На основание писмо № 9105 – 168/ 17.05.2017 год. на Заместник-министър на образованието и науката!
Всяко регионално управление на образованието, най-късно до 9 юни 2017 год., трябва да въведе в програмния продукт резултатите на учениците от съответния регион, явили се на областен или национален кръг на олимпиада/и или състезания от календара на МОН, в случаите когато тези резултати са утвърдени със заповед на началника на РУО по предложение на педагогическия съвет на приемащото училище като елемент на балообразуването.
Въведените резултати ще излязат в служебните бележки, които учениците ще получат след НВО и изпитите за проверка на способностите в училищата, в които се обучават.
В сградата на на Федерацията на научно-техническите съюзи – ул. „Г.С.Раковски” №108 в зала 4 се проведе Празник на химията, организиран по случай 150 години от рождението на Мария Склодовская Кюри. В празника участваха ученици от училища в гр. София и гр. Елин Пелин. Те представиха постерни доклади и макети по избрана от тях тема: „Животът и делото на Мария Кюри“,“Йонизиращите лъчения в медицината“ и „Радиоактивното замърсяване в историята на човечеството“.
Проф. дхн Ивелин Кулев, дългогодишен преподавател в Катедра Аналитична химия към СУ „Св. Климент Охридски“ представи доклад за живота и делото на Мария Кюри. Председател на журитата в двете възрастови групи беше доц. д-р Елена Бояджиева от Лаборатория по химическо образование, история и философия на химията към Катедрата по Физикохимия към СУ „Св. Климент Охридски“. Присъдени бяха три първи награди, три втори награди и три трети награди. Наградени постерни доклади и модели
Ученици от ПГЕБ „Проф. д-р А. Златаров“, гр. София участваха в празничната програма, посветена на делото и живота на Мария Склодовская Кюри. На всички участници в празника бяха раздадени подаръци – лабораторна стъклария, кояо се използва в химическите лаборатории.
В най-атрактивната част на музея сред експозицията „Гигантски кристали“ на 14.05.2017 год. се проведе третият конкурс за изработване на модели на обекти, явления и процеси „Биологията интересна и достъпна“. Темата на конкурса „Отделянето като основен жизнен процес на живите системи“ претворена в 56-те ученически модела илюстрира по безспорен начин разнообразието от отделителните структури и отделителни органи в живата природа, както и единството в тяхното функциониране.
Гости на конкурса и председатели на журитата в двете възрастови групи бяха представители на академичната общност – доц. д-р Надежда Райчева и гл. ас. д-р Иса Хаджиали от катедра „Методика на обучението по биология“ към Биологически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
След напрегната работа журито определи за всяка възрастова група по три първи, по три втори и по три трети награди, както и по няколко специални. Първа награда в първа възрастова група получиха моделите на 131 СУ „Отделителна система на мравка“, 48 ОУ „Отделителна система при безгръбначни животни“ и 30 СУ „Отделяне при човека“. Във втората група с най-високо отличие бяха удостоени филмът „Кой, как, къде отделя? от 9 ФЕГ, „Екзоцитоза“ на НТБГ и „Клетъчно отделяне на границата нефрон, кръвоносни съдове от 119 СУ.
Победителите в конкурса бяха наградени с купа и парична награда.
По повод 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, на 11.06.2017 г., в залата на военна академия „Г. С. Раковски“, град София се състоя официална церемония по връчване на ежегодните отличия на изявени столични директори и учители.
С пластика /СОВА/ и грамота на РУО – София-град за заслуги и принос в столичното образование бяха удостоени:
Диана Венелинова Ценова – старши учител по биология и здравно образование в 55 СУ „Петко Каравелов“
Стоян Желязков Бахчеванов – старши учител по физика и астрономия в СМГ „Паисий Хилендарски“
Ани Иванова Василева– старши учител по химия и опазване на околната среда в СМГ „Паисий Хилендарски“
Поздравления за нашите колеги и пожелания за бъдещи успехи!
По непотвърдена официално информация към момента резултатите от областните кръгове на олимпиадите ще се въвеждат от Областната комисия в електронната система и ще излязат в служебните бележки, които учениците ще получат след НВО и изпитите за проверка на способностите.
Моля, на родителските срещи, които се провеждат в момента за кандидатстването след VII клас много ясно да информирате родителите, че трябва да подават само ЕДНО заявление за класиране по техен избор – електронно или в училище-гнездо.
Председател на областните комисии за организиране и провеждане на областните кръгове на олимпиадите по астрономия, биология, физика и химия Петя Иванова
На 18.05.2017г. от 14.00ч. учениците от Първа частна математическа гимназия ще отбележат Европейския ден за борба със затлъстяването. Учениците от шестите класове ще участват в състезание на тема: „Хранене с баланс – здраве в аванс“. В него те ще представят проучванията си по темата и ще участват в спортно състезание.
Във връзка с все по-тревожната статистика за увеличаване на броя на децата с наднормено тегло и затлъстяване, методическото обединение на учителите по природни науки в ПЧМГ ще се опита да насочи вниманието на подрастващите върху здравословния начин на живот, балансираното хранене и физическата активност.
Събитието ще се проведе като открита педагогическа практика, с акцент на интердисциплинарния подход на обучение и въвеждане на проектно базираното обучение в училище.
Уважаеми колеги по природни науки, заповядайте на събитието и бъдете Наши гости!
Методическо обединение на учителите по природни науки в ПЧМГ
Между 23 и 29 април 2017 г. в Астана, Казахстан, се проведе 51-вата Международна Менделеевска олимпиада по химия.
България отново бе представена от четирима участници в отбор, който се завръща с един сребърен и три бронзови медали. Учениците са първите четирима лауреати на тазгодишната Национална олимпиада по химия, която се проведе във Варна през март.
Ръководители на отбора са доц. д-р Христо Чанев и гл.ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“
Международната Менделеевска олимпиада по химия се провежда от 1992 г., като до 1997 г. олимпиадата се провежда само в Русия, а след миналата година – и в страните от бившия Съветски съюз. От 2004 г. във формата на олимпиадата са включени България и Румъния. Малко по-късно и Македония, Молдова и Унгария. Традиционно участниците в отбора са учениците, класирали се на първите 4 места в Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда за от четвърта възрастова група.
Поздравления за победетелите, техните учители Ани Божикова и Антония Илиева и ръководителите на отбора!