Министерството на образованието и науката е организатор на Национален конкурс „Млади таланти”. Регламентът за участие в националния конкурс предвижда подготовката на научноизследователски и иновативни проекти в категориите: ♦Биология ♦Химия ♦Информатика ♦Инженерни науки ♦Материалознание ♦Математика ♦Медицина ♦Физика ♦Социални и хуманитарни науки ♦Екология
Тази година 20. Национален конкурс „Млади таланти“ ще се проведе в периода 16 – 18 април 2018 г., а крайният срок за подаване на проекти в електронен формат на български език и на английски език е до 5 април 2018 г. на имейл: vesela.vasileva@mon.bg
Класиралите се на първите три места проекти получават парична награда от 1 500 лв. и правото да представят България на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), който е част от инициативите на Европейската общност за насърчаване на научното творчество сред младото поколение. През тази година 30. европейско състезание ще се проведе в периода 14 – 19 септември 2018 г. в гр. Дъблин, Ирландия.
Три проекта получават право на участие в Международното младежко научно изложение EXPO Science Europe 2018 г., което ще се проведе в периода 16 – 22 юли 2018 г. в гр. Гдиня, Полша.
Министерството присъжда и три поощрителни парични награди по 1 000 лв. на отличили се проектни предложения. Официалната церемония по награждаване на отличилите се участници ще се проведе на 18 април 2018 г. от 12:00 часа в Националния архелогически музей, София.
Във връзка с отбелязване на 185 години от рождението на Алфред Нобел
Съюза на Химиците в България, Дружеството на учителите по химия и РУО-София
Организират “Празник на химията”, който ще се проведе на 11 май 2018 г., петък, от 10:30 часа в сградата на Федерацията на научно-техническите съюзи – ул. „Г.С.Раковски” № 108 в зала 4.
Учениците, участващи в „Празника на химията“ ще имат възможност да представят с презентация или постерен доклад: кой е бил Алфред Нобел, има ли неговото изобретение принос за човечеството и какво е било завещанието му; както и някой от учените, получили Нобелова награда по химия от годината на учредяването на наградите през 1901 година до наши дни. Всеки участник може да избере лауреат, който според него е допринесъл много за развитието на химията и да представи неговото откритие. Най-интересните презентации и постерни доклади ще бъдат отличени със специални награди!
Добре дошли на „Празника на химията“ са и ученици, които с постерен доклад желаят да представят лауреат на Нобелова награда в от една от другите четири области – физиката, физиологията или медицината, литературата и за мир.
Нека всеки ученик се почувства част от празника, целящ да обедини любовта към науката! Нека опознаем предшествениците си и осъзнаем колко много са ни завещали и да продължим тяхното дело: да търсим и откриваме познанието и на свой ред да го завещаем на бъдещите поколения!
Необходима е предварителна регистрация за участие, попълване на декларация за информирано съгласие и посочване на тема за изготвяне на презентация или постерен доклад.
Във връзка с квалификацията на учителите по природни науки през месец март се организира обучение на тема „Изследователският подход в обучението по природни науки“.
Обучението ще бъде проведено под ръководството на доц. д-р Нели Димитрова. Продължителност 16 академични часа или 1 квалификационен кредит.
Време на обучение: 10.03.2018 г – 11.03.2018 г.. Начален час: 10 часа. Място на провеждане: ДИУУ, „Св. Климент Охридски“.
За участие в курса се сключва договор между ДИУУ и съответното училище. Условията за участие могат да се видят на сайта на ДИУУ – https://diuu.bg/training-diuu/documents/payments/prices-diuu/
Програма на обучението:
Съвременни тенденции в технологиите за прилагане на изследователски подход в обучението по природни науки.
Конструктивизъм и изследователски подход.
Проектно базирано обучение като изследователски тип обучение.
Информационните технологии и изследователският подход.
Методически тренинг:
избор, създаване и представяне на: проблемни ситуации въз основа на целите на обучение и учебно съдържание;
технологии за прилагане на изследователски подход при различни типове учебно-познавателни дейности.
Желателно е учителите да носят учебници по избор и материали – техни и на техни ученици, осъществявани при работа по проекти и други изследователски дейности.
За участие в обучението е необходимо да се изпрати заявка по образец на Е-mail: prirodninauki_ivanova@abv.bg до 23.02.2018 г.
До 02.03.2018 г. до училищата с подадени заявки ще бъдат изпратени договори
В изпълнение на чл. 222 от ЗПУО повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти се извършва от специализирани обслужващи звена, от висши училища, научни организации и от обучителни организации, чиито програми за обучение са вписани в Информационен регистър на одобрените програми за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти. Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти се измерва чрез система от квалификационни кредити и се удостоверява с документ.