки в класирането на призовите места. Това говори за добрата подготовка на учениците и за изключителната работа на техните учители.
Изх. РУО1 – 5693/ 12.03.2018 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с изпълнение на изискванията на Наредба № 5/ 30.11.2015 г. на МОН за общообразователна подготовка и прилагане на новата учебна програма по човекът и природата за VІ клас, на 28.03.2018 г. от 12.15 часа в 34. ОУ „Стою Шишков“, район „Красно село“, ул. „Родопски извор” №43, ще се проведе открита педагогическа практика на тема “Кръвоносна система на човека“ – урок за нови знания,от част „Структура и жизнени процеси на организмите“ на интегрирания предмет човекът и природата.
Урокът ще бъде представен от Катя Тончева – учител по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда и човекът и природата в 34. ОУ „Стою Шишков“.
Моля да уведомите учителите по природни науки – биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и човекът и природата във Вашето училище и да съдействате за тяхното присъствие.
Г-жа Катя Тончева има магистърска степен от ПУ „Паисий Хилендарски“, с професионална квалификация „Учител по биология и химия“. Учителската й кариера започва в югоизточна България – учителства последователно в Момчилград и Кърджали, а от 7 години е в град София. Понастоящем работи като учител по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда и човекът и природата в 34 ОУ „Стою Шишков“. Притежава ІІІ професионално-квалификационна степен.
Успоредно с интересите си в областта на природните науки, г-жа Тончева развива своите компетентности и в областта на училищната психология. Притежава втора магистратура „Психология на социалните дейности“, със специалност „Училищна психология“.
Като член на РМС по биология г-жа Тончева ежегодно участва в изготвянето на задачите за общински кръг на олимпиадата по биология, както и в организирането и провеждането на конкурса за модели по биология „Биологията интересна и достъпна“ и състезанието „Млад природолюбител“.
Г-жа Тончева следи всички новости в методиката на обучението по природни науки и творчески ги прилага в часовете по природни науки.
Предоставям на Вашето внимание регламент и регистрационен формуляр за участие в юбилейното 20-то издание на Националния конкурс за ученици „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“ под патронажа на първия български космонавт генерал Георги Иванов. Настоящата проява е включена в календарния план за извънкласните дейности на Министерството на образованието и науката.
Конкурсът е национален и в него могат да участват ученици от 8 до 18 години в различни направления.
Крайният срок за подаване на проекти и разработки е до 24 май 2018 г. на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий“ №1, Фондация „Еврика“ – за конкурса „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“.
Изх. № РУО1 – 5460/ 08.03.2018 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Физическият факултет на СУ с удоволствие кани всички желаещи да участват в Изобретателски маратон 2018 на тема „умни и полезни джаджи“. Това е един хардуерен хакатон, в който се стимулира изобретателския дух в учениците, студентите и докторантите, участващи в надпреварата да реализират идеите си за 48 часа. Състезанието е отворено за ученици от 9 до 12 клас, студенти и докторанти от български учебни заведения. Състезанието е отборно, като отборите предварително регистрират идеите си за проекти, необходимите части и материали и нужните инструменти/апаратура. Организаторите осигуряват безвъзмездно необходимите материали и ментор за всеки одобрен и допуснат до участие отбор.
Календар на провеждане:
Регистрация на идеите и отборите – 6 март – 4 април
Първа информационна среща във Физическия факултет – 14 март от 17:00 в аудитория А205
Втора информационна среща във Физическия факултет – 29 март от 17:00, аудитория А205
Публикуване на окончателен списък с допуснати до участие отбори – 15 април
Провеждане на маратона – 17-18 май
Публични защити на реализираните проекти, обявяване на класирането и награждаване на отличилите се – 19 май.
Маратонът се организира от физически факултет при СУ „Св. Климент Охридски“ с подкрепата на VMware България, Студентски съвет на СУ и фирма Роботев. За повече информация посетете сайта на Изобретателски маратон: https://izobretatelski-maraton.phys.uni-sofia.bg/