Лекторията е отворена за всички интересуващи се и по съвременната терминология (квалификация на лекторите и хорариум). Лекторията може да се разглежда като квалификационен курс за учители, за който от регионалното управление на образованието може да се признае един професионално квалификационен кредит. Освен това някои от лекциите на лекторията може да се наблюдават и чрез Интернет с помощта на платформата Zoom.
Актуализирана програма на лекторията се публикува ежедневно.

О 10 до 12 юни 2022 г. се проведе 13. Национално състезание за ключови компетентности по природни науки в град Ловеч. Отборът на София град беше представен от Стоян Добрев и Цветелина Върбанова от НПМГ „Акад. Л. Чакалов“ с ръководител Людмила Кирилова и Рени Паскалева и Сияна Павлова от ПЧМГ с ръководител Татяна Димитрова.
Отборът на Стоят Добрев завоюва златни медали, а отборът на Сияна Павлова – бронзови медали.
И четиримата участници от отбора на София – град показаха задълбочени познания по природни науки, впечатляващи умения за експериментална работа и отлични качества за екипна дейност.
Поздравления за талантливите софийски ученици и техните ръководители!
Пожелаваме им още много бъдещи успехи в природните науки!
Изх. РУО1 – 21179/06.06.2022 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Фондация „Устойчиво развитие за България“ съвместно с Националния дворец на децата и Представителството на Россътрудничество в България организират Национален конкурс „Зелена планета“. Проявата е включена в Национален ученически конкурс „Зелена планета“. Проявата е включена в Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на Министерството на образованието и науката.
Моля да информирате учителите от Вашето училище за удължаването на крайния срок за изпращане на творби до 15 юни 2022 г.
Приложение: актуализиран статут на конкурса
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО СОФИЯ-ГРАД
Протокол с резултатите и класирането на участниците в националното състезание „Тестови задачи за гимназиален етап“, проведено на 10.04.2022 г.

ПРАЗНИК НА ХИМИЯТА 2022
„Химията – от колбата, през компютъра към бъдещето“
За 20-ти пореден път на 15-16 април 2022 г. беше проведен традиционния Празник на химията. „Химията – от колбата, през компютъра към бъдещето“ беше надсловът на поредното издание на събитието, като участниците имаха възможност да участват с постер; презентация или есе. Интересът към Празника на химията през 2022 година беше голям, като общият брой на учениците беше 529, от 26 училища в София и 87 училища в страната. Общият брой на ръководителите, взели участие в подготовката и представянето на учениците беше 129.
Всички ученици и техните ръководители ще получат сертификати за участие, а наградените – грамоти и подаръци. Поради възникнали непредвидени обстоятелства получаването на сертификатите и подаръците ще се забави. Всеки ръководител ще бъде уведомен лично или чрез имейл при изпращане на пратките. Организаторите се извиняват за забавянето.
Организаторите и комисиите изказват благодарност към всички ученици и техните ръководители за участието в поредния Празник на химията, за проявения ентусиазъм и положения труд в подготовката и написването на постерите, есетата и презентациите. Очевидно беше желанието на всички участници да изследват най-значимите открития в областта на химията, случайните окрития в химията, както и да разгледат предизвикателствата и переспективите пред химията на бъдещето.
Отчет на резултатите от Празника на химията 2022
Протокол с резултатите и класирането от националния кръг на олимпиадата по астрономия проведен на 6 и 7 май 2022г. в град Бургас
На 13.05.2022 г. в Център “раСТЕМ в света на науките” на 90. СУ “Ген. Хосе де Сaн Мартин”, гр. София в присъствието на д-р Ваня Кастрева, началник на РУО София-град, старши експерти по природни науки и екология – Петя Иванова и Камен Радев, учители по природни науки от София-град и 90. СУ, се състоя финално представяне на учене през голям въпрос на тема “Колко “силни” са космонавтите, когато се завръщат на Земята?”.
С много трепет и настроение учениците от 8. клас представиха своя финален продукт, с който потвърдиха хипотезата си, аргументирайки я чрез химични експерименти, данни от изследователски проучвания и рехабилитационна програма за възстановяване.
Срещата приключи с ценните за всички автентично оценяване и рефлексия, обхващащи целия процес на работа. Ученици и учители заедно обобщиха резултатите и проследиха напредъка си в посока теоретични знания и развити умения за работа в екип, социално-емоционална интелигентност и личностно развитие.
Резюме на откритата педагогическа практика на 13.05.2022 г.
Указания за организиране и провеждане на Националното състезание „Акад. Л. Чакалов“ по природни науки (биология, химия, физика) и география за ученици от VІІ клас
Състезанието ще се проведе на 04.06.2022 г. в НПМГ „Акад. Л. Чакалов“ при следния график:
- Модул 1 – „Талантлив биолог“ – от 08:00 до 10:00 часа
- Модул 2 – „Талантлив физик“ – от 10:30 до 12:30 часа
- Модул 3 – „Талантлив химик“ – от 13:30 до 15:30 часа
- Модул 4 – „Талантлив географ“ – от 16:00 до 18:00 часа
Регистрацията за участие в състезанието ще бъде от 13.05.2022 г. до 31.05.2022 г. включително, на следния линк: https://forms.gle/YZSn8UuKtKkssj8D6
Указания за организиране и провеждане на Националното състезание за ключови компетентности по природни науки, Ловеч 2022 г.
На 29 април 2022 г. в Център “раСТЕМ в света на науките” на 90. СУ “Ген. Хосе де Сaн Мартин”, гр. София бе проведена втора част на откритата педагогическа практика по природни науки на тема “Колко “силни” са космонавтите, когато се завръщат на Земята?”. Въпрос, който интегрира знания по природни науки и езици и формира умения за работа в екип и личностно развитие.
Денят стартира с емоциометър, проведен под формата на обща двуезична игра на думи с флаш карти в приложението quizlet.com на биологична тематика. Последваха въпроси, вградени във видео и свързани с ключови елементи от поставения “голям въпрос”. Денят продължи с дискусия и изясняване на взаимовръзки с формулирани от предходен час хипотези и тяхното предстоящо доказване или отхвърляне. Последва групова работа, в която учениците влязоха в обувките на рекламни агенти, промотиращи хранителна добавка, съдържаща магнезий и калций. Последваха химични експерименти за доказване на калциев карбонат в яйчени черупки, взаимодействие на алуминиево фолио с киселини и откриване на магнезиеви и калциеви йони в таблетки, целящи да потвърдят/отхвърлят формулираните хипотези. Учебният процес продължи с изследователска дейност на мускулен тонус и със създаване на рехабилитационна програма за засилване на мускулатурата на тялото чрез физически упражнения за различни групи мускули и хранителен план за възстановяване.
Учебният ден завърши с обща рефлексия, оценяване и самооценяване на уменията за успех между учители и ученици. Към всички осмокласници бе отправено предизвикателството: “Големият финал – мисия възможна!”.
Ако искате да узнаете колко “силни” са космонавтите, когато се завръщат на Земята, и как една хипотеза може да бъде потвърдена или отхвърлена, заповядайте в 90. СУ на 13.05.22 г. от 09:00 до 10:00 часа, за да разберете отговорите на тези въпроси, според нашите осмокласници!
Линк за регистрация за 13.05.2022 г. https://forms.gle/BemsDFxuCLu3BxeVA
Резюме на открита практика по природни науки в 90. СУ _Ген. Хосе де Сан Мартин_ – 29.04.2022
Указания за организиране и провеждане на Националния кръг на олимпиадата по астрономия 06 – 08.05.2022 г.
ПРАЗНИК НА ХИМИЯТА 2022
„ХИМИЯТА – ОТ КОЛБАТА ПРЕЗ КОМПЮТЪРА КЪМ БЪДЕЩЕТО“
Финално класиране след защити на есета, постери и презентации проведени на 15-16 април 2022 г.
На 15 април 2022 г. от 14:00 часа във Факултета по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе защита на постерите на участниците в Празника на химията, а от 15:30 часа на същия ден – защита на есетата. На 16 април 2022 г. от 09:00 до 15:30 часа се проведе и защита на презентациите на участниците.
На вашето внимание публикуваме протоколи с финалното класиране на участниците в Празника на химията – 2022 за трите възрастови групи във всяка състезателна категория.
Всички участници в Празника на химията 2022 и техните ръководители ще получат сертификат и подарък за участието, както и отличените, специалните и поощрителните награди за наградените ученици. Наградите ще бъдат доставени по куриер на посочените от тях адреси за кореспонденция.
Празникът на химията 2022 се превърна в един своеобразен празник на всички ученици, които обичат химията и полагат неимоверен труд и ентусиазъм при подготовката и защитата на изработените от тях постери, есета и презентации. Организаторите на Празника на химията 2022 отправят най-искрени благодарности към ръководителите за тяхното постоянство и желание да научат своите възпитаници и да им вдъхнат любов към науката химия и да допринесат за нейното опознаване. Комисиите изказват своето впечатление от желанието на всички да покажат по интересен и научен начин най-значимите открития в химията, както и случайните открития, които волно или неволно са разкривали и продължават да разкриват тайните на науката. Не на последно място остана и нестандартния и нов поглед на част от участниците към бъдещите открития, перспективи и предизвикателства пред науката Химия и евентуалните пътища към нейното развитие.
Благодарим за участието и до нови срещи!Организатори на Празника на химията 2022: Съюза на Химиците в България; Факултет по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“; Федерация на научнотехническите съюзи; РУО-София
ОТКРИТА ПРАКТИКА ПО ПРИРОДНИ НАУКИ
В 90. СУ „Генерал Хосе де Сан Мартин”
На 15 април 2022 г. в Център “раСТЕМ в света на науките” на 90. СУ “Ген. Хосе де Сaн Мартин”, гр. София стартира открита педагогическа практика по природни науки на тема “Колко “силни” са космонавтите, когато се завръщат на Земята?”. В три последователни седмици чрез отворено обучение и приложение на нова методика за преподаване – учене през голям въпрос, учениците от 8. клас предстои да си задават много въпроси, но ще търсят и осъзнават отговорите им, осланяйки се на личен опит, проучвания, експерименти, екипна работа, рефлексии и в собствено темпо. Пълната информация и анализ на урока от 15.04.2022 г. може да откриете в Резюме на открита практика по природни науки в 90. СУ _Ген. Хосе де Сан Мартин_ 15.04 – 15.05.2022.
Пълна информация за продължението на откритата педагогическа практика може да откриете тук: Открита практика _Учене през голям въпрос_

Протокол с резултатите и класирането от националния кръг на олимпиадата по физика, проведен на 1 – 10 април 2022 г.
На 03 и 04 юни 2022 г. в град Силистра ще се проведе ХХХI Международен екологичен форум „Сребърна 2022“ (Конкурс за ученически проекти по екология и опазване на околната среда „Сребърна 2022“ и Международен конкурс за рисунка, есе, стихотворение, разказ на тема: „Планетата земя – безценен дар).
ХХХI Международен екологичен форум „Сребърна 2022“ се посвещава на „Световния ден на околната среда“ – 5 юни и „Зелената седмица“.
Заявка за участие по приложения образец и резюмето на проекти в електронен вариант се изпращат на email:odk_silistra@abv.bg в срок до 16.05.2022 г.. Със заявката да се изпише името и телефон на учителя или консултанта, подпомогнал автора/екипа при разработването на проекта.
Регистрацията на участниците и техните ръководители е на 03.05.2022 г. от 08:30 ч. до 12:00 ч. в Младежки дом – Силистра. Откриване на Еко-форума в 13:00 на 03.06.2022 г. в Младежки дом – Силистра.
Изборът на хотел се осъществява от ръководителите до 25.05.2022 г. Заплащането на нощувките ще бъде извършено при настаняването в хотела. За настаняването в хотелите, ръководителите трябва да напомнят на учениците да си носят документ за самоличност.
За участието си във форума учениците навършили 16 години, или съответно родителят/настойникът/попечителят носещ родителска отговорност за ученика подава в училището, в което се обучава декларации за съгласие за публикуване на: 1. резултатите на ученика и личните му данни (трите имена на ученика, училище, клас, населено място); 2. Снимки и/или видео с негово участие за целите на популяризирането на събитието. Декларациите се предоставят на домакините – ЦПЛР – ОДК, гр. Силистра от ръководителите на учениците в деня на регистрацията – 03.06.2022 г., преди участието в конкурса.
Класираните деца от I – III място, индивидуално разработили проект по обявените теми на конкурса могат да кандидатстват за стипендии по Програмата за закрила на децата с изявени дарби на МОН.
Приложение:
Протоколи с резултатите от Празника на химията 2022 за трите възрастови групи във всяка състезателна категория. На 15-16 април 2022 г. участниците, класирани на първите места, ще защитят пред Комисиите своите работи:
1. Защита на постери Петък, 15 април 14:00 – 16:30 часа, Факултет по химия и фармация, бул. Джемс Баучер 1, 130 аудитория; Информация за присъединяването към Google Meet Връзка към видеообаждането: https://meet.google.com/wte-aekh-ioj
2. Защита на есета Петък, 15 април 15:30 – 18:30 часа, Факултет по химия и фармация, бул. Джемс Баучер 1, 547 аудитория; Информация за присъединяването към Google Meet Връзка към видеообаждането: https://meet.google.com/pbf-xdgx-suo
3. Защита на презентации, категории 5-7 клас и 11-12 клас; Събота, 16 април 09:00 – 12:00 часа, Факултет по химия и фармация, бул. Джемс Баучер 1, Заседателна зала; Информация за присъединяването към Google Meet Връзка към видеообаждането: https://meet.google.com/bzb-sxrb-poe
4. Защита на презентации, категория 8-10 клас; Събота, 16 април 13:00 – 16:00 часа, Факултет по химия и фармация, бул. Джемс Баучер 1, Заседателна зала; Информация за присъединяването към Google Meet Връзка към видеообаждането: https://meet.google.com/bzb-sxrb-poe
Редът на представяне на участниците ще следва този, обявен в протоколите:
Специалните награди ще бъдат обявени заедно с крайното класиране след 18 април 2022 г. Всички участници и техните ръководители в Празника на химията – 2022 ще получат сертификати за участие и награди.
Относно защитата на презентацията, Комисията иска да обърне внимание на следното: За живото представяне музиката да не върви с презентацията, тъй като онлайн връзката ще се натовари и е възможно да има проблеми с комуникацията. По възможност защитата на презентацията да бъде 5 минути.
Организатори на Празника на химията 2022: Съюза на Химиците в България, Факултет по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“, Федерация на научнотехническите съюзи, РУО-София
Резултати и класиране от пета състезателна група на олимпиадата по физика (11 – 12 клас). Допуснати до експериментален кръг на 10.04.2022 г.
Експерименталният етап на националния кръг на олимпиадата по физика ще се проведе на 10.04.2022 г. от 08:00 часа в училището домакин на националния кръг на олимпиадата по физика 73 СУ „Владислав Гаматик“, град София.
Допуснатите до експерименталния етап на национален кръг на олимпиадата по физика ученици следва да се явят на 10 април 2022 г. в 7:30 ч. в 73 СУ „Владислав Граматик“, район Триадица, град София.
Допускането на учениците ще се извършва след представяне на документ за самоличност.

На 15.04.2022 г., в ДЕНЯ НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ, ХТМУ – град София отваря широко вратите си за ученици и техните учители. На място учителите могат да видят възможносттите, които ХТМУ предоставя за изнесени уроци или други класни или извънкласни дейности. При проявен интерес от страна на училищата от София-град могат да бъдат осигурени лектори по заявени теми. На заинтерисованите може да бъде предоставен списък с образователните и изследователските лаборатории, които могат да ползват. При невъзможност на колегите от училищата да присъстват, ХТМУ е готово да организира индивидуални посещения на лабораториите в други дни.
Протокол на Националната комисия с резултатите и класирането от националния кръг на олимпиадата по биология проведена на 26.03.2022 г.

Протокол с резултатите и класирането от Националния кръг на олимпиадата по химия, проведен на 20.03.2022 г.

На 31.03.2021 г. в 68. СУ „Акад. Никола Обрешков“ беше открит Център по природни науки, изследвания и иновации „Рене Декарт“. Проектът е реализиран по Националната програма „Изграждане на училищна STEМ среда“ на МОН. Кметът на район „Искър“
Ивайло Цеков, заедно с доц. Найден Шиваров – директор на Националния STEМ център и директора на 68. СУ Румяна Парцова откриха новоизградения център като прерязаха лентата. На събитието присъстваха и ръководителят на програмата Наталия Михалевска, Петя Иванова от Регионално управление на образованието, зам.-кметът по образование в район „Искър“ Петър Моллов и други гости.


Центърът по природни науки, изследвания и иновации „Рене Декарт“ се състои от Зона природни науки, лаборатория, Зона за презентации, Зона по информационни технологии, Зона за занимания по интереси, Зона за свободни дискусии и релакс, пространства за арт-работилници, Зона за подготовка за учители.

Целта на реализацията на проекта е да повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите, като предостави всички необходими условия за провеждането на съвременно и качествено STEM обучение: проектно-базирано обучение, обучение по научни теми, дигитални изкуства и креативност, обучение за формиране на технологични решения, работа в екип, критично мислене. Новоизграденият център дава възможности за промяна в образователната среда, учебното съдържание, преподаването, организацията и управлението на образователния процес и е насочен към всички ученици с интегрирането на различни предмети и видове подготовка.
Протокол с резултатите и класирането от Пролетното национално състезание по физика проведено на 05.03.2022 г.

ОБЯВА за участие в Националния конкурс за наградите на учителите по химия за 2022 г., учредени и финансирани от Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“
Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) организира Олимпиада по орнитология, насочена към ученици от V до VIII от цялата страна.
Първият кръг ще се проведе в платформата Kyoso на 16 април 2022 от 10:00 до 18:00 часа в рамките на 75 минути, в удобно за участниците време. Желаещите да участват трябва да се регистрират от 1 до 14 април 2022 г. на електронен адрес: https://platform. Kyoso.tech/hub/login. Участието в олимпиадата е безплатно. Състезанието ще се проведе в два кръга. За участие във втория кръг ще бъдат поканени първите 20 ученици, показали най-добър резултат от първия. Те ще бъдат информирани лично от организаторите. За победителите от финалния кръг ще има специални награди, подкрепящи интереса към орнитологията.
Препоръчана литература за подготовка за олимпиадата по орнитология 2022 г.
- Актуален списък на птиците, установени в България, и техните официални научни наименования: https://www.bunarco.org/files/
- Определител за птиците от сайта на БДЗП: https://bspb.org/
- Литература от онлайн библиотеката на БДЗП: https://bspb.org/
- „На среща с птиците в България“
- „Помагало за ловеца: Птици“
- „Помагало за определяне и опазване птиците в горите“
- „Пътеводител на Бургаските влажни зони за любители на птиците и езерата“
- „Помощ на властелина на бурите“
- „Животът на лешоядите“
- „Сигурни зимовища за червеногушата гъска“
- Онлайн издание на Червената книга на България: https://e-ecodb.bas.bg/
Покана за участие в онлайн семина по повод световния ден на водата – 29 март 2022 г. от 14 часа
Темата остава непроменена и е „Кръговрат на водата и антропогенизацията, и ролята на дистационните изследвания“


49-тата Национална конференция на учителите по химия ще се проведе съвместно с 11-тата Национална конференция по химия под надслов „Образование по химия за обществено разбиране на науката“. Домакин на конференцията е Химикотехнологичен и металургичен университет, София, 23-25 юни, 2022 г.
Допълнителна информация – на сайта на конференцията: http://11ncc.unionchem.org. Таксата правоучастие за учителите по химия ще бъде оповестена допълнително.
Можете да участвате в работата на конференцията с доклади, съобщения и постери. Всички резюмета ще се публикуват в сборник, съвместно с тези на колегите от секциите по химия. Имате възможност да споделите отново вашите постижения, проучвания и изследвания с колегията. Регистрацията и подаване на резюметата се осъществява през сайта на конференцията (бутон REGISTRATION).

Информация за организирането и провеждането на 50-тата ЮБИЛЕЙНА НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ОБУЧЕНИЕТО ПО ФИЗИКА
2 – 5 ЮНИ 2022 ВАРНА
Указания за организиране и провеждане на теоретичния етап на националния кръг на олимпиадата по физика за област София-град
Теоретичният етап на националния кръг на олимпиадата по физика ще се проведе на 1 април 2022 г. от 14:00 часа в 73 СУ „Владислав Граматик“.
Класираните за национален кръг ученици следва да се явят на 1 април 2022 г. в 13:00 ч. в 73 СУ „Владислав Граматик“, район Триадица. Олимпиадата ще се проведе при спазване на противоепидемичните мерки, като е необходимо учениците да носят защитна маска за лице и документ за самоличност (лична карта или ученическа книжка).
Изменен регламент на олимпиадата по физика за учебната 2021/ 2022 год.
Заповед № РД09 – 2418/ 18.02.2022 г. за изменение на заповед №РД09-1883/ 02.09.2022 г. за датата на провеждане на национален кръг на олимпиадата по физика
Протокол на националната комисия с допуснатите ученици до Национален кръг на олимпиадата по физика
Изх. № РУО 1 – 11750/22.03.2022 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Уведомявам Ви, че в изпълнение на Годишния план за учебната 2021/2022 г. РУО – София-град организира открита педагогическа практика с учители по природни науки на тема „Прилагане на учебните програми по природни науки в първи гимназиален етап” – „Колко „силни“ са космонавтите, когато се завръщат на Земята?“. Откритата педагогическа практика е в VIII клас „Учене през Голям въпрос в 90 СУ” и ще се проведе с продължение на 15.04.2022 г., на 29.04.2022 г. и на 13.05.2022 г. в Стем центъра на 90 СУ от 09:00 до 10:00 часа. Учебните предмети, чрез които ще се интегрират дейности при работата са биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, български език и литература, чужд език (английски и испански език).
Практиката “Учене през Голям въпрос” започва с въвличане чрез споделяне на конкретна история и предизвикателство, пряко свързани с темата с цел да провокират любопитство и да мотивират учениците. Следва формулиране на хипотеза, която в процеса на работа бива потвърдена или отхвърлена. В следващите седмици от практиката учениците преминават през различни етапи: формиране на екипи за работа, планират дейности за проучване и събиране на информация, експериментиране и изследване, структуриране, обобщаване и анализ на резултати. Практиката завършва с представяне на финален продукт, с който се потвърждава или отхвърля хипотезата. Провежда се автентично оценяване и рефлексия на процеса.
Тези, които проявяват интерес към описания модел могат да получат допълнителна информация от сайта на фондация “Темпо”: https://tempo.education/q-and-a/.
Моля да уведомите учителите по природни науки в повереното Ви училище, като при интерес от тяхна страна да съдействате за присъствието им, без нарушаване на учебния процес.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО СОФИЯ-ГРАД
МИЛЕН БАЛДЖЕВ НАЧАЛНИК НА РУО СОФИЯ-ГРАД /съгласно заповед № РД 02-851/17.03.2022 г. на началника на РУО – София-град/
Информация за организиране и провеждане на националното състезание „Тестови задачи за гимназиален етап“
Писмените работи, които не са били предложени на националната комисия могат да се гледат от родител/ученик във вторник, 22.03.2022 г., в интервала от 10:00 до 17:00 часа в 101.СУ. Писмените работи ще бъдат предоставени за разглеждане след представяне на документ за самоличност.
Председател на областната комисия за проверка и оценка на писмените работи на учениците
Указания за организиране на националния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование на 26.03.2022 г.
Теоретичният етап на националния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование ще се проведе на 26 март 2022 г. от 09:00 часа в 101 СУ „Бачо Киро“.
Директорите на училищата, от които има класирани ученици за национален кръг на олимпиадата следва в срок до 23.03.2022 г. да изпратят по служебен път на училището координатор на е-мейл: olbio101su@abv.bg списък на класираните за национален кръг ученици, за които има подадена декларация за съгласие за тестване с бързи неинвазивни тестове и списък на класираните за национален кръг ученици, които имат „зелен сертификат“.
Класираните за национален кръг ученици следва да се явят на 26 март 2022 г. в 08:00 ч. в 101 СУ „Бачо Киро“, район Надежда.
Изменен регламент на олимпиадата по биология и здравно образование за учебната 2022 г.
Протокол на Националната комисия на допуснатите ученици в националния кръг на олимпиадата по биология

Писмо за провеждане на онлайн семинара организиран от образователна инициатива „Космически училище“
Писмо-покана от организаторите на събитието
Протокол на националната комисия с допуснатите ученици до Национален кръг на олимпиадата по физика
Протокол с резултатите на учениците след арбитража на Националната комисия – допуснати и недопуснати
Протокол № 2 с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по физика, непредложени за участие в националния кръг на олимпиадата по физика
Протокол № 3 с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по физика, предложени за участие в националния кръг
Изх. № РУО1-11044/16.03.2022 г. Класификация на информацията: Ниво 0, [TLP-WHITE]
ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Уведомявам Ви, че на 21.03.2022 г. от 12:10 ч. в новооткрития СТЕМ ЦЕНТЪР на 10. СУ „Теодор Траянов“ РУО – София-град организира провеждане на открита педагогическа практика по човекът и природата в VI клас за учители по природни науки, на тема „Движение на веществата в животинските организми. Кръвоносна система.“ Урокът ще бъде проведен от Александра Бечева – учител по биология и здравно образование и човекът и природата.
Моля да уведомите учителите по природни науки в повереното Ви училище и при интерес от тяхна страна да съдействате за тяхното присъствие, без да се нарушава учебния процес.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
Окончателен протокол с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по биология в област София-град
Протокол на Националната комисия на допуснатите ученици в националния кръг на олимпиадата по биология
Протокол № 2 с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по биология, проведен на 20.03.2022 г.
Протокол № 3 от областния кръг на олимпиада по биология за учебната 2021/2022 г. по фиктивни номера
Разсекретяването на резултатите от протокол №3 се извършва след като Националната комисия арбитрира писмените работи на учениците предложени за участие в националния кръг.
Резултатите на всички останали ученици, които областната комисия не предлага за участие в национален кръг се разсекретяват след публикуването на протокола на Националната комисия за допуснати ученици до национален кръг.
Теоретичният етап на националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда ще се проведе на 20 март 2022 г. от 08:00 часа в 23 СУ „Фредерик Жолио Кюри“.
Директорите на училищата, от които има класирани ученици за национален кръг на олимпиадата следва в срок до 17.03.2022 г. да изпратят по служебен път на училището координатор на е-мейл: olhim23su@abv.bg списък на класираните за национален кръг ученици, за които има подадена декларация за съгласие за тестване с бързи неинвазивни тестове и списък на класираните за национален кръг ученици, които имат „зелен сертификат“.
Класираните за национален кръг ученици следва да се явят на 20 март 2022 г. в 07:00 ч. в 23 СУ „Жолио Кюри“, район Слатина. Олимпиадата ще се проведе при спазване на противоепидемичните мерки, като е необходимо учениците да носят защитна маска за лице и документ за самоличност (лична карта или ученическа книжка).
Информация за организиране и провеждане на теоретичния етап на националния кръг на олимпиадата по химия за учениците от област София-град за учебната 2021/ 2022 г.
Протокол на националната комисия за допуснатите ученици до национален кръг на олимпиада по химия
Изменение на регламента на олимпиадата по химия и опазване на околната срада за учебната 2021/ 2022 год.
Писмените работи, които не са били предложени на националната комисия могат да се гледат от родител/ученик във вторник, 15.03.2022 г., в интервала от 10:00 до 16:00 часа.в 23.СУ. Влизането в училище става след представяне на „зелен сертификат“ или документ за отрицателен резултат от проведено изследване за COVID – 19 в сертифицирана лаборатория.
Училищно ръководство на 23 СУ
Изменение на регламента на олимпиадата по химия и опазване на околната срада за учебната 2021/ 2022 год.
Протокол №2 на учениците, които областната комисия не предлага за участие в Национален кръг
Протокол с резултатите на учениците, които националната комисия не допуска до национален кръг
Протокол на националната комисия за допуснатите ученици до национален кръг на олимпиада по химия
Протокол № 3 за резултатите на участниците (по фиктивни номера) в областния кръг на олимпиадата по химия предложени за участие в Националния кръг
Резултатите на всички останали ученици, които областната комисия не предлага за участие в национален кръг се разсекретяват след публикуването на протокола на Националната комисия за допуснати ученици до национален кръг.
Протокол на националната комисия за втора, трета и четвърта състезателни групи с допуснати ученици до национален кръг за учебната 2021/2022 г.
Протокол с резултатите на участниците в областния кръг на олимпиадата по астрономия за първа състезателна група (5, 6 клас)
Областният кръг по астрономия е последен за учениците от първа състезателна група!
Указания за организиране и провеждане на Пролетното национално състезание по физика на 05.02.2022 г.
Областният кръг на олимпиадата по биология и здравно образование ще се проведе на 20. 02.2022 г. от 09:00 часа в:
- 101 СУ „Бачо Киро“, район „Надежда”, бул. „Илинденско въстание” № 36 за I състезателна група.
- 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“, район „Изгрев”, бул. „Латинка ” № 11 за всички останали групи – II състезателна група, III състезателна група, IV състезателна група и V състезателна група.
Класираните за областния кръг ученици, които имат подадени декларации за съгласие за тестване с бързи неинвазивни тестове, следва да се явят на 20.02.2022 г. в 08:00 часа в училищата домакини, в които са разпределени.
Класираните за областния кръг ученици, които имат „зелен сертификат“, следва да се явят на 20.02.2022 г. в 08:30 часа в училищата, които са разпределени
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по биология на 20.02.2022 г.
Протокол на допуснатите ученици до областен кръг на олимпиада по биология на 20.02.2022 г.
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА УЧАСТНИЦИТЕ В ОБЛАСТНИЯ КРЪГ НА ОЛИМПИАДАТА ПО БИОЛОГИЯ НА 20.02.22 г. в 101 СУ
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА УЧАСТНИЦИТЕ В ОБЛАСТНИЯ КРЪГ НА ОЛИМПИАДАТА ПО БИОЛОГИЯ НА 20.02.2022 г. в 119 СУ
Статистика на участниците в общински кръг на олимпиадата по биология в област София-град
На 19.02.2022 г. от 14:00 часа ще се праведе областния кръг на олимпиадата по физика за учениците от област София-град.
Домакини на олимпиадата по физика са:
- 73. СУ „Владислав Граматик” за учениците от първа състезателна група от 133 СУ, 134 СУ, 143 ОУ, 79 СУ, 88 СУ, 51 СУ; 22 СУ; 36 СУ, 21 СУ, 138 СУ, 109 ОУ, НГДЕК, 32 СУИЧЕ, 20 ОУ, 18 СУ, 49 ОУ, 145 ОУ, 81 СУ, 127 СУ, ЧСУ „Българско школо“, 12 СУ, 2 СУ, 17 СУ, 118 СУ, 122 ИОУ, 31 СУЧЕМ, 7 СУ, ЧОУ „Цар Симеон Велики“, 126 ОУ, 45 ОУ, 129 ОУ, 8 СУ, 1 СУ, ЧОУ „Д-р П. Берон“, 35 СЕУ, 107 ОУ, 150 ОУ и 6 ОУ;
- 121. СУ „Георги Измирлиев” за учениците от първа състезателна група от 105 СУ, 119 СУ, ЧОУ „Образователни технологии“, 33 ОУ, 112 ОУ, ПЧМГ, 23 СУ, ЧОУ „Азбуки“, 42 ОУ, 125 СУ, 101 СУ, СМГ, 5 ОУ, ЧОУ „Света София“, 43 ОУ, 143 ОУ, 38 ОУ, 128 СУ, 139 ОУ, НУКЛИИЕК, 163 ОУ, ЧОУ „Св. Климент Охридски“, Меридиан 22, 41 ОУ, 120 ОУ, 104 ОУ, НМУ, 55 СУ, 144 СУ.
- 51. СУ „Елисавета Багряна”- Втора и трета състезателни групи (VIII и IX клас)
- II АЕГ „Томас Джеферсън” – Четвърта, пета и шеста състезателни групи (X, XI и XII клас)
Протокол с допуснатите до областен кръг на олимпиадата по физика
Разпределение на учениците по училищата домакини
Предвид пандемичната обстановка се вземат следните мерки:
- Учениците, разполагащи със „зелен сертификат” (преболедували, ваксинирани или с валиден тест за антитела), трябва да се явят в сградата на съответното училище не по-късно от 13:15 часа. Необходимо е учениците да носят съответния документ.
- Учениците, които НЕ разполагат със „зелен сертификат” трябва да носят декларация за информирано съгласие за тестване с щадящи тестове за COVID-19. Необходимо е да се явят в съответното училище не по-късно от 13:00 часа.
- Допускат се ученици без тестване, които разполагат с PCR тест за COVID-19 (срок на валидност 72 часа), както и с бърз антигенен тест (срок на валидност 48 часа). Документите се носят лично от ученика.
- Всички ученици трябва да носят документ за самоличност и защитна маска за лице.
- Учениците да носят със себе си пергел, линия, транспортир, непрограмируем калкулатор, молив, син химикал.
Не се допуска размяна на пособия между учениците по време на олимпиадата!
- Не се допуска до участвие в олимпиадата по физика ученик, който при тестване в училище е показал положителен тест за COVID-19. Той веднага напуска сградата на училището. Препоръчваме придружителите на учениците (родители, учители и др.) да изчакат резултатите от тестването.
- Директорите на училищата, от които има класирани ученици за областен кръг на олимпиадата, следва в срок до 15.02.2022 г. да попълнят информацията, свързана с противоепидемичните мерки, за участниците в таблицата Тестване и да я изпратят на електронната поща olfiz73su@abv.bg.
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по астрономия на 13.02.2022 г.
Училище домакин на областния кръг на олимпиадата по астрономия е 10 СУ „Теодор Траянов“, жк. Младост 1, ул. “Методи Андонов” 1, до метро станция Младост 1
Класираните за областния кръг ученици, които имат подадени декларации за съгласие за тестване с бързи неинвазивни тестове, следва да се явят на 13.02.2022 г. в 12:30 часа в училището домакин.
Класираните за областния кръг ученици, които имат „зелен сертификат“, следва да се явят на 13.02.2022 г. в 13:30 часа в училищата, които са разпределени.
Списък на допуснатите до областен кръг на олимпиада по астрономия на 13.02.2022 г.
Разпределение на участниците в областния кръг на олимпиадата по астрономия по стаи
Пр
едлагам на вашето внимание информация за провеждането на майсторския клас на ЦЕРН в България през 2022 г.
Информация за майсторския клас в ЦЕРН 2022 г.
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по химия на 12.02.2022 г.
Протокол с допуснатите до участие на 12.02.2022 г. ученици в областния кръг на олимпиадата по химия за област София-град
Училища домакини на олимпиадата по химия и опазване на околната среда:
23 СУ „Фредерик Жолио Кюри“, район „Слатина“, бул. Ситняково №21 за втора състезателна група и трета състезателна група
31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, район „Слатина“, ул.Гео Милев No 2 за първа състезателна група (за райони Връбница, Възраждане, Искър, Красна поляна, Нови Искър, Оборище, Овча купел, Панчарево Сердика, Слатина, Средец, Студентски и Триадица) и пета състезателна група
143 ОУ „Георги Бенковски“, район „Подуене“, ул. „Тодорини кукли“ 9 за първа състезателна група (за райони Банкя, Витоша, Изгрев, Илинден, Красно село, Лозенец, Люлин, Младост, Надежда и Подуене) и четвърта състезателна група.
Класираните за областния кръг ученици, които имат подадени декларации за съгласие за тестване с бързи неинвазивни тестове, следва да се явят на 12.02.2022 г. в 12:30 часа в училищата домакини, в които са разпределени.
Класираните за областния кръг ученици, които имат „зелен сертификат“, следва да се явят на 12.02.2022 г. в 13:30 часа в училищата, в които са разпределени.
Указания за организиране и провеждане на националното състезание „Турнир на младите физици“
Регламент на националното състезание „Турнир на младите физици“ с приложени състезателните задачите – на английски език и на български език
Колеги, съгласно цитираната по-долу заповед на министъра на образованието и науката общинските кръгове могат да се проведат дистанционно – т. 16.3!
Заповед № РД – 474/ 25.02.2021 г. за изменение и допълнение на заповед № РД09 – 2784/27.10.2019 г. за утвърждаване на правила за организиране и провеждане на ученическите олимпиади и на националните състезания в държавните, в общинските, в частните училища и в чуждестранните училища на територията на република България
В съответствие със заповед № РД 09 – 561/ 18.01.22 г. на министъра на образованието и науката Националните кръгове на олимпиадите по природни науки – астрономия, биология и здравно образование, физика и химия и опазване на околната среда утвърдени със заповед №РД – 09-1883/02.09.2021 за графика за провеждането на ученическите олимпиади и националните състезания за учебната 2021/2022 г., изменена със заповед № РД 09-2643/30.09.2021 г.. ще се проведат по региони в училищата координатори. Училища координатори за София-град:
- Астрономия – 10 СУ „Теодор Траянов“;
- Физика – 73 СУ „Владислав Граматик“
- Биология и здравно образование – 101 СУ „Бачо Киро“
- Химия и опазване на околната среда – 23 СУ „Фредерик Жолио Кюри“
Приложение: Заповед № РД 09 – 561/ 18.01.22 г. на министъра на образованието и науката
Във връзка с ежегодното провеждане на Празника на химията от Съюза на Химиците в България в сътрудничество с Факултет по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“, Федерация на научнотехническите съюзи и РУО-София.
Ви уведомявам, че на 15-16 април 2022 г. в платформа Google Meet (или присъствено, в зависимост от епидемиологичната обстановка в страната).
Учениците, желаещи да се включат в „Празника на химията“ ще имат възможност да участват в избрана от тях състезателна категория: постер; презентация или есе.
Учениците могат да се състезават в три възрастови групи: Първа възрастова група: 5-7 клас; Втора възрастова група: 8-10 клас; Трета възрастова група: 11-12 клас. Всеки ученик може да има едно индивидуално участие и едно участие в съавторство ОБЩО в трите категории (презентация, постер, есе).
Линк за попълване на заявление за участие:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdL9fjhd0l_unffHV0gp6LVbbR0undux52U97wjOj47411MQg/viewform
Срок за подаване на заявления за участие: 18 март 2022 г. Имейл за контакт и въпроси: chemistryday@gmail.com
Подробна информация за участие в Празника на химията се съдържа в „Покана за участие в празника на химията“
Приложения:

Задачи за общински (I кръг) кръг на олимпиада по астрономия
Регламент за организиране и провеждане на олимпиадата по астрономия за учебната 2021/ 2022 год.
СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”
ДЕПАРТАМЕНТ ЗА ИНФОРМАЦИЯ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА УЧИТЕЛИ
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
На Вашето внимание предлагаме едногодишна на тема „STEM ориентирано обучение по математика, природни науки и информационни технологии“.
Тази специализация е предназначена за учители по математика, природни науки и информационни технологии с ІV професионалноквалификационна степен (ПКС).
Важно е да се отбележи актуалността и приложимостта на STEM ориентираното обучение в настоящите условия в средното училище, както и на мисията на средното образование за подготовка на успешни и иновативни млади хора, владеещи основни STEM умения за комуникация, сътрудничество, активно мислене и творчество. Едногодишното обучение ще обогати и систематизира професионалните знания и умения на учителите за прилагане на STEM образователна концепция в различни среди, с използване на различни подходи, методи, средства за активно учене, ще подпомогне професионалното развитие на участниците и ще предложи решение на трудности, които се срещат в ежедневната практика на учителя. Преподавателите, които провеждат обученията са изявени специалисти в обучението по методика на обучението по природни и инженерни науки, математика и икономика. Програмата завършва със защита на дипломна работа и присъждане на ІІІ ПКС. Ръководител на едногодишната професионално-педагогическа специализация е доц. д-р Нели Димитрова.
Специализацията ще започне в началото на 2022 г. Поради епидимичната ситуация се планират обученията да се осъществяват в електронна среда чрез осигурени виртуални стаи в ZOOM. Заявления за включване в едногодишната професионално-педагогическата специализация, се подават на адрес: diuu_r@abv.bg
Проф. дн Димитър Веселинов – директор на ДИУУ
В изпълнение на заповед №РД09-397/29.10.2021 г. на министъра на образованието и науката, отлага се провеждането на:
1. Есенното национално състезание по физика, съгласно графика на МОН предвидено за 06.11.2021 г. – 08.11.2021 в град Сандански;
2. Националното състезание по природни науки със защита на проекти, съгласно графика на МОН предвидено да се проведе от 10.12.2021 г – 12.12.2021 г. в София-област.
Приложение: заповед №РД09-397/29.10.2021 г. на министъра на образованието и науката
Наградата „проф. Димо Платиканов“ на Съюза на химиците в България, учредена и финансирана от Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“, за изминалата учебна година 2020/2021 бе присъдена на Ани Василева – учител по химия в СМГ „Паисий Хилендарски“. Престижното отличие е във връзка с приносът й за откриването и развитието на млади таланти в областта на химията.
Поздравления за колегата Ани Василева и пожелания за много нови успехи!
Предстои обучение на учители за оценяване в електронна среда (платформа СОФИРА) на писмени работи от ДЗИ и от НВО, което ще се проведе от „ПСИТ България ООД“. Обучението ще бъде проведено и по предметите биология и здравно образование (за учители, които преподават в гимназиалната степен), физика и астрономия(за учители, които преподават в гимназиалната степен) и химия и опазване на околната среда (за учители, които преподават в гимназиалната степен).
При желание от Ваша страна да се включите в цитираното обучение следва да се регистрирате в срок до 22.10.2021 г. на следния линк http://obuchenie.mon.bg
Обучението се организира само за учители, които не са сертифицирани за оценители в електронна среда на писмени работи по БЗО, ФА и ХООС. При възникнал проблем с регистрацията съответния учител следва да изпрати на съобщение на електронния адрес: info@sofira.eu, съдържащи трите имена, учебен предмет, телефон, област.
Допълнителни указания за времето и начина на провеждане на обучението заявилите желание за участие ще получават по електронен път.
След приключвана на обучението, след обобщаване на данните за работа на всеки от обучените и след преценка на готовността му за участие в реален процес на електронно оценяване ще бъдат издадени сертификати за „Работа с платформата за дистационно проверяване на тестови форми“ на тези, които успешно са преминали обучението.
Информацията се основава на писмо от МОН с вх. № РУО1 – 33221/ 08.10.2021 г.
Уведомявам ви за възможността на учениците и учителите от училищата в град София да посетят виртуалната изложба „Космически изследвания в карти“, организирана по линия на образователна инициатива „Космическо училище“.
Изложбата е изцяло онлайн, и нейното откриване е на 6 октомври, от 14:20 часа в рамките на световната седмица на космоса, чествана в периода 4 – 10.10.2021 г., част от календара на ООН.
Откриването и представянето на изложбата на 6 октомври ще бъде онлайн в платформата GoToMeeting, като за целта желаещите да присъстват на откриването трябва да се регистрират на следния линк Регистрация, като регистрацията ще бъде отворена до 10 часа на 6 октомври 2021 г. Продължителността на откриването и представянето на изложбата е около 40 мин., от 14:20 до 15:00 часа. Линковете за събитието ще бъдат разпратени до регистриралите се участници на 5 октомври 2021 г.
Виртуалната изложба ще бъде свободно достъпна на сайта на Космическо училище – https://exhibition.spaceschooibg.eu/
За допълнителна информация и въпроси можете да се свържете с доц. д-р Ваня Стаменова, ИКИТ-БАН на тел. 0887435050 или д-р Стефан Стаменов, ИКИТ-БАН на тел. 0877856559, както и e-мейл адреса на Космическо училище:e-mailspace.scoolbg@yahoo.com
На 30.09.2021 г., в две равностойни сесии – от 11:00 часа и 15:30 часа, във виртуалната зала на РУО – София-град се проведе традиционното септемврийско съвещание с учителите по природни науки в област София-град.
Презентация от проведеното септемврийско съвещание с учителите по природни науки в област София-град
Старши експерти по природни науки: Петя Иванова и Камен Радев
Съвещанието с учителите по природни науки ще се проведе на 30.09.2021 г., онлайн, във виртуалната зала на РУО – София-град, на две сесии – от 11:00 часа и 15:30 часа. Присъствието на учителите трябва да се извършва без нарушаване на учебния процес. Предвид ограничения капацитет на виртуалната зала следва да се осигури едно устройство за включване на учителите от всяко училище.
Организацията и провеждането на съвещанието ще се извършва в съответствие с писмо на РУО – София-град с изх. № РУО1 – 30309/21.09.21г. В него са посочени линковете за достъп до срещата. Писмото е изпратено на електоронните пощи на училищата.
Старши експерти по природни науки Петя Иванова и Камен Радев
Биология и здравно образование
Общооразователна подготовка ♥ УИП ♥ Примерни задачи 
Профилирана подготовка ♥ УИП ♥ Примерни задачи
Физика и астрономия
Общообразователна подготовка ♠ УИП ♠ Примерни задачи
Профилирана подготовка ♠ УИП ♠ Примерни задачи
Химия и опазване на околната среда
Общообразователна подготовка ♦ УИП ♦ Примерни задачи
Профилирана подготовка ♦ УИП ♦ Примерни задачи
За втора поредна година Асоциация FuseNet (The European Fusion Education Network) организира Европейски ден за обучението по ядрен синтез в училище. За съжаление, и тази година събитието ще се проведе онлайн. Акцентът на тазгодишното събитие са дългоочакваните материали по ядрен синтез за ползване от учителите в клас. Те ще бъдат представени в рамките на Европейската сесия (на английски). За сега тези материали са само на английски, но се планира превеждането им на съответните езици, ако има изразено желание за това.
Европейската сесия започва в 15:30 БГ време на 01.10.2021 г.. Преди Европейската сесия, ще има локална сесия на български език, която ще бъде в ЗУМ и ще започне в 13:30.
Въпреки усложнената обстановка Експерименталната лаборатория по физика за работа с учители и ученици към Физическия факултет на Софийски университет и тази година ще е отворена за всички желаещи, разбира се при съобразяване с инструкциите на МОН и здравното министерство. В нея могат да се правят всички препоръчани от МОН упражнения, включително и за избираемите модули, както и много други. Примери за дейностите, които ще се извършват, както и повече информация, можете да откриете в прикачения файл.
Покана от декана на ФзФ проф. дфн Георги Райновски за ползване на Експерименталната лаборатория по физика за работа с учители и ученици към ФзФ на СУ през учебната 2021/ 2022 год.
На 15.09.21 г. в 11:00 часа в присъствие на гости, учители и ученици
със символичното разрязване на червената лента от г-жа Емилия Иванова – директор на 90. СУ., г-н Котини – първи министър на Аржентинското посолство и архитекта на проекта г-жа Славова, беше открит STEAM център в 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин”. Сбъдна се една мечта на учениците и учителите от училището – за нова учебна среда. STEAM центърът е естествено продължение на творческия дух на учителите по природни науки в училището, непрекъснато вдъхновявани от дръзновението на своите ученици. Центърът ще използва за нови иновативни подходи и методи на работа в обучението по математика и природни науки – интегриране учебното съдържание от различни предметни области, а учениците ще имат уникалната възможност да са откриватели на новото знание чрез изследване, проучване и експеримент.
УСПЕШНА, ПОЛЗОТВОРНА И ПРИСЪСТВЕНА 2021/ 2022 УЧЕБНА ГОДИНА!
На 20.08.2021 г., от остра сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност, почина главен експерт по физика и астрономия в Министерсво на образованието и науката Георги Георгиев.
Георги Георгиев е възпитаник на Физико-технологичния факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Учителската си кариера започва в ПМГ „Д. Каляшки“, град Кюстендил като учител по физика. След пристигането си в София за кратко време е учител по физика в 21 СОУ „Христо Ботев“ и в продължение на седем години в Строителен техникум „Христо Ботев“. Учител по призвание, г-н Георгиев е любим учител на поколения ученици. Творческият му път продължава в ЦКОКО (Център за контрол и оценка на качеството на образованието) като главен експерт. От 2019 год. е главен експерт по физика в Министерство на образованието и науката. Заеманите от него позиции в ЦКОКО и МОН дават възможност да се развие и утвърди като един водещите специалисти в обучението по физика в средното образование. Разбираемият език, примерите за основните физически постулати в ежедневието правеха неговите лекции увлекателни и незабравими. Това му качество, подплатено с дълбоките му познания в областта на физиката и образованието, и не на последно място организаторските му способностти го правеха желан събеседник не само сред колегите му, но и сред физиците в град София. Като експерт в ЦКОКО, той поставя началото на нов поглед при изработването на тестовите задачи и тяхното използване за контрол. Задачите му са интересни, професионално изработени и позволяват точна диагностика на знанията и уменията на учениците.
В работата си като главен експерт оказваше незаменима помощ на колегите си в цалата страна. Умелата му координация на национално ниво беше предпоставка за спокойна и творческа работа на цялата общност от експерти в страната, както и за успешното провеждане на олимпиадите и състезанията по физика и астрономия.
Във физичната лаборатория, той беше в своя вихър. Беше удоволстие да гледаш, как от една опитна постановка, може да се изведе цял лабораторен практикум и то само с няколко прости но много интелигентни промени направени от него.
Георги като колега, не се притесняваше да иска и съвет, там, където му беше необходимо. Винаги изслушваше, и с незабравимата му и присъща усмивка изказваше своето мнение.
Любовта си към физиката и разбирането на сложната материя той придаде и на своите двама синове – единият завършва и се занимава с медицинска физика, а другият с метрология.
Скъп колега и приятел, Георги Георгиев ще остане завинаги в нашите сърца!

От 23 юли до 2 август при домакинството на Осака Япония, дистанционно, се проведе 53-тата международна олимпиада по химия IChO 2021. След успешното представяне на Менделеевската олимпиада през месец април тази година, четиримата ни състезатели (първенците в националния кръг) потвърдиха своите успехи като добавиха към успехите си още един сребърен и три бронзови медала. Павел Николов от Математическата гимназия в Пловдив отново е със сребърен медал, а останалите ни трима участници от Софийската математическа гимназия са с бронзови медали.


Лого: Химията се символизира с колбата с кръгло дъно, докато вишневите цветове представени с различен цвят представляват нацията на Япония. Връзките между тях символизират мира и сътрудничеството в международните общности по химия.

Ръководители на отбора са доц. д-р Донка Ташева и доц. д-р Пенка Василева (Факултет по химия и фармация на СУ “Св. Кл. Охридски”).
Поздравления момчета! Поздравления за доц. д-р Донка Ташева и доц. д-р Пенка Василева от ФХФ на СУ!
• Results IChO 2021 JAPAN



От 17 до 24 юли в онлайн формат се проведе Международната олимпиада по физика /International Physics Olympiad – IPhO/.
След успеха в V Европейска олимпиада по физика, в рамките на един месец националните ни състезатели по физика завоюва още пет медала – два сребърни и три бронзови.
Състезанието се състоя в две части: на 19.07.2021 г. понеделник се проведе експерименталната част (5 часа), а на 21.07.2021 г. сряда се състоя теоретичната част (5 часа).

Сребърни медали: Александър Проданов, 11 клас, ППМГ Казанлък и Васил Николов, 12 клас, ПЧМГ София


Бронзови медали: Явор Йорданов, 11 клас, НПМГ, Александър Илиев, 12 клас, СМГ и Виктор Василев, СМГ, 12 клас
Ръководители на отбора са проф. дфн. Мирослав Абрашев, Иглика Асенова и гл.ас. Нено Тодоров – всички от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, домакин на онлайн провеждането.
Поздравления за нашите състезатели и ръководителите на отбора!
Гордеем се с Вас момчета!
В периода 18.07.2021 г. до 23.07.2021 г. при домакинството на Лисабон Португалия се проведе 32-та Международна олимпиада по биология, IBO Challenge II.
Националите ни завоюваха два златни, един сребърен и един бронзов медал!
Златни медали: Борислав Стоянов – 125 СУ „Боян Пенев“ 11 клас и Петър Жотев – СМГ „Паисий Хилендарски“ 10 клас.
Сребърен медал: Виктор Гилин – НПМГ „Акад. Л. Чакалов“ – 12 кл.
Бронзов медал: Любослав Иванов – ПЧМГ, 11 клас.

Скъпи състезатели, гордеем се с Вас! Поздравления за ръководителите на отбора: доц. д-р Албена Йорданова, д-р Радослав Александров и доц. д-р Снежана Томова!
Състезанието IBO Challenge II се проведе в две части: един практически изпит, който се проведе на 19 юли 2021 г. и един теоретичен изпит, който се проведе на 21 юли 2021 г. И двата изпита се проведоха в един и същ час във всяка държава: 09:00 часа.
Гордост за домакините е логото на 32-та Международна олимпиада по биология, IBO Challenge II! Страна с биологично разнообразие и държава с граници, половината от които с Атлантическия океан. Вълнообразните линии приличат както на океанските вълни, така и на двойната спирала на ДНК. Дясната част показва иберийския вълк (Canis lupus signatureus), известен също като испански вълк (другата половина са границите с Испания). Иберийският вълк е защитен вид. Може да бъде намерен в северозападната част на полуострова, дом на приблизително 2000 животни.
IBO (Международната олимпиада по биология) е научно състезание по биология за ученици. Състезанието е основано през 1989 г. от шест държави (Белгия, България, Чехословакия, Германската демократична република, Полша и Съветския съюз).

Предлагам на вниманието на учителите по биология една чудесна възможност да научат повече за ДНК „ножиците“ CRISPR и революцията в генното поправяне (gene editing).
Моля, разгледайте този виртуален курс за учители, организиран от ELLS, който е част от института – Европейската лаборатория за Молекулярна Биология (EMBL), разположен в Хайделберг, Германия. Курса ще бъде безплатен и ще се проведе на Английски. Това дава възможност на учителите да срещат и комуникират с учители от цял свят!
В организирането на курса има българка (Теодора Добрева) с която може да се свържите за повече информация и въпроси на емайл:
teodora.dobreva@embl.de.

По повод завършването на учебната 2020/2021 година, началникът на Регионално управление на образованието – София-град удостои директори и учители от столичната образователна система за високи постижения в предучилищното и училищното образование и за образцово изпълнение на професионалните им задължения. С грамота за ефективно социално партньорство и принос към столичното образование бяха отличени и съмишленици в изпълнение на общата ни мисия.
С пластика (СОВА) и грамота за принос към столичното образование са наградени следните учители по природни науки:
-
Дияна Колева – старши учител по биология и здравно образование в 38. ОУ „Васил Априлов“.
-
Мадлена Колчева – старши учител по химия и опазване на околната среда в 134 СУ „Димчо Дебелянов“.
Организирана от Софийски клон на Съюза на физиците в България (СК СФБ) http://bgphysics.eu, СУ Св. Климент Охридски и Българска Академия на Науките, Координатор за 2021 гл. ас. д-р Алберт Варонов varon@bgphysics.eu,0885225001
Юлската лектория е основана през 1995 г. от Софийски клон на СФБ и Физически факултет на Софийски университет. През 2017 г. към Лекторията се присъединяват Биологически факултет и Факултета по химия и фармация, а през 2020 Националният Център за Полярни Изследвания към Софийският университет, Българският Антарктически Институт и БАН https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/novini/kalendar/yulska_lektoriya_s_vremenni_napravleniya_na_prirodnite_nauki.
1 юли (четвъртък) Ден на Антарктика, Ректорат на СУ „Св. Климент Охридски“, бул. „Цар Освободител” №15
2 юли (петък) Ден на биологията, Аулата на Биологически факултет, 2 етаж
5 юли (понеделник) Ден на химията, Аудитория 547, Факултет по химия и фармация, бул. Дж. Баучър 1,
6 юли (вторник) Ден на физиката и астрономията,
От 19.06. до 26.06.2021 г. се проведе V Европейска олимпиада по физика. В оспорваната надпревара взеха участие общо 219 ученици от 46 държави. За втора поредна година, състезанието се проведе онлайн и вместо реален експеримент участниците използваха софтуер, с който симулираха данни за двете задачи от експерименталния кръг. Работата им беше наблюдавана през цялото време от организаторите посредством видео връзка.
Два златни и три бронзови медала спечели българският отбор: Александър Проданов, ХI клас, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, Казанлък (златен медал); Васил Николов, XII клас, ПЧМГ, София (златен медал); Явор Йорданов, XI клас, НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, София (бронзов медал); Виктор Василев, XII клас, СМГ „Паисий Хилендарски“, София (бронзов медал); Александър Илиев, XII клас, СМГ „Паисий Хилендарски“, София (бронзов медал);
Ръководители на отбора за EUPhO са гл. ас Нено Тодоров и Георги Александров (студент във ФзФ на СУ).
Адмирации за учениците и техните ръководители!
Протокол с резултатите и класирането от националния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование, проведена на 06.06.2021 г.
Резултати и класиране от националния кръг на олимпиадата по астрономия проведен на 06.06.2021 г.
НАЦИОНАЛНА ОЛИМПИАДА ПО ФИЗИКА
София, 9 май – 5 юни 2021 г. V състезателна група (уч. съдържание 11.-12. клас)
ПРОТОКОЛ ЗА КРАЙНО КЛАСИРАНЕ
Протокол с резултатите и класирането от националното състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи в гимназиален етап“, проведено на 08.05.2021 г.
ПРАЗНИК НА ХИМИЯТА 2021 „ХИМИЯТА В НАШИ ДНИ“
Финално класиране след защита на есета, постери и презентации, проведени на 28-29 май 2021 г
На 28 май 2021 г. от 13:00 часа в Google meet се проведе защита на постерите на участниците в Празника на химията, а от 16:15 часа на същия ден – защита на есетата. На 29 май 2021 г. от 09:00 до 15:30 часа в същата онлайн платформа се проведе и защита на презентациите на участниците.
Организаторите на Празника на химията и Комисиите, участващи в оценяването и изслушването на защитите на изработените от участниците работи искат най-искрено да благодарят на всички ученици и техните ръководители за участието в поредния Празник на химията, за проявения ентусиазъм и положения труд в подготовката и написването на изключително впечатляващи постери, оригинални есета и интересни презентации. Комисиите бяха впечатлени от желанието на всички участници да се потопят в изследване на най-важните елементи, нужни за здравия човек; в проучване на химията в Космоса, Звездите и материята извън Земята; както и в търсене и намиране на фалшивата химия в нашето ежедневие. Положения труд, старание и отдаденост към поставените задачи бяха оценени, като Комисиите заслужено отсъдиха освен отличените участници, а и специални награди на тези с по-различен поглед върху поставените теми; на участници с енциклопедични знания и др.
На вашето внимание публикуваме протоколи с финалното класиране на участниците в Празника на химията – 2021 за трите възрастови групи във всяка състезателна категория.
- Финално класиране – състезателна категория постер.
- Финално класиране – състезателна категория есе.
- Финално класиране – състезателна категория презентация.
Всички отличени награди, специално отсъдени награди, поощрителни награди за допуснатите до защита и некласирали се на първеите три места ще бъдат изпратени веднага след готовност от страна на Организаторите на Празника на химията. Вички участници и техните ръководители ще получат сертификати за участие. Наградите ще бъдат доставени по куриер на посочените от участниците адреси за кореспонденция.
Благодарим за участието и до нови срещи!
Организатори на Празника на химията 2021: Съюза на Химиците в България, Факултет по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“, Дружеството на учителите по химия, РУО-София
Указания за организиране и провеждане на Националния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование за София-град, 06.06.2021 г., начало 14:00 часа
Училище-координатор за олимпиадата по биология и здравно образование за област София-град е 101 СУ „Бачо Киро“, район „Надежда”, ул. „Илинденско въстание“ 36.
Придружителите и участниците следва да се явят в училището-координатор до 13:20 часа. Учениците трябва да заемат работните си места не по-късно от 13:40 часа. Допускането в залите ще се извършва след представяне на документ за самоличност – лична карта, ученическа лична карта или ученическа книжка, при спазване на всички противоепидемични мерки!
Училище-координатор за олимпиадата по астрономия за област София-град е 10 СУ „Теодор Траянов“, район „Младост I”, ул. „Методи Андонов” № 1.
Начало на олимпиадата -8:00 часа.
ПРАЗНИК НА ХИМИЯТА 2021 „ХИМИЯТА В НАШИ ДНИ“
Предлагаме на вашето внимание протоколи с резултатите от Празника на химията – 2021 за трите възрастови групи във всяка състезателна категория. На 28-29 май 2021 г. участниците, класирани на първите места, ще защитят пред Комисиите своите работи:
- „Празник на химията“ 2021 г. – Защита на постери Петък, 28 май 13:00 – 15:30 часа Информация за присъединяването към Google Meet Връзка към видеообаждането: https://meet.google.com/svu-dfxt-jus
- „Празник на химията“ 2021 г. – Защита на есета Петък, 28 май 16:15 – 18:45 часа Информация за присъединяването към Google Meet Връзка към видеообаждането: https://meet.google.com/dah-vqcd-kki
- „Празник на химията“ 2021 г. – защита на презентации Събота, 29 май 09:00 – 17:00 часа Информация за присъединяването към Google Meet Връзка към видеообаждането: https://meet.google.com/yep-fyep-vnb
Редът на представяне на участниците ще следва този, обявен в протоколите:
Специалните награди ще бъдат обявени заедно с крайното класиране след 29 май 2021 г. Всички участници и техните ръководители в Празника на химията – 2021 ще получат сертификати за участие и награди.
Относно защитата на презентацията, Комисията иска да обърне внимание на следното: За живото представяне музиката да не върви с презентацията, тъй като онлайн връзката ще се натовари и е възможно да има проблеми с комуникацията. По възможност защитата на презентацията да бъде 5 минути.
Организатори на Празника на химията 2021: Съюз на Химиците в България; Факултет по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“; Дружеството на учителите по химия; РУО-София
24 май – Ден на българската просвета и култура!

На Европейската олимпиада по експериментални науки (EOES 2021), Сегед, Унгария, България участва с два отбора с по трима ученици на възраст по-малка от 17 години, съгласно регламента на състезанието. Поради епидемиологичната обстановка в Европа, тази година олимпиадата се проведе дистанционно от 10 до 15 май 2021 г., като отборите работеха по задачите в собствените си държави.
Участниците решаваха екипно експериментални задачи с изследователски характер, свързани с качествата на акациев мед, изследване на речни ресурси и влиянието на тяхното състояние върху растенията в региона. Отборът на учениците Петър Стоилов Жотев (биология) – 10. клас, Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски”, Красимир Виолетов Масларов (химия) – 12. клас, Национална природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов” и Крум Найденов Александров (физика) – 10. клас, Математическа гимназия „Гео Милев“ гр. Плевен беше награден със сребърни медали. Бронзови медали заслужиха Яна Александрова Атанасова (биология) – 10. клас, Национална природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов”, Петър Николаев Панайотов (химия) – 10. клас, Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски”, Мартин Любомиров Лозанов (физика) – 10. клас, Американски колеж, гр. София. Ръководители бяха преподавателите от СУ „Св. Климент Охридски”: гл. ас. д-р Христина Андреева (физика, координатор за България), гл. ас. д-р Калина Пачеджиева (биология) и ас. Владимир Цветков (химия).
⇐Team_А: (отляво надясно) Сребърните медалисти Петър Жотев (СМГ„Паисий Хилендарски”, 10. клас), Крум Александрор (МГ „Гео Милев“, Плевен, 10. клас), Красимир Масларов (НПМГ“Акад. Любомир Чакалов” 12. клас).
Team_B: (отляво надясно) Бронзовите медалисти Мартин Лозанов (Американски колеж, София, 10. клас), Яна Атанасова (НПМГ“Акад. Любомир Чакалов”, 10 клас), Петър Панайотов (СМГ„Паисий Хилендарски”, 10. клас). ⇒
ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Уведомявам Ви, че на 18 и 28 май 2021 г. от 14.00 до 14.40 часа ще се проведат уебинари за ученици и учители, организирани по линия на образователна инициатива „Космическо училище“, на следните теми:
- 18 май 2021 г. (вторник), 14.00 часа – „Географските информационни системи онлайн“.
Участието в събитието става след предварителна регистрация в срок до 17 май 2021 г., включително или до запълване на местата на следния линк: <https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVitgmdDkq4T2rPbRHG4t-K8f0AIubQfhEF2nAgxN0BiW4fA/viewform>.
- 28 май 2021 г. (петък), 14.00 часа – „Живият атлас – съкровищница на географска информация“.
Участието в събитието става след предварителна регистрация в срок до 26 май 2021 г., включително или до запълване на местата на следния линк: <https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd1l5dsSy83ADklRVdzUM7f5XMS0W7q9l_owtKVQ-JHPFUeRQ/viewform>.
Линковете за достъп до съответното събитие ще бъдат изпратени в деня преди неговото провеждане, съответно на 17 и на 27 май 2021 г.
За допълнителна информация и въпроси можете да се свържете с доц. д-р Ваня Стаменова, ИКИТ-БАН на тел. 0887435050 или с д-р Стефан Стаменов, ИКИТ-БАН на тел. 0877856559, както и на е-мейла на „Космическо училище“: space.schoolbg@yahoo.com <mailto:space.schoolbg@yahoo.com>
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО СОФИЯ-ГРАД

Изх. № РУО1-14590/11.05.2021 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Уведомявам Ви, че в изпълнение на Годишния план за учебната 2020/2021 година РУО – София-град организира на 18.05.2021 г. (вторник) и на 20.05.2021г. (четвъртък) обучение за учители по природни науки на тема „Компетентностният подход в обучението по природни науки“. Обучението ще се проведе онлайн в платформата ZOOM от 12:00 ч., с продължителност 60 минути.
Моля да уведомите учителите по природни науки в повереното Ви училище, като желаещите да участват в обучението следва да се регистрират в срок до 17.05.2021 г. на посочения адрес: https://forms.gle/abdpzwPEBLgxF2SK7
Заявилите желание за участие учители ще получат на посочената от тях електронна поща връзка и код за достъп.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД

Указания за организиране и провеждане на националното състезание „Академик Любомир Чакалов“
Заявка за участие в състезанието се подава на nclc.npmg.org до 02.06.2021 г., включително.
За допълнителна информация e-mail на НПМГ: npmg@npmg.org или на www. npmg.org


Указания за организиране и провеждане на теоретичния етап на националния кръг на олимпиадата по физика в област София-град за учебната 2020/ 2021 год.
Училище координатор за олимпиадата по физика е 73 СУ „Владислав Граматик“ – район „Триадица”, ул. „Георги Измирлиев” № 2.

За поредна година резултатите от 55-ата Международна Менделеевска олимпиада (International Mendeleev chemistry olympiad – IMChO показват класата на българската школа за подготовка на ученици – състезатели по химия. В оспорвана битка с най-знаещите в света бяха завоювани един сребърен и два бронзови медала.
Ръководители на отбора са Христо Чанев – доцент във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“ и Даниела Цекова – гл. ас. доктор в същия факултет.
Престижното състезание се проведе в периода от 21.04. до 26.04.2021 г. в дистанционна форма. Носители на отличията са:
Павел Николов МГ Пловдив – сребърен медал
Теодор Маслянков (СМГ) – бронзов медал
Георги Недялков (СМГ) -бронзов медал
Самуил Петков (СМГ) – почетна грамота.

Поздравления за успешното представяне на нашите състезатели! Поздравления за всеотдайността на двамата учени – доц. Христо Чанев и гл. ас. Даниела Цекова – ръководители на отбора. Поздравления за младия учител от СМГ Борис Толев – открил магията на учителската професия в работата с талантливите ученици.
Протокол с резултатите и класирането от Пролетното национално състезание по физика
Писмо за организиране и провеждане на откритата педагогическа практика по физика и астрономия в Професионална гимназия по телекомуникации

Писмо за организиране и провеждане на ХХХ Международен екологичен форум „Сребърна – 2021“
Изх. № РУО1-10695/08.04.2021 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
В изпълнение на заповед № РД 09-823/05.04.2021 г. на министъра на образованието и науката за промяна на датата на провеждане на Националното състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за ученици в гимназиалния етап“ – от 10.04.2021 г. на 08.05.2021 г. от 09:00 ч., срокът за подаване на заявки за участие в състезанието се удължава.
Подадените до 31 март 2021 г. заявки за участие в Националното състезание по химия и опазване на околната среда са приети и остават като такива. До 28 април 2021 г. учениците, които до този момент не са заявили желание за участие, могат да го направят. След този срок няма да се приемат нови заявки.
С оглед гореизложеното, моля до 17.30 часа на 28.04.2021 г. на електронен адрес: prirodninauki_ivanova@abv.bg директорите на училищата да изпратят:
- Заявка за участие в състезанието по приложения образец, която да е: в несканиран вид; с попълнени всички клетки от таблиците в заявката; файлът-заявка да е именуван: NSHOOS_YYY.xls (YYY е името на училището). Например: NSHOOS_91 NEG.xls. В заявката да са посочени имената само на допълнително подалите ученици и отбори.
- Списък на учениците, които не желаят публикуване на резултатите и снимане.
Приложение:
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
Съюзът на химиците в България
със съдействието на Министерството на образованието и науката обявява Национален конкурс 2021 за наградите за учители по химия, учредени и финансирани от Международната фондация „Св. Св. Кирил и Методий“
Ще бъдат присъдени две парични награди с общ награден фонд 2000 лева. Всяка награда се придружава от грамота на фондацията. Наградите се присъждат за:
- значителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на химията;
- постижения при създаването на подходяща учебна среда за обучение по химия.
Участници в конкурса могат да бъдат учители по химия и опазване на околната среда от системата на училищното образование. Учители, получили тази награда, нямат право за участие в конкурса за срок от 5 години. Участието може да бъде индивидуално или колективно.
Документи за кандидатстване: на хартиен и електронен /СD/ носители.
Общи документи:
- Кратки биографични данни и справка за професионално-педагогическата дейност на кандидата.
- Официални отзиви и препоръки (в т.ч. на директора на училището и на експерт в РУО на МОН).
Специфични документи:
- Поименен списък на наградени ученици през последните 5 години в национални и международни конкурси, година и причини за награждаването, място на класирането и документи, удостоверяващи тази информация.
- Справка от директора на училището за реализацията на учениците на кандидатстващия учител през последните 5 години във висши училища и колежи.
- Документи за национални и международни награди, признания и оценки на кандидата през последните 5 години.
Или:
- Описание на личните постижения по създаването на благоприятна учебна среда за обучението по химия и опазване на околната среда с доказателствен материал(фотоси, схеми и др.) и периода от време за създаването й.
- Информация за разработените от кандидата нагледни средства, дидактически и др. материали, и публикации за тях.
- Оценка на постиженията на кандидата от директора на училището.
Предложенията трябва да бъдат изпратени в срок до 21 юни 2021 г. на адрес: Съюз на Химиците в България, ул. „Г. Раковски“ № 108, стая 418, тел. 0878796200; 02-9875812; електронна поща: office-unionchem@mail.bg или /vzneytchev@yahoo.com/.
Обявяването на резултатите от конкурса и мястото за връчване на наградите ще бъдат обявени допълнително.
ВАЖНО! ГРАФИК НА НАЦИОНАЛНИТЕ КРЪГОВЕ НА ОЛИМПИАДАТА ПО ФИЗИКА, БИОЛОГИЯ И АСТРОНОМИЯ И НАЦИОНАЛНОТО СЪСТЕЗАНИЕ ПО ХИМИЯ
♥ Национален кръг на олимпиадата по физика – теоретична част – 09.05.2021 г., начало 14:00 ч., експериментална част 05.06.2021 г. от 08:00 часа в 73 СУ „Владислав Граматик“ София
♥ Национален кръг на олимпиадата по биология и здравно образование – само теоретична част 06.06.2021 г., начало 14:00 часа
♥ Национален кръг на олимпиадата по астрономия, провежда се в един тур на 06.06.2021 г., начало 08:00 часа
♥ Национално състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи в гимназиален етап“ – 08.05.2021 г., начало 09:00 часа
Националните кръгове на олимпиадите по физика, биология и астрономия – теоретичната част и националното състезане по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи в гимназиален етап“ се провеждат на териоторията на самия регион. Експерименталната част от националния кръг на олимпиадата по физика се провежда в София – 73 СУ „Владислав Граматик“.
Заповед № РД – 823/ 05.04.2021 г. на министъра на образованието и науката за промяна в графика на националните кръгове на олимпиади и националните състезания
Протокол с лауреатите и окончателните резултати на учениците, участвали в националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда
Доклад от НК за обстоятелствата, поради които се налага промяна
Протокол с лауреатите и окончателните резултати на учениците от ПЕТА състезателна група – ученици, които са в ХI и ХІІ клас, участвали в националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда
Важно! В изпълнение на Заповед № РД-01-194/30.03.2021 г. на министъра на здравеопазването, Националният кръг на олимпиадата по физика на 08.04.2021 г. и Националното състезание по химия „Тестови задачи в гимназиален етап“ на 10.04.2021 г. се отлагат.
Предлагам на Вашето внимание информация за конкурс за ученици и учители от средните училища, организиран по европейския проект ENEN+ целящ да засили интереса към областите свързани с мирното използване на атомната и ядрена физика във всички области на човешката дейност, включително ядрена енергетика, медицина, образование, наука и пр. и да ги популяризира.
Страницата на мероприятието в интернет е налична на адрес: http://nuclearcompetition.enen.bme.hu/
Участват неограничен брой отбори от страна член на ЕС състоящи се от двама ученика и учител. Кандидатства се директно в чужбина: „The competition is open to secondary school pupils, who are currently enrolled in secondary schools in European States. Teams must have two pupil members and one teacher. The 15 finalist teams will be invited and supported to attend the summer school in Budapest, Hungary“.
Регистрацията става с е-мeйл до д-р Сила Пешняк (Dr. Csilla Pesznyak): Nuclear.Competition@reak.bme.hu. Към Dr. Pesznyak може да се обръщате със всякакви въпроси свързани както с конкурса, така и с други активности по проекта, които се отнасят за учащите в средните училища и техните учители.
За преподавателите в университети, предлагам и постер с информация за: https://summerschool2020.enen.bme.hu/
♦Коригиран протокол на националната комисия на допуснатите до участие в национален кръг в (четвърта група, позиция 17, Миран Мъхерян)
Изх. № РУО1-9023/19.03.2021 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо на МОН, вх. № РУО1-9023/19.03.2021 г., приложено Ви изпращам заповед № РД 09-749/19.03. 2021 г. на министъра на образованието и науката, с която се отменя провеждането на националните кръгове на олимпиадите по философия, английски език, биология и здравно образование и испански език, както и на всички състезания за периода 22 март – 31 март 2021 г.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
Указания за организиране и провеждане на националния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование за учениците от област София-град на 28.03.2021 г.
Националният кръг на олимпиадата по биология и здравно образование ще се проведе на 28.03.2021 г. от 09:00 часа по региони в училищата, които са определени от началника на РУО за училище-координатор на областния кръг.
Училище координатор за олимпиадата по биология и здравно образование за София-град е 101 СУ „Бачо Киро“, район „Надежда”, бул. „Илинденско въстание” № 36.
Придружителите и участниците следва да се явят в училището-координатор до 08:20 часа. Учениците трябва да заемат работните си места не по-късно от 08:40 часа.
Допускането в залите ще се извършва след представяне на документ за самоличност – лична карта, ученическа лична карта или ученическа книжка, при спазване на всички противоепидемични мерки!
Указания за организиране и провеждане на Националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда на 20.03.2021 г.
Националният кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда ще се проведе на 20.03.2021 г. от 09:00 часа по региони в училищата, които са определени от началника на РУО за училище-координатор на областния кръг.
Училище координатор за олимпиадата по химия и опазване на околната среда за София-град е 23 СУ „Фр. Жолио-Кюри“ – район „Слатина”, бул. „Ситняково” № 21.
Придружителите и участниците следва да се явят в училището-домакин до 08:20 часа. Учениците трябва да заемат работните си места не по-късно от 08:40 часа.
Допускането в залите ще се извършва след представяне на документ за самоличност – лична карта, ученическа лична карта или ученическа книжка, при спазване на всички противоепидемични мерки!
Изменен регламент на олимпиадата по химия за учебната 2020/ 2021 г.
Заповед № РД 09 – 711/ 17.03.2021 г. на министъра на образованието и науката за организирането и провеждането на ученическите олимпиади и националните състезания в системата на предучилищното и училищното образование през учебната година в условията на епидемично разпространение на COVID 19
Регламент за организиране и провеждане на олимпиадата по химия и опазване на околната среда. Програма на олимпиадата.
Указания за организиране и провеждане на Националното състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за гимназиален етап“
Писмените работи на учениците, които не са били предложени на националната комисия за допускане до национален кръг ще могат да се гледат от ученици и родители от 17.03.2021 г. /сряда/ до /19.03.2021 г. петък/, в 101.СУ, от 9:00 до 17:00 часа.
Поради допусната техническа грешка в окончателния протокол от 10 март 2021 г. Националната комисия внесе корекция и допусна до Национален кръг на олимпиадата по ХООС Магдалена Тонева от IX клас в СМГ „Паисий Хилендарски“ гр. София.
! Протокол на националната комисия с резултатите на учениците предложени на националната комисия, но недопуснати до национален кръг
Протокол на националната комисия с резултатите на допуснатите ученици до национален кръг на олимпиадата по химия
Протокол на областната комисия за проверка и оценка с резултатите на учениците, които не са предлагат за национален кръг
Писмените работи на учениците, които не са били предложени на националната комисия за допускане до национален кръг ще могат да се гледат от родител на 12.03.2021 г. /петък/, в 23.СУ, от 8:30 до 11:00 часа.
Изх. РУО1 – 7998/ 11.03.2021 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Министерство на образованието и науката е организатор на Националния конкурс „Млади таланти“. Той се провежда от 1999 г. и представлява възможност за насърчаване на младите хора – ученици и студенти, притежаващи потенциал и проявяващи интерес към науката и към провеждането на научни изследвания и иновации. Конкурсът е част от инициативите на Министерство на образованието и науката за стимулиране и подпомагане развитието на младите научни таланти в страната. Регламентът за участие в Националния конкурс предвижда подготовка на научноизследователски и иновативни проекти в категориите: Биология, Химия, Информатика, Инженерни науки, Материалознание, Математика, Медицина, Физика, Социални и хуманитарни науки, Екология.
Тази година 23. Национален конкурс ще се проведе в периода 26-28 април 2021 г., а крайният срок за подаване на проекти е до 7 април 2021 г. на имейли:y.zerkova@mon.bg и на vesela.vasileva@mon.bg.
Класиралите се на първите три места в Националния конкурс представят България на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), който е част от инициативите на Европейската общност за насърчаване на научното творчество сред младото поколение и ще се проведе през месец септември в Испания.
За участието си в двата форума участниците получават парична награда в размер на 1 500 лв. на проект. Три проекта получават право на участие в Европейското младежко научно изложение EXPO Science Europe.Три проекта получават поощрителни награди по 1000 лв.
РЕГЛАМЕНТ И РЕГИСТРАЦИОННА ФОРМА ЗА УЧАСТИЕ СА ПУБЛИКУВАНИ НА СТРАНИЦАТА НА МОН, РАЗДЕЛ „НАУКА“ – КОНКУРСИ.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО СОФИЯ-ГРАД
Във връзка с удължаване на срока на въведените временни противоепидемични мерки на територията на Република България, считано от 01.02.2021 г. до 30.04.2021 г., съгласно заповед № РД 01-52/ 26.01.2021 г. за изменение и допълнение на заповед № 01-677/ 25.11.2020 г., изменена и допълнена с заповед № РД 01-718/ 18.12.2021 г. и заповед № РД 01-20/ 15.01.2021 г. на министъра на здравеопазването, както и на основание издадения Указ №9 от 14.01.2021 г. на Президента на Републиката за насрочване на избори за Народно събрание на 04.04.2021 г. са направени следните промени в Приложение 1 и Приложение № 2 към Заповед РД 09-2134/ 28.08.2021 г. на министъра на образованието и науката:
- Приложение № 1, т. 3 – със Заповед № РД 09-545/ 05.03.2021 г. на министъра на образованието и науката националният кръг на олимпиадата по физика се провежда на 08.04.2021 г. (теоретичен кръг) по области, а на 08.05.2021 г. – експериментален кръг в 73 СУ „Владислав Граматик“, гр. София.
Заповед № РД09-545/05.03.2021 г. за изменение и допълнение на Заповед № РД 09-2134/28.08.2020г., изм. със Заповед № РД 09 -2998/30.10.2020 г., Заповед № РД09-3263/16.11.2020 г., Заповед № РД09-3313/18.11.2020 г. и Заповед № РД09-3519/02.12.2020 г., за организирането и провеждането на ученическите олимпиади и националните състезания през учебната 2020 – 2021 година
Заповед № РД 09-544/ 05.03.2021 г. за изменение и допълнение на Заповед № РД 09-2762/ 07.10.2020 г. за определяне на състава на Националната комисия и РУО за домакин за организиране и провеждане на Националната олимпиада по физика за учебната 2020/ 2021 г.
Изменен регламент на олимпиадата по физика за учебната 2020/ 2021 г.
Изх. № РУО1-7781/09.03.2021 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо с вх. № РУО 1-7271/04.03.2021 г., Ви уведомявам, че Фондация „ЕВРИКА“ обявява XXIII национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“ за ученици от 8 до 18 години, под патронажа на първия български космонавт Георги Иванов. Конкурсът е включен в Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците за учебната 2020/2021 година на Министерство на образованието и науката.
Моля информацията за конкурса да се сведе до знанието на учителите и учениците от повереното Ви училище.
Приложения: Регламент, формуляр за участие, декларация на участник, декларация на родител
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
ПРАЗНИК НА ХИМИЯТА 2021
„ХИМИЯТА В НАШИ ДНИ“ 28-29 май 2021 г. онлайн в платформа Google Meet
организиран от Съюза на Химиците в България, Факултета по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“, Дружеството на учителите по химия и РУО-София-град
Учениците, желаещи да се включат в „Празника на химията“ ще имат възможност да участват в избрана от тях състезателна категория: постер; презентация или есе. Състезават в три възрастови групи: Първа възрастова група: 5-6 клас; Втора възрастова група: 7-10 клас; Трета възрастова група: 11-12 клас. Всеки ученик може да има едно индивидуално участие и едно участие в съавторство ОБЩО в трите категории (презентация, постер, есе).
Теми за избор за всички възрастови групи са:
- Фалшивата химия около нас
- Важните химични елементи за здравия човек
- Химията в Космоса, Звездите и …
Линк за попълване на заявление за участие:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScVht1h-VtxRmGzjBqQY6CrH76BRS0ef_mYFvVCLbmwd2Ilcg/viewform
Срок за подаване на заявления за участие: 10 май 2021 г. Имейл за контакт и въпроси: chemistry_day@abv.bg
Изпратените презентации, есета и постери ще бъдат оценени от Комисии в периода от 11 май до 21 май 2021 г. На 25 май 2021г. ще бъде публикуван протокол с първите 5 финалисти (по азбучен ред) по категории и възрастови групи, които на 28-29 май 2021г. по предварително изработен график ще представят пред жури своите работи.
На 26 май 2021г. на сайта http://www.prirodninauki.bg/ ще бъде публикувана програмата за 28-29 май 2021г., като на 28 май 2021 ще бъдат представени есетата и постерите, а на 29 май 2021 – презентациите.
На 01 юни 2021 г. на сайта на http://www.prirodninauki.bg/ ще бъде публикуван протокол с окончателното класиране на участниците в Празника на химията. Всички отличени с призови места по категории (есе, постер и презентация) и възрастови групи (5-6, 7-10 и 11-12 клас) ще бъдат отличени с награди, които ще получат допълнително по куриер.
Всички участници в Празник на химията 2021 и техните ръководители ще получат сертификат за участие.
Необходима е предварителна онлайн регистрация за участие, попълване на декларация за информирано съгласие; декларация за публичност на резултатите и декларация за снимане и публикуване с рекламна и информационна цел, изпратени сканирани или снимани на имейл: chemistry_day@abv.bg.
Протокол № 3 с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по химия предложени на националната комисия за преразглеждане и арбитраж
Разпределение на участниците в областния кръг на олимпиадата по биология на 21.02.2021 г. в 101 СУ „Бачо Киро“
Разпределение на участниците в областния кръг на олимпиадата по биология на 21.02.2021 г. в 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“

Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по физика, 20.02.2021 г.
Училища-домакини на областния кръг на олимпиадата по физика са:
73. СУ „Владислав Граматик“, район „Триадица”, ул. „Георги Измирлиев” № 2 за: I възрастова група /VII клас/ – за всички училища, с изключение на 120 ОУ „Г.С. Раковски” и VI възрастова група – за всички училища.
Втора английска гимназия „Томас Джеферсън“, район „Триадица“, ул. „Траянови врата“ № 26 за: I възрастова група: само за учениците от 120. ОУ „Г.С. Раковски”, II възрастова група – за всички райони, III възрастова група – за всички райони, IV възрастова група- за всички райони и V възрастова група – за всички райони.
Протокол с резултатите на допуснатите до областен кръг на олимпиада по физика, 20.02.2021 г.
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование
Училища-домакини на областния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование са:
101 СУ „Бачо Киро“, район „Надежда”, бул. „Илинденско въстание” № 36 за: II възрастова група , III възрастова група, IV възрастова група и V възрастова група – за всички райони.
119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“, район „Изгрев”, бул. „Латинка ” № 11 за: I възрастова група/VII клас/ – за всички райони.
Протокол с резултатите на допуснатите до областен кръг на олимпиада по биология и здравно образование на 21.02.2021 г
Статистика на участниците в общинския кръг на олимпиадата по биология
Указания за организиране и провеждане на Пролетното национално състезание по физика, 13.02.2021
Разпределение на учениците по стаи в 23 СУ „Фредерик Жолио Кюри“ при провеждането на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда на 13.02.2021 г
Разпределение на учениците по стаи в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“ при провеждането на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда на 13.02.2021 г.
Разпределение на учениците от Втора състезателна група по стаи в 127 СУ „Иван Денкоглу“ при провеждането на обласния кръг на олимпиадата по химия на 13.02.2021 г.
Разпределение на учениците от Трета състезателна група по стаи в 127 СУ „Иван Денкоглу“ при провеждането на обласния кръг на олимпиадата по химия на 13.02.2021 г.
През 2021 г. българските ученици отново са поканени да участват в международен майсторски клас на ЦЕРН в България. Събитието се организира съвместно с ЦЕРН от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски“, НАОП „Николай Коперник“ и в продължение на проекта OSOS (Отворени училища за отворено общество) по европейската програма Horizon 2020 за научни изследвания и иновации. Участват ученици на възраст от 15 до 19 години.
Информация за организирането и провеждането на майсторсия клас на ЦЕРН 2021 г.
Разпределение на учениците по класни стаи при провеждането на областния кръг на олимпиадата по астрономия на 14.02.2021 г.в 10 СУ „Теодор Траянов“
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по астрономия, 14.02.2021 г.
Училище-домакин на областния кръг на олимпиадата по астрономия е 10. СУ „Теодор Траянов“, София, жк. Младост 1, ул. „Методи Андонов“
Телефони за връзка с училището: канцелария – 02/ 974 32 34; дирекция – 02/ 874 71 78, електронен адрес: tt10sou@abv.bg
Протокол на допуснатите до областен кръг на олимпиада по астрономия на 14.02.2021 г.
Статистика на общинския кръг на олимпиадата по астрономия
Протокол с резултатите и класирането от Националното състезние „Турнир на младите физици“, проведено дистанционно, 06 – 07.02.2021 г., Перник. Окончателно класиране на отборите. Състав на излъчения разширен национален отбор.
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда, 13.02.2021 г.
Училища-домакини на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда са:
23 СУ „Фр. Жолио- Кюри“, район „Слатина”, бул. „Ситняково” № 21 за:
- I-ва възрастова група/VII клас/ райони: Банкя, Кремиковци, Нови Искър, Панчарево, Оборище, Овча купел, Подуяне, Сердика, Слатина, Средец, Студентски, Триадица.
- IV-та възрастова група – за всички райони.
31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, район „Слатина“, ул. „Гео Милев“ №2 за:
- I-ва възрастова група/VII клас/ райони: Витоша, Връбница, Възраждане, Изгрев, Илинден, Искър, Красна поляна, Красно село, Лозенец, Люлин, Младост, Надежда.
- V-та възрастова група – за всички райони.
127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, район Средец, ул. „Парчевич“ № 43 за:
- II-ра възрастова група – за всички райони.
- III-та възрастова група – за всички райони.
Протокол с допуснатите до областен кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда, 13.02.2021 г.
Статистика на общински кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда
49-ата НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ОБУЧЕНИЕТО ПО ФИЗИКА на тема:
„ФИЗИКАТА В STEM ОБРАЗОВАНИЕТО В СРЕДНИТЕ И ВЪВ ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА“ ще се проведе от 4 до 6 юни 2021 г. в град Видин.
Организатори на събитието са Национален и Местен организационен комитет с основен съорганизатор Министерството на образованието и науката (МОН) и съорганизатори Община Видин и фондация „Еврика“. Един от аргументите за избор на темата, свързана със STEM образованието (образованието по природни науки (Science), технологии (Technology), инженерни науки (Engineering) и математика (Math) е да се наблегне на реалното приложение на интегрираните в STEM образованието научни дисциплини и на ролята на физиката в него, както в средното, така и във висшето образование.
Научната програма на конференцията включва пленарни доклади, секционни доклади, постерно представяне на авторски разработки и дискусии. В рамките на 49-ата Национална конференция със съдействието на фондация „Еврика“ ще бъдат проведени:
- традиционната Младежка научна сесия за ученици и студенти на тема „Природните науки и технологиите“;
- национален конкурс за есе (за ученици и студенти) на тема „Големите открития във физиката на ХХ век“;
- Национален фотоконкурс (за студенти) на тема „Светлина“, посветен на Международния ден на светлината – 16 май и
- постерна студентска научна сесия по темата на конференцията.
Представените на конференцията одобрени доклади ще бъдат отпечатани в пълен текст в сборник с доклади с ISBN код.
Педагогическите специалисти, участвали в конференцията, ако желаят, ще получат Удостоверение според Наредба № 15 на МОН (чл. 49), от 22.07.2019 г., което може да бъде признато от съответното РУО за един квалификационен кредит.
Подробна информация за организацията и провеждането на конференцията, както и условията за участие в нея, можете да намерите на страницата на Съюза на физиците в България (СФБ): http://upb.phys.uni-sofia.bg/conference/NK/49NK.html. Регистрацията за участие е вече открита ще продължи до 28.05.2021 г.
В зависимост от съществуващата епидемиологична обстановка, конференцията може да се проведе дистанционно, като това ще бъде съобщено допълнително.
Националният фестивал „Наука на сцената 8″
ще се проведе от в дните от 23 до 26 април 2021 г. в гр. Севлиево.
Организатори на събитието са Национален и Местен организационен комитет със съорганизатори Министерството на образованието и науката и Община Севлиево, с подкрепата на Съюзите на физиците, химиците, биолозите и математиците в България, както и на редица други неправителствени организации и фирми. Фестивалът за седми пореден път ще бъде в град Севлиево, а за трети път ще се проведе в СУ „Васил Левски“.
Това събитие е подборен кръг за участието на България в едноименната международна изява, която ще се състои от 24 до 27 март 2022 г. в Прага, Чехия https://www.science-on-stage.eu/page/display/4/111/0/festival-2022 . Европейската програма „Наука на сцената“ („Science on stage“) има за цел да предизвика и поддържа интереса на младите хора към природните науки и математиката, като повишава квалификацията на учителите чрез обмяна на опит, иновативни идеи и добри практики. Регламентът за провеждането на Националния фестивал http://sons-bg.org/_SOS_8/Dokuments/Reglament-BuSOS8-23-26.04.2021_Bg.pdf и условията за участие, можете да намерите на страницата му < http://sons-bg.org/>, както и на страницата на Съюза на физиците в България http://upb.phys.uni-sofia.bg/index.html . Регистрацията за участие ще бъде открита страницата на фестивала на 1.02. 2021г. и ще продължи до 12.04.2021.
На участвалите във фестивала учители, ако желаят, се издават Удостоверения според Наредба № 15 на МОН (чл. 49), от 22.07.2019 г., които могат да бъдат признати от съответното РУО за един квалификационен кредит.
В зависимост от съществуващата епидемиологична обстановка, фестивала може да се проведе дистанционно, като това ще бъде съобщено допълнително.
Указания за проверка и оценка на задачите от първа състезателна група /V – VI/
Указания за проверка и оценка на задачите от втора състезателна група /VII – VIII/
Указания за проверка и оценка на задачите от трета състезателна група /IХ – Х/
Указания за проверка и оценка на задачите от четвърта състезателна група /ХI – ХII/

Астрономия – координатор 10 СУ „Теодор Траянов“, e-mail olastr10su@abv.bg
Писмо № РУО1 – 2713/ 20.01.2021 г. на началника на РУО – София-град за организиране и провеждане на олимпиадата по астрономия в област София-град
Указания за подпомагане организирането и провеждането на олимпиадата по астрономия за учебната 2020/ 2021 г.
Биология – координатор 101 СУ „Бачо Киро“, e-mail olbio101su@abv.bg
Писмо № РУО1 – 2715/ 20.01.2020 г.на началника на РУО – София-град за организиране и провеждане на олимпиадата по биология в област София-град
Указания за подпомагане организирането и провеждането на олимпиадата по биология и здравно образование за учебната 2020/ 2021 г.
Физика – координатор 73 СУ „Владислав Граматик“, e-mail olfiz73su@abv.bg
Писмо № РУО 1- 2850/21.01.2021 г. на началника на РУО – София-град за организиране и провеждане на олимпиадата по физика в София-град
Указания за подпомаганве организирането и провеждането на олимпиадата по физика за учебната 2020/ 2021 г.
Химия – координатор 23 СУ „Фредерик Жолио Кюри“, e-mail olhim23su@abv.bg
Писмо №РУО1-2714/ 20.01.2020 г. на началника на РУО – София-град за организиране и провеждане на олимпиадата по химия и опазване на околната среда в София-град
Указания за подпомагане организирането и провеждането на олимпиадата похимия и опазване на околната среда за учебната 2020/ 2021 г.
Общи бланки
Указания за организиране и провеждане на Националното състезание „Турнир на младите физици“ за област София-град
Заявка за участие (образец във формат Excel)
Декларация за информираност и съгласие (образец)
Списък на участниците, които желаят да бъдат оповестявани резултатите
Регламент за организиране и провеждане на Националното състезание „Турнир на младите физици“ с условия на задачите на английски език и български език
Изх. РУО1 – 34205/ 01.12.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо на МОН с № 9105-412/30.11.2020г., вх.№ РУО1-34105/01.12.2020 г., Ви уведомявам, че Есенното национално състезание по физика, което по график трябва да бъде проведено на 05.12.2020 г. се отлага за следващата година. Като аргумент за отлагането му е посочена заповед № РД 01-677/25.11.2020 г. на министъра на здравеопазването за преустановяване в периода от 30.11. до 21.12.2020 г. на провеждането в присъствена среда на групови извънкласни занимания и дейности, занимални и други, организирани в училища и извънучилищна среда за всички възрастови групи. В писмото е посочено още, че регламентът, характерът и целите на състезанието изключват възможността то да бъде проведено от разстояние в електронна среда.
По тази причина и с цел да се намали рискът от разпространение на COVID-19, като се избегне контактуването на ученици помежду им, а в същото време да не се постави под съмнение честното състезание между участващите, провеждането на Есенното национално състезание по физика се отлага за следващата година.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
От ноември тази година Научната лаборатория за деца – „Байлаб“ преминава в изцяло дигитален формат, чрез който предоставя на деца, родители и учители забавни ресурси от света на природните науки.
Лабораторията се провежда в България от 2015 година, като представя научни експерименти от сферите на химия, биология и физика по атрактивен начин, така че да предизвика интереса на децата към науката.
От 2020 г. онлайн на bayer.bg/baylab всички, които проявяват интерес към природните науки, ще имат достъп до различни материали, видеа и интересни експерименти, които нагледно обясняват важни за човека и природата процеси и явления и могат да бъдат направени лесно у дома. Съдържанието е на български език и е подходящо за деца на възраст между 5 и 12 години; част от него е във формат, достъпен за сваляне и ползване извън платформата.
„В настоящата ситуация е изключително важно новото познание да е представено занимателно, интерактивно, да събужда любопитството и любознателността на децата. Ефективното учене има когнитивна и социално-емоционална компонента. Когато става въпрос за природни науки е важно практическата част да може да се реализира безопасно у дома с подкрепа на родители и учители.
„Кои научни процеси ни помагат за приготвяне на закуска?“, „Как да си направим лава-лампа или преспапие у дома?“, „Как цветята утоляват жаждата си?“, „Каква е връзката между науката и карането на колело?“, „Правилно ли мием ръцете си?“ са малка част от въпросите, чиито отговори дават ресурсите на „Байлаб“. Екипът учени на TechnoMagicLand разработи видеа с интересни експерименти, които да допълнят съдържанието на дигиталната лаборатория.
Достъпът до всички материали в „Байлаб“ е безплатен и без нужда от регистрация на bayer.bg/baylab от 23.11.2020г., като съдържанието ще се обновява на регулярна база.
За контакт: Мария Попова, Корпоративни комуникации, Байер България ЕООД, mariya.popova@bayer.com
Виктория Хистова, Екшън Глоубъл Къмюникейшънс България ООД, viktoria.h@actionprgroup.com

Изх. № 31436 / 09.11.2020 г.
В изпълнение на заповед № РД 09-2998/30.10.2020 г. на министъра на образованието и науката, за изменение на заповед № РД 09-2134/28.08.2020 г. за утвърждаване на графици за провеждане на ученическите олимпиади и национални състезания през учебната 2020-2021 г., предлагам на Вашето внимание УКАЗАНИЯ ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ЕСЕННОТО НАЦИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ ПО ФИЗИКА, което ще се проведе на 05.12.2020 г. в дистанционна форма.
УКАЗАНИЯ НА МОН ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ЕСЕННОТО НАЦИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ ПО ФИЗИКА на 05.12.2020 г. – в дистанционна форма
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
Важно!
Със заповед № РД 09-2998/30.10.2020 г. на министъра на образованието и науката, с която е изменена заповед № РД 09-2134/28.08.2020 г. за утвърждаване на графици за провеждане на ученическите олимпиади и националните състезания през учебната 2020-2021 г., датата на провеждане на Есенното национално състезание по физика, което по график е предвидено да се проведе в периода 06 – 08.11.2020 г. в присъствена форма, се променя на 05.12.2020 г. – в дистанционна форма.
Очаква се допълнителна информация за организирането и провеждането на Есенното национално състезание.
Приложение: Заповед № РД09 – 2998/ 30.10.2020 г. на Министъра на образованието и науката
FYKOS е задочно състезание по физика за всички ученици в гимназията (под 19 години) с интерес към физиката. Публикува се проблем, зададен шест пъти през учебната година. Включилите се в състезанието разполагат приблизително с един месец, за да разрешат този проблем и да изпратят своите отговори, идеи и заключения. Организаторите коригират и маркират изпратените решения и след това ги изпращат обратно с коментари, следващия набор от проблеми и текущата класация. В края на учебната година се съставя списък с най-добрите участници. Водещи участници се награждават със специални награди.
Присъединяването към състезанието може да става по всяко време, започвайки с най-новия набор от проблеми, следвайки правилата.
В рамките на FYKOS – internet physics competition организаторите предоставят възможност на българските ученици да участват в Online Physics Brawl (онлайн физическо сбиване). Участието се осъществява с екипи от пет ученици от гимназиален етап.
Състезанието ще се проведе в сряда, 25 ноември 2020 г. от 17:00 часа до 19.59 часа. По време на онлайн физическо сбиване учениците ще се забавляват, но също така ще получат и нов опит във физиката, ще се научат да си сътрудничат в екип и да практикуват английски за научни цели.
GeCAA е онлайн състезанието по астрономия и астрофизика, проведено в периода 25.09 – 25.10.2020, вместо отменената IOAA (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics 2020) от международния съвет на IOAA и Естонския комитет по астрономия и астрофизика.
GeCAA, както много други отменени международни олимпиади тази година се проведе дистанционно, но по структура и съдържание възможно най-близко до традиционното състезание IOAA. Участието е индивидуално и отборно. Индивидуалното състезание включва теоретичен кръг, кръг за анализ на данни и кръг за имитация на наблюдение. Тази година, поради факта, че състезането се провежда онлайн, всяка страна имаше право да регистрира до десет ученика за участие в индивидуалните кръгове. В оспорвана надпревара с над 300 участници от 50 държави състезателите ни спечелиха 2 златни, 2 сребърни и 4 бронзови медала и 1 почетна грамота.
- Златни медали: Васил Николов, 12 клас, ПЧМГ София и Маргулан Исмолдаев, 10 клас, МГ Варна
- Сребърни медали: Иван Попов, 11 клас, ПМГ Гоце Делчев и Явор Йорданов, 11 клас, НПМГ София
- Бронзови медали: Калина Георгиева, 12 клас , МГ Варна, Георги Апостолов, 11 клас, ППМГ Бургас и Тервел Стоянов, 11 клас, МГ Варна
- Почетна грамота: Константин Кръстев, 10 клас, ППМГ Бургас
Ръководители на отбора са Никола Каравасилев – учител по физика и астрономия в ПЧМГ, Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН), Ева Божурова (НАОП „Николай Коперник“ Варна) и Александър Куртенков (Институт по астрономия към БАН).
Абсолютен победител в GeCAA е Женинг Ли от Канада.
Освен в индивидуалните кръгове, десет наши ученици взеха участие и в отборното състезание. Те бяха разпределени в отбори от по пет участника, като съставът на всеки отбор се определя от ученици от различни страни, избрани на случаен принцип. На отборите беше поставена задача, на база наблюдения, да определят разстоянието до луната, без ограничения в използваните технически средства.
Домакин на 14-та IOAA през 2021 година ще бъде Колумбия.

FRESHER – “Find Research Everywhere, SHare and expERience ” е иновативен проект за Европейска нощ на учените 2020 с ръководител Центъра за изследвания и анализи. В проекта участват 20 основни и 40 асоциирани партньори от цялата страна, с мащабна програма в повече от 15 селища. Програмата обхваща вълнуващи дейности в училища, конкурси, срещи с учени в изследователски институти и университети, на влак, в планината и на кораб, и събития на публични градски локации.
Нека отбележим заедно Европейската нощ на учените в АгроБиоИнститут на 27 Ноември 2020 петък. Темата на Нощта 2020 “ЗДРАВЕТО НА РАСТЕНИЯТА“, а в АБИ са обявени и 5 подтеми:
- Растителни Биотехнолигии – „Растителна регенерация – от клетка до растение”
- Болести по растенията и неприятели
- Генетично модифицирани растения – моделни и културни
- Растенията източник на здраве и вдъхновение
- Растенията и нашето бъдеще в условията на променящ се климат
КОНКУРСИ
В рамките на проект FRESHER, посветен на «Европейската Нощ на учените 2020», финансиран програма Хоризонт 2020, дейности Мария Складовска Кюри, АгроБиоИнститут /АБИ, ССА/ със съдействието на БФ, СУ обявява тематични конкурси за снимка, видео, рисунка, аудио запис и есе по посочената тема и подтеми.
Целта на конкурсите е под формата на: рисунки, снимки, есета, видео материали /мултимедийни презентации/, да се популяризира науката. Дата на стартиране: 20.10.2020 г.; Дата на приключване: 24.11.2020 г.
В конкурсите могат да участват деца, ученици на възраст от 4 до 19 години, студенти и млади хора разделени в четири състезателни групи:
І група – 4 – 11 години; ІІ група – 12 – 15 години; ІІІ група – 16 – 19 години; ІV група – студенти и млади хора.
- FRESHER Voices/Гласове ФРЕШЕР – серия от mp3 аудио записи на разговори по обявената научна тема. Аудио записите трябва да бъдат до 5 мин.
- FRESHER Essay/ Есе ФРЕШЕР – онлайн конкурс за есе за момичета по обявената научна тема. Момичетата трябва да разкажат как виждат бъдещето на наукатата или да споделят мнението си за научното наследство и традиции в съвременната наука и нейното бъдеще в рамките на/до 3 стр, Word формат.
Снимките, видеоклиповете, презентациите, аудио-записите и есетата изпращайте на адрес aneliaiancheva@abi.bg; anelia64mimi@yahoo.com
Всеки участник може да участва само с една снимка, видео, презентация, рисунка, аудио запис или есе, като няма ограничение да се кандидатсва в повече от един от обявените конкурси. След приключване на конкурсите, получените материали ще бъдат качени на фейсбук страницата на събитието, където от 22 до 25.11.2020 може да гласувате за най-добра снимка, видео, презентация, рисунка, аудио запис или есе. Ще бъде назначено и жури от учени от АБИ, което да даде своята оценка в различните категории на конкурса. Журито ще оценява, както идеята, така и изпълнението. Връчването на наградите на публиката и журито (І, ІІ, ІІІ награда) ще се проведе по време на Нощта на учените на 27.11.2020 г, от 20.00 до 20.30 ч, във фоайето на АБИ.
За информация за организираните конкурси, програмата и последни новини моля посетете Фейсбук страницата на събитието и сайта на института: https://www.facebook.com/events/766641190746065/, както и на www.abi.bg
Покана за конкурси и програма на Европейската нощ на учените в АгроБиоИнститут
Указания за организиране и провеждане на наионалното състезание по природни ануки и екология – представяне и защита на проекти
На 12.10.2020 г. се състоя работна среща на учителите по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда в 145 ОУ „Симеон Радев“, която се проведе в две равностойни сесии: от 10:00 часа за учителите с преподавателска заетост следобед и от 14:30 часа за учителите с преподавателска заетост сутрин.
Срещата протече при следния дневен ред:
1. анализ на дейностите осъществени по природни науки – биология, химия и физика през изминалата учебна годинам;
2. предстоящи дейности за учебната 2020/2021 год.
В присъствието на колегията от учители по природни науки бяха връчени наградите на РУО – София-град за цялостен принос в столичното образование – грамота и пластика „Сова“ и почетното отличие „Неофит Рилски“ на МОН.
Изх. № РД РУО1 – 28467/13.10.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо на МОН с № 9105-333/17.10.2020г., вх. № РУО1-27836/10.07.2020 г., Ви уведомявам, че националното състезание „Ключови компетентности по природни науки“, което по график трябва да бъде проведено от 13.11 – 15.11.2020 г., по предложение Националната комисия за организиране и провеждане на състезанието се отлага за следваща календарна година. Като аргументи Националната комисия изтъква удължения със заповед № РД 01-549/30.09.2020 г. на министъра на здравеопазването срок на временни противоепидемични мерки на територията на Р България за периода 01.10.2020 г. до 30.11.2020 г. и невъзможност за провеждане на състезанието във вид, различен от присъствения.
ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
Указания за организиране и провеждане на Есенно национално състезание по физика, 06-07.11.2020 г., 145 ОУ „Симеон Радев“, София
Указания за организиране и провеждане на Есенно национално състезание по физика, 6-7.11.2020 г., 145 ОУ „Симеон Радев“
Изх. № РУО 1 – 27769/07.10.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Уведомявам Ви, че ежегодната работна среща с учителите по природни науки (биология и здравно образование, физика и астрономия и химия и опазване на околната среда) ще се проведе на 12.10.2020 г. в 145 ОУ „Симеон Радев“ при следния график:
10:00 часа за учителите с преподавателска заетост следобед
14:30 часа за учителите с преподавателска заетост сутрин
Приложение: Адрес и контакти на училището домакин
НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД ВАНЯ КАСТРЕВА
АНТОАНЕТА ГРИГОРОВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД /Съгласно заповед № РД 02-2249/05.10.2020 г. на началника на РУО – София-град/
Регламент на Есенното национално състезание по физика за учебната 2020/ 2021 г.
Програмата за Есенното национално състезание по физика за учебната 2020/ 2021 г.
На 01.10.2020 г. във ФзФ на СУ „Св. Климент Охридски“ в присъствието на експерти от РУО, директори на училища и уч
ители беше открита обособената лаборатория по експериментална физика за работа с учители и ученици. На практика тази лаборатория е функционираща от няколко години насам. Забележителен е фактът, че тя е създадена с доброволни дарения и доброволен труд, като по-голяма част от средствата са събрани от бивши възпитаници на факултета и от отчисления от научни договори, сключени от факултета.
Още от пръв поглед лабораторията впечатлява с експерименталните постановки на всички упражнения по физика от препоръчителния списък на МОН в задължителните часове за V, VI, VII, VIII, IX и Х клас и модулите от профилирана подготовка по физика за ХI клас, включително и упражнения за избираемия модул. Упражненията за ХII клас са в процес на подготовка, а също така се предвиждат и упражнения за извънкласна и кръжочна работа.
Създадената лаборатория по експериментална физика за учители и ученици е пореден акт на безусловната подкрепа на деканското ръководството и преподавателския състав на ФзФ на обучението по физика в училищата.
Ползването й се урежда след предварителна уговорка с ръководителя на лабораторията доц. дфн. Цветан Велинов или друг преподавател от ФзФ на СУ.
Списък на разработените упражнения в Експериментална лаборатория по физика за работа с учители и ученици
Във връзка с отбелязване на Международната седмица на Космоса,образователна инициатива „Космическо училище“ организира онлайн образователен семинар на 9 октомври 2020 г. на тема „Сателитите подобряват живота ни“. Събитието ще се проведе от 12:00 до 13:00 часа.
Участието в събитието става след предварителна регистрация в срок до 5 октомври 2020 включително или до запълване на местата на следния линк: Регистрация. Регистрационната форма е достъпна и от сайта на Космическо училище www.spaceschoolbg.eu.
Програмата за събитието ще бъде изпратена на регистрираните участници на 6 октомври 2020 г., а също така ще бъде обявена и на сайта на Космическо училище.
За допълнителна информация и въпроси можете да се свържете с д-р Стефан Стаменов, ИКИТ-БАН на тел. 0877856559 или с доц. д-р Ваня Стаменова, ИКИТ-БАН на тел. 0887435050, e-mail space.schoolbg@yahoo.com.
Информация за образователния семинар „Сателитите подобряват живота ни“, 9 октомври 2020 г.
Изх. № РУО1-24974/17.09.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
В изпълнение на Национална програма „Квалификация“ 2020 г. и писмо с вх. № РУО1-23534/ 09.09.2020 г. Ви уведомявам, че от 24 септември до 10 декември 2020 г. Центърът за оценяване в предучилищното и училищното образование в качеството му на национален координатор на изследването PISA организира обучения на учители по математика, български език и литература и по учебни предмети от природни науки на тема „Методи за оценяване в международно изследване PISA 2022“. Изследването PISA (Programme for International Student Assessment) – Програмата за международно оценяване на учениците, оценява 15 годишните ученици в три области – функционална грамотност при четене, математика и природни науки и се провежда през три години, като всеки път една от трите области е основна за изследването. Поредният цикъл следваше да се проведе през 2021 г. с основна област математика, но заради Covid-19 основното изследване ще се проведе през 2022 година.
За област София-град е предвидено включването на педагогически специалисти от прогимназиален и гимназиален етап по учебни предмети и брой обучаеми във всяка група, както следва:
Физика и астрономия |
30-31 октомври |
1 – участник |
Химия и опазване на околната среда |
6-8 ноември |
1 – участник |
Биология и здравно образование |
27-29 ноември |
3 – участници |
Обученията ще се провеждат в Център за подготовка на ученици за олимпиади – Учебен център в гр. София, ж.к. Изток, бул. „Драган Цанков“ № 21А. Всички разходи, с изключение на пътните, са за сметка на Национална програма „Квалификация“. Обучението е с обща продължителност 16 академични часа с присъждането на 1 квалификационен кредит, като 12 часа са присъствени и 4 часа са неприсъствени.
Моля да информирате педагогическите специалисти в повереното Ви училище за предстоящите обучения. Желаещите да се включат следва в срок до 23.09.2020 г. да подадат заявка като попълнят само един от приложените формуляри.
Моля да имате предвид, че при запълване на определените места за съответната група формулярът няма да бъде активен.
Формуляри за учители по природни науки:
- група по физика и астрономия – от 30 до 31 октомври 2020 г.на адрес:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf7864SNCO_uIpJ9KZ24Sw-JAsMNzobtzQ4qgiwSFSpS_T7mw/viewform?usp=sf_link
- група по химия и опазване на околната среда – от 6 до 8 ноември 2020 г. на адрес:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe69tYpcqYqr0BimIHnsL-B_BmzTVGSA9xOost_R4Mk6cf8qg/viewform?usp=sf_link
- група по биология и здравно образование – от 27 до 29 ноември 2020 г.на адрес:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScmkHeufk2TOp2wyMgBLhg5vqClrJvVBr4nJ5HaVYxXXV_0lA/viewform?usp=sf_link
Софийски фестивал на науката се организира от Британски съвет, под патронажа на Министерство на образованието и науката, с подкрепата на Столична община и в партньорство със София Тех Парк. Фестивалът е част от Календара на културните събития на София.
През 2020г., десетото юбилейно издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе във физически и дигитален формат от 26 септември до 2 октомври. В допълнение,на 17 май се състоя и т. нар. Ден 0, когато по план щеше да е финалният ден на фестивала, но пандемията от COVID-19 промени плановете ни. Училищната програма, която е безплатна и в изцяло дигитален формат, ще се случи между 28 септември – 2 октомври и ще включва зрелищни научни шоута, презентации и работилници. Запознайте се с пълната програма по-долу и последвайте напътствията как да се включите с Вашите ученици.
Училищна програма, 28 септември – 2 октомври, 2020 г., дигитално
Освен традиционните атрактивни демонстрации по физика и химия музеят предлага още:
„Архитектон – пръв строител“; „България на картата“; „Вода и техника“; „Какво знаем за сетивата?“; „Космическа разходка“; „Музика и техника”; „Светът на светлината“; Текстилно печатане
Актуални музейно-образователни програми на Националния политехнически музей (НПТМ) за настоящата учебна година

Информация за откриването на Експериментална лаборатория по физика за работа с учители и ученици към Физическия факултет на СУ
1 октомври 2020 год.
Начало 13:30 часа
Физически факултет на СУ „Климент Охридски“
Сграда А, бул. „Джеймс Баучер“ 5
УСПЕШНА НОВА УЧЕБНА 2020/ 2021 ГОД.
ЗДРАВЕ И УСПЕХ!
От 2 – 4 октомври 2020 г., София във Физически факултет на СУ, Джеймс Баучер 5, София ще се проведе 48-та Национална конференция по въпросите на обучението по фидзика на тема: „Ядрената физика и енергетика в образованието по физика”. Организатори на конференцията са Съюзът на Физиците в България, Министерството на образованието и науката, Физически факултет на СУ, Агенция за Ядрено регулиране, Столична Община, БулАтом, Тита-Консулт ООД, АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД.
Участниците в младежката секция могат да направят резервации за настаняване в „Център за подготовка на ученици за олимпиади“. Адрес: бул. „Драган Цанков“ 21А, срещу „Интерпред“. Входа е от към ул. Димчо Дебелянов №7, зад високите дипломатически блокове.
За контакти: тел./факс. 02 873-83 57; Калоян Йорданов -0888870330; u.centar@abv.bg; http://www.facebook.com/u.centar
В периода от 10 – 12 септември 2020 г в НЦПКПС гр. Банкя се проведе традиционната среща на експертите по природни науки от 28-те области в страната. Мероприятието са организира от МОН под ръководството на главните експерти в дирекция „Съдържание на предучилищното и училищно образование“.
Акцент в работата на експертите по природни науки беше организацията и провеждането на профилираното обучение по природни науки – биология и здравно образовани, химия и опазване на околната среда и физика и астрономия в съответствие с Наредба № 4/ 30.11.2015 г. за учебния план и новите учебни програми за профилирано обучение влизащи в сила от учебната 2020/ 2021 г..

Вместо в Международния университет в Нагасаки, град Сасебо, префектура Нагасаки, Япония от 3 до 11 юли, класираните ученици на първите четири места в националната олимпиада по биология: Кирил Тошев – 12 клас НПМГ, Никола Миланов – 12 клас, ППМГ Бургас, Димитър Кутровски, 12 клас НПМГ и Виктор Гилин – 11 клас НПМГ участваха дистанционно в 31-та Международна олимпиада по биология, наречена по предложение на организаторите „IBO Challenge“. Състезателната част се проведе на 11 и 12 август във всяка една от страните заявили участие в олимпиадата: на 11 август – практическата част, а на 12 август – теоретичната част.

Ръководители на отбора са доц. д-р Албена Йорданова (Медицински факултет, СУ), д-р Радослав Александров (БАН, Институт по молекулярна биология), а допълнителен член на журито е доц. Снежана Томова – Гогова (Биологически факултет, СУ). Учител по биология на учениците от 12 клас на НПМГ – Кирил Тошев и Никола Миланов е г-жа Мариана Христова, а на 11-класника Виктор Гилин – Валентин Дойнов.
Поздравления за нашите състезатели, техните ръководители и учители!
Предвид настоящата световна пандемия COVID-19, една от възможностите, която бе обсъдена от Организационния комитет на IBO2020 е да се отмени IBO2020 и да не се предприемат допълнителни действия. Въпреки това, като алтернативен план, Организационният комитет предложи състезание, което да бъде проведено дистанционно, на което все пак ще имат възможност избрани ученици да покажат своите способности и да се срещнат с нови аспекти на биологията. „Тъй като не можем да гарантираме напълно справедливи условия за изпит, считаме, че не е уместно да считаме това състезание за същото като предишните IBO. Затова предлагаме на състезанието името „IBO Challenge 2020 (Заместник за 31-и IBO Nagasaki, JAPAN)“ и награждаване на участниците само с медали и сертификати за участие. Сертификатите за участие не включват класирането на състезателя.“
Домакин за 2021: 32nd IBO in Lisbon, Portugal, July 18 – 25, 2021
Продължава раздаването на грамоти и сертификати от националните кръгове на олимпиадите по биология, физика, химия и астрономия до 31.08.2020 г.!
Уважаеми участници от училищата в област София-град в националните кръгове на олимпиадите по биология, физика, химия и астрономия,
Грамотите, наградите на първенците и сертификатите за участие от националните кръгове на олимпиадите по биология, физика, химия и астрономия вече са на разположение в РУО – София-град.
Получаването им може да стане от 10:00 часа до 17:30 часа в РУО – София-град, четвърти етаж, стая № 416.
Старши експерт по природни науки Петя Иванова
/International Chemistry Olympiad IChO 2020/52nd IChO 2020 (Remote Access Exam), 23-29 July 2020 Istanbul, Turkey
На тържествена церемония, днес 30.07.2020 г., излъчвана на живо в социалните мрежи бяха обявени резултатите от 52-та Международна олимпиада по химия /International Chemistry Olympiad IChO 2020/. След двата сребърни медала от Международната Менделеевска олимпиада още четири медала – един сребърен и три бронзови добавиха към актива си националните ни състезатели по химия. Сребърният медал е за Дамян Францов (12 клас, СМГ), а останалите ни състезатели Георги Недялков (11 клас, СМГ), Тодор Маслянков (11 клас, СМГ) и Павел Николов (МГ Пловдив) взеха бронзови медали.
Ръководители на отбора са доц. д-р Донка Ташева и доц. д-р Пенка Василева (Факултет по химия и фармация на СУ “Св. Кл. Охридски”).
52-та Международна олимпиада по химия трябваше да се проведе в началото на месец юли в град Истанбул, Турция при домакинството на Истанбулския технически университет ITU. След множество обсъждания на ситуацията създадена от COVID 19, организаторите взеха решение състезанието да се проведе дистанционно в периода 23- 29 юли.
Състезателната част, състояща се само от теоретичен изпит в продължение на 5 часа, се проведе на 25.08.2020 г. във всяка една от 60-те участващи държави, а в края на състезанието сканираните листове с отговори бяха изпратени по електронен път на организаторите.
Поздравления за поредното отличното представяне на нашите международни състезатели по химия! Поздравления за доц. д-р Донка Ташева и доц. д-р Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на СУ “Св. Кл. Охридски” – ръководители на отбора! Поздравления за учителите по химия от СМГ Ани Василева и Борис Толев открили и развили таланта на състезателите ни!
53-тата IChO ще се проведе месец юли 2021 г. в град Осака, Япония.
Резултати от Международната олимпиада по химия, 2020 г. Истанбул Турция
В периода 20 – 26 юли, в онлайн-формат, се проведе 4-тата Европейска олимпиада по физикаEuPhO`20.
И петимата ни участници извоюваха медали: златен Александър Проданов (10 клас, ППМГ Казанлък), бронзови – Васил Николов (11 клас, ПЧМГ), Александър Илиев (11 клас, СМГ), Иво Петров (12 клас, СМГ) и Тодор Тодоров (12 клас, СМГ). Ръководители на отбора са Нено Тодоров и Георги Александров от Физическия факултет на СУ.
Учител по физика на Александър Проданов от ППМГ Казанлък е Теодоси Теодосиев, на Иво Петров и Тодор Тодоров от СМГ е Илиян Илиев, на Александър Илиев от СМГ – Стоян Бахчеванов, а на Васил Николов от ПЧМГ – Таня Михова.
Поздравления за постигнатите резултати и пожелание за още по-голям успех!
Четвъртата европейска олимпиада по физика EuPhO`20 трябваше да се проведе в SatuMare, Румъния от 2 до 6 юни при домакинството на Физическия факултет на Университета в Букурещ и местните власти на окръг Сату Маре с подкрепата на Министерството на образованието и изследванията на Румъния. По-късно организаторите обявиха, че състезанието ще се проведе в периода 20 – 26 юли в онлайн-формат.
Конкурсът е отворен за страни от Европа и извън нея. Всяка държава има право да изпрати един екип, състоящ се до 5 ученици и един ръководител. Страната домакин има право да изпрати и втори отбор. Отборът на България бе определен въз основа на представянето на учениците в пета възрастова група /11. – 12. клас/ на националната олимпиада по физика, която се проведе на 28.07.2010 г.
Европейска олимпиада по физика (EuPhO) е състезание за ученици от гимназиалните класове. Явява се като допълнение към Международната олимпиада по физика (стартирана през 1967 г.), подобно на Азиатската олимпиада по физика (от 2000 г.) и на Иберо-американска олимпиада по физика (от 1991 г.).
https://eupho.ee/wp-content/uploads/2020/07/eupho2020.pdf
https://eupho.ee/wp-content/uploads/2020/07/EuPhO_2020_Theory.pdf
Носители на отличията са Дамян Францов от СМГ и Павел Николов от МГ Пловдив. Малко не достигна другите ни двама състезатели в отбора Георги Недялков (СМГ) и Теодор Маслянков (СМГ) да вземат бронзови медали. 
Дамян Францов, 12 клас е ученик на Ани Божикова – учител по химия в СМГ, а 11-класниците от СМГ – Георги Недялков и Тодор Маслянков са ученици на младият учител по химия Борис Толев!
Поздравления за нашите състезатели и техните ръководители доц. д-р Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цветкова от ФХФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и учители – Ани Божикова и Борис Толев от СМГ!
По план 54-та Менделеевска олимпиада по химия /International Mendeleev chemistry olympiad/ трябваше да се проведе в края на месец април в столицата на Унгария – Будапеща. Така тя щеше де се превърне в първата Менделеевска олимпиада, която се провежда зад пределите на страните от бившия СССР. Пандемията от коронавируса измени първоначалния план и наложи провеждането й в онлайн-формат.
Организацията на събитието беше осъществена от Химическия факултет на Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“, благотворителен фонд Андрей Мелниченко и Минерално-химическата компания „ЕвроХим“.
Международната Менделеевска олимпиада е едно от най-значимите състезания по химия в света за ученици. „По статут тя не отстъпва на Международната олимпиада по химия (IChO), а по нивото на състезателните задачи я превъзхожда“- отбеляза председателят на международното жури професор Валентин Ненайденко, завеждащ катедра органична химия на Химически факултет на Московски държавен университет „М. В. Ломоносов“.
С най-добро представяне е отборът на Русия, който спечели 8 златни и 2 сребърни медала. Абсолютен първенец на Международната Менделеевска олимпиада по химия е 11-класника от Челябински регион Иля Чайка.
Съгласно предварителните договаряния през пролетта на 2021 год. в град Будапеща ще се проведе следващата 55-та Менделеевска олимпиада.
Дамян Францов – 12 клас, СМГ, Георги Недялков – 11 клас, СМГ, Теодор Маслянков – 11 клас, СМГ и Павел Николов (МГ Пловдив) са участниците в 54-тото издание на Международна Менделеевска олимпиада. Те ще мерят знания с ученици от 27 държави от цял свят.
Ръководители на българските химици са доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на СУ.
54-тата Международна Менделеевска олимпиада ще се проведе онлайн в два теоретически тура, всеки с продължителност от 5 астрономически часа. Първият се проведе на 14 юли, а вторият се провежда в днешния ден – 15 юли. На 17 юли ще бъдат оповестени решенията на задачите и ще има възможност за обсъждането им, а на 18 юли ще бъдат обявени и победителите.
Успех на нашите момчета!

По повод 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост и завършването на учебната 2019/2020 година със заповед № РД 01-282/16.06.2020 г. началникът на Регионално управление на образованието – София-град удостои директори и учители от столичната образователна система за високи постижения в предучилищното и училищното образование и за образцово изпълнение на професионалните им задължения. С грамота за ефективно социално партньорство и принос към столичното образование бяха отличени и съмишленици в изпълнение на общата ни мисия.
С пластика (СОВА) и грамота за принос към столичното образование са наградени следните учители по природни науки:
-
Стела Хантова – – старши учител по биология и здравно образование в 131. СУ „К. А. Тимирязев“.
-
Таня Михова – старши учител по физика и астрономия в ПЧМГ.
-
Борис Толев – учител по химия и опазване на околната среда в СМГ „Паисий Хилендарски“.
Резултати и класиране от националния кръг на олимпиадата по астрономия. Лауреати
Резултати от национален кръг на олимпиадата по биология и здравно образование. Лауреати
Резултати и класиране от националния кръг на олимпиадата по физика. Лауреати
Резултати от националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда. Лауреати
Изх. № РУО1-16236/01.07.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ ПРОФЕСИОНАЛНИ ГИМНАЗИИ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо „АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД гр. Козлодуй, вх.№РУО1-16156/30.06.2020г., Ви уведомявам, че АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД съвместно с Индустриален клъстер „Електромобили“ – Национална браншова организация за електрическа мобилност организира Национален конкурс за есе за ученици в професионалните гимназии – членове на ИКЕМ, както и на всички професионални гимназии на тема: „Ядрената енергетика – в симбиоза с електрическата мобилност“.
При проявен интерес от Ваша страна, Ви предоставям програмата на конкурса.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
Протоколът от областния кръг на олимпиадата по биология, който е публикуван в сайта „Природни науки“ съдържа точките получени от ученика от областен кръг и процент от максималния резултат за страната.
Т.к. точките от областен кръг, поставени на ученика от националната комисия или областната комисия, са балообразуващи в НПМГ, те се въвеждат в програмен продукт заедно с оценките по БЕЛ и математика от НВО. В РУО – София-град, резултатите от областните кръгове на олимпиадите по природни науки са въведени преди да бъдат въведени скалите за приравняване към 100 точки /максималните резултати за страната за 2019/2020 г./.
Очаква се в рамките на следващите няколко дни, в програмния продукт да бъдат въведени скалите за приравняване към 100 точки /максималните резултати резултат за страната за 2019/ 2020 г,/ и по тях да бъдат изчислени и останалите резултати.
Старши експерт по природни науки: Петя Иванова
Указание за организиране и провеждане на нациналните кръгове на олимпиадите по природни науки – биология и здравно образование, астрономия, физика и химия и опазване на околната среда


Учениците ще могат да се явят на националните кръгове на олимпиадите освен на 27 и 28 юни, в още два дни – на 29 и 30 юни. Промяната в заповедта на министъра на образованието и науката е направена, за да могат класираните на повече от една олимпиада, да се явят и на други, ако желаят.
- 27 юни 2020 г. от 8,00 часа – национален кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда
- 27 юни 2020 г. от 14,00 часа – национален кръг на олимпиадата по астрономия
- 28 юни от 8,00 часа – национален кръг на олимпиадата по физика
- 30 юни от 14,00 часа – национален кръг на олимпиадата по биология и здравно образование
- На 28 юни – национално състезание по природни науки „Акад. Любомир Чакалов“ (химия, физика, биология и география) за ученици от 7. клас, което ще се проведе в София
Всички олимпиади се провеждат на територията на съответния регион, от който са излъчени участниците.
ИЗМЕНЕНИЯ В РЕГЛАМЕНТА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА УЧЕНИЧЕСКАТА ОЛИМПИАДА ПО биология и здравно образование ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2019-2020 ГОДИНА
ИЗМЕНЕНИЯ В РЕГЛАМЕНТА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА УЧЕНИЧЕСКАТА ОЛИМПИАДА ПО АСТРОНОМИЯ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2019-2020 ГОДИНА
ИЗМЕНЕНИЯ В РЕГЛАМЕНТА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА УЧЕНИЧЕСКАТА ОЛИМПИАДА ПО ФИЗИКА ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2019-2020 ГОДИНА
ИЗМЕНЕНИЯ В РЕГЛАМЕНТА ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ОЛИМПИАДАТА ПО ХИМИЯ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2019-2020 ГОДИНА
Изх. № РУО1-13207/08.06.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Приложено Ви изпращам за изпълнение заповеди №РД09-1264/02.06.2020 г., вх.№13189/08.06.2020 г., №РД09-1270/02.06.2020 г., вх.№РУО1-13191/18.06.2020 г., №РД09-1271/02.06.2020 г., вх.№РУО1-13193/08.06.2020 г. на министъра на образованието и науката относно провеждането на ученическите олимпиади и националните състезания в държавните, общинските и чуждестранните училища на територията на Република България през учебната 2019-2020 г.
Приложения:
Началник на РУО – София-град, д-р Ваня Кастрева
Уважаеми колеги,
Уведомявам ви, че планираното в периода 13 – 16 юли 2020 г. традиционно лятно училище по физика за учители на тема „Физика на материалите“, организирано от Физически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, се отлага за лятото на 2021 поради настъпили неблагоприятни обстоятелства /удължен семестър, отместена изпитна сесия и лятна заетост на преподавателите/, вследствие на COVID-19.
Молим за Вашето разбиране и се надяваме да имаме възможност да проведем успешно лятното училище през следващата година.
Петко Недялков, доц. д-р, Заместник-декан на Физически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
18-тия пореден Празник на химията 2020 беше проведен онлайн, поради възникналото извънредно положение за ограничаване разпространението на новия коронавирус 2019. Подгответните от участниците презентации, постери и есета бяха приети и изпратени на тричленни Комисии за оценяване.
След внимателно и задълбочено оценяване от страна на Комисиите във всяка категория и възрастова група бяха отличени първо, второ и трето място, както и специални и поощрителни награди. На вниманието на всички участници публикуваме списъците с имената и класирането според общия брой точки, получили при оценяването. Всички участници в Празника на химията 2020 и техните ръководители ще получат Сертификат за участие, а отличéните – и Диплом със съответна награда.
При възможност всички ръководители да изпратят на имейл chemistry_day@abv.bg телефон за връзка и личен адрес, на който през месец юли ще бъдат изпратени сертификатите и наградите.
Организаторите на Празника на химията 2020 изказват благодарност на всички участници и техните ръководители за положения труд и проявеният интерес към събитието. Бъдете здрави и до нови срещи!

Албена Йочкова – учител по биология и здравно образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“
Таня Груева – учител по химия и опазване на околната среда и заместник директор в 33 ОУ „Санкт-Петербург“
Изх. № РУО1-11437/21.05.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР,
Приложено Ви изпращам за сведение и изпълнение заповеди на министъра на образованието и науката № РД 09-1036/12.05.2020 г. и № РД 09-1072/14.05.2020 г., с които са определени нови дати и време за провеждане на национални кръгове на ученически олимпиади и състезания, както и заповед № РД 09-1037/12.05.2020 г. относно изискванията за провеждане на олимпиади и състезания.
Моля да създадете необходимата организация за уведомяване на учителите и учениците от Вашето училище, които ще вземат участие в съответните олимпиади и/или състезания.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА, НАЧАЛНИК НА РУО СОФИЯ-ГРАД
Националният природонаучен музей при БАН организира конкурс за ученическо есе, за да подбере участници в изследователска експедиция, която ще се проведе на 19 и 20 септември 2020 с базов лагер хижа „Червената шапчица“ (https://mountain-huts.com/item/хижа-червената-шапчица) в Природен парк Витоша. Експедицията се финансира от National Geographic Society чрез инициативата за ученически изследователски експедиции БИОБЛИЦ. По време на експедицията участниците ще фотографират и събират информация за разпространението на различните видове растения, животни и гъби под ръководството на учени от НПМ-БАН. Заедно със специалисти по насекоми, птици, прилепи, влечуги и растения учениците ще имат възможност да наблюдават, обменят информация и научат повече за дивата природа. Всички направени наблюдения се споделят в свободната база данни iNaturalist (https://www.inaturalist.org), една от най-успешните платформи за гражданска наука в момента, съдържаща милиони наблюдения от целия свят. Учениците ше научат как могат да имат реален принос към науката, използвайки само собствения си телефон.
Повече информация за конкурса: http://www.nmnhs.com/essay-competition.html, както и в прикачените файлове.
Събитието във ФБ: https://www.facebook.com/events/910711779389294/
♦ Информация за конкурса
Изх. № РУО1-10401/12.05.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо на Българска фондация „Биоразнообразие“, вх. № РУО1-10344/12.05.2020 г., Ви уведомявам, че Българска фондация „Биоразнообразие“ търси младежи над 16 – годишна възраст, с изявен интерес към климатичните промени, научни изследвания или комуникационни проекти с идеи и желание за развитие в областта на предприемачеството или изкуството за участие в международен проект GAME ON (https://gameon.biodiversity.bg/). Проектът обхваща 8 европейски държави, като от българска страна се представлява от Българска фондация „Биоразнообразие“.
При проявен интерес от Ваша страна, можете да научите повече на https://gameon.biodiversity.bg/, и в срок до 22 май да попълните формата за кандидатстване на адрес: https://forms.gle/RdPBCKbsmUSoioA36
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД
Изх. РУО1 – 9664/ 04.05.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с въведеното извънредно положение за ограничаване разпространението на новия коронавирус 2019, причиняващ заболяването COVID-19, организаторите, РУО – София-град, Регионален методичен съвет по биология и катедра „Методика на обучението по биология“ към СУ „Климент Охридски“, отлагат за есента на учебната 2020/ 2021 г. обявения за 17.05.2020 г. конкурс за изработване на модели на обекти, явления и процеси „Биологията интересна и достъпна“ (писмо № Изх. РУО1 – 1886/ 23.01.2020 г.).
Темата на конкурса: „Микросвят – структура, функция, адаптация и фундаменталното му значение за живота на Земята“, изключително актуална в настоящият момент, се запазва.
Коронавирусът (SARS-CoV-2), наречен тежък остър респираторен синдром коронавирус2, появил се отскоро в резултат на мутации, е един от представителите на Микросвета. Изумителен е фактът, че една частица с наноразмери успява да зарази над три милиона хора за кратко време и е причина за кризата в света. Но още по-изумително е многообразието от съществуващи невидими форми на живот, представени от: 1. Неклетъчни форми: вируси, с огромното им разнообразие по отношение на симетрията на капсида, вирусния геном, начина на разпространение, начина на проникване и възпроизвеждане в клетките, патогенността и патологичните изменения, които причиняват на клетките и др.; бактериофаги – вируси, които поразяват бактериите; още по-просто устроените от вирусите инфекциозни агенти – вироиди и приони. 2. Прокариотни организми – микоплазми, рикетсии, хламидии, същински бактерии, цианобактерии, актиномицети и др. – представени от десетки хиляди вида, показващи огромно разнообразие по отношение на форма на клетката, тип на обмяна, адаптация, значение за природата и за човека и т.н. 3. Едноклетъчни еукариотни организми – дрожди, плесени, протозои, водорасли и др. – показващи огромно разнообразие по форма, структура на клетката, движение, размножаване, адаптация, патогенност и др.
Многообразието и разпространението на микроскопичните обекти е важна тяхна характеристика, но не и единственото, с което впечатляват, още по-поразително е значението, което имат за живота на Земята: те са първите живи системи, появили се на планетата и предоставили материал за действието на еволюцията; участват във всички звена на хранителните вериги и правят възможен биогеохимичния кръговрат на веществата; изграждат сложни междувидови взаимоотношения, които са в основата на съществуването на многоклетъчните организми – от абсолютно необходими за живота им до причинители на многобройни заболявания; използването им от човека в древността и в днешно време е довело до разработването на съвременни биотехнологични направления. Накратко – те са много полезни, но могат да бъдат и много опасни и поставят под заплаха дори съществуването на живота на планетата Земя.
Методът на моделирането е класически метод на обучение, но изключително подходящ при усвояване на трудно и абстрактно учебно съдържание по природни науки. Изработването на модел е сложен и продължителен процес, който изисква предварително задълбочено проучване, осмисляне на различни страни на моделирания обект, творческо представяне в модел и презентиране. Възможността да се направи видим – невидимият свят от микроорганизми и протисти, определя моделирането като незаменим метод, при изучаването на света на невидимите форми на живот.
Конкурсът се предвижда да бъде проведен през есента на учебната 2020/ 2021 г., във време, в което обстановката в страната позволява провеждането му, за което ще бъдете своевременно уведомени. Онлайн обучението и утвърдилите се нови начини на комуникация на учениците с учителите по природни науки са допълнителни възможности за успешен творчески процес.
НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА
Биология и здравно образование 7 клас – Клас Земноводни
Албена Йочкова – учител по биология и здравно образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“
Човекът и природата в 6 клас – Дразнимост и движение при растенията
Стела Хантова – учител по биология и здравно образование в 131 СУ „Климент Тимирязев“ и 83 ОУ „Елин Пелин“
Човекът и природата 5 клас – Отделяне при животните и растенията
Людмила Николова – учител по биология и здравно образование в 6 ОУ „Граф Игнатиев“
Химия и опазване на околната среда – 7 клас Киселини и основи. рН на разтворите
Блажка Ушагелова – учител по химия и опазване на околната среда в 1 СУ „Пенчо Славейков“
Биология и здравно образование 7 клас. Обща характеристика на гръбначните животни
Жанета Рачева – учител по биология и здравно образование в 125 СУ „Боян Пенев“
Човекът и природата VІ клас. Движение на веществата в животинския организъм. Кръвоносна система
Катя Тончева – учител по биология и здравно образование в 34 ОУ „Стою Шишков“
Човекът и природата V клас. Дишане при животните
Жанета Рачева – учител по биология и здравно образование в 125 СУ „Боян Пенев“
Урок по Физика и астрономия в 7 клас – Звук и слух
Десислава Чергарска – учител по физика и астрономия в 125 СУ „Боян Пенев“
Урок по физика и астрономия за 7 клас – Трептения и звук
Десислава Чергарска – учител по физика и астрономия в 125 СУ „Проф. Боян Пенев“
Биология и здравно образование 7 клас. Безграбначни животни. Обобщение
Албена Йочкова – учител по биология и здравно образование в 31 СУЧЕМ Иван Вазов
Пролетният ден на отворените врати на Физическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, планиран за 25 април 2020 г. (събота) засега се отменя. При ново решение за провеждане ще бъдете уведомени своевременно.
Петко Недялков – доц. д-р, зам. декан на Физически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Човекът и природата в 6. клас – Движение на вещества в растителния организъм
Паола Дунчева – учител по Човекът и природата в 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“
Урок по Човекът и природата в 5 клас – Дишане при растенията
Вероника Георгиева – учител по биология и здравно образование в 143 ОУ „Георги Бенковски“
Протокол с резултатите на участниците в областния кръг на олимпиадата по физика, чиито писмени работи не са предложени на националната комисия за преразглаждане и арбитраж
Протокол № 3 с резултатите на учениците, които областната комисия предлжи за допускане до национален кръг. Допуснати до национален кръг
Химия и опазване на околната среда – 7 клас. Химични съединения на халогенните елементи
Гергана Георгиева – учител по химия и опазване на околната среда в 134 СУ „Димчо Дебелянов“
Човекът и природата – 6 клас Вещества и химични реакции – обобщение
Таня Груева – заместник-директор и учител по химия и опазване на околната среда в 33 ОУ „Санкт Петербург“
Човекът и природата – 5 клас Хранене на растенията
Стела Хантова – учител по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда в 131 СУ „Климент Аркадиевич Тимирязев“ и 83 ОУ „Елин Пелин“
Физика и астрономия – 7 клас: Оптични уреди
Десислава Чергарска – учител по физика и астрономия в 125 СУ „Боян Пенев“
Биология и здравно образование – 7 клас: Многообразие и класификация на мекотелите
Албена Йочкова – учител по биология и здравно образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“
Във връзка с онлайн обучението, приложено масово в българските училища днес заради епидемията от COVID-19, екипът на „Космическо училище“, изготви 5 образователни презентации. Те са посветени на изследването на Космоса и Земята и други планети от Слънчевата система. Презентациите съдържат текст адаптиран за ученици и оригинални снимки и картинки от сайта на Европейската космическа агенция (ЕКА). Включена в тях е само информация, която отразява съвременното състояние на европейските космически изследвания и съвместни мисии. Тези презентации целят да запознаят българските ученици с част от европейските космически изследвания.
Също така презентациите могат да представляват интерес и да се ползват от учители, а също и от хора, които имат интерес (непрофесионален) към темата.
На сайта на „Космическо училище“ може да бъде разгледана и изложбата „Столици“, посветена на първата българска столица Плиска и съвременната българска столица София.
Засега презентациите са 5, но екипът на „Космическо училище“ в бъдеще ще бъдат разработени й презентации, посветени на други космически агенции, като НАСА и други. Презентациите могат да се свалят след заявка на мейла на „Космическо училище“ (e-mail: space.schoolbg@yahoo.com) или след регистрация на акаунт в сайта на „Космическо училище“. Информация за това е качена също на началната страница на сайта на Космическо училище – www.spaceschoolbg.eu.
Химия и опазване на околната среда 7. клас: Халогенна група. Прости вещества
Татяна Димитрова – учител по химия и опазване на околната среда в Първа частна математическа гимназия

Писмо на заместник-министъра на образованието относно оповестяването на резултати от олимпиади, за които се предвижда провеждане на национален кръг
Физика и астрономия 7. клас Око
Десислава Чергарска – учител по физика и астрономия в 125 СУ „Боян Пенев“
Човекът и природата за 6. клас Видове химични реакции
Таня Груева – заместник директор и учител по химия и опазване на околната среда в 33 ОУ „Санкт Петербург“
Човекът и природата за 5. клас Хранене на животните
Людмила Николова – учител по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда в 6 ОУ „Граф Н.П. Игнатиев“
Биология и здравно образование 7. клас Тип Мекотели
Незабравка Тренева – учител по биология и здравно образование в 134 СУ „Димчо Дебелянов“
Солна киселина – урок по химия и опазване на околната среда – 7. клас
Татяна Димитрова – учител по химия и опазване на околната среда в Първа частна математическа гимназия
Изх. № РУО 1 – 7191/ 24.03.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Предлагам на Вашето внимание покана за участие в онлайн природонаучна викторина „НАТУРА 2000 и лешоядите в България“, предназначена за ученици от VIII и IХ клас.
Предвид настоящата обстановка в страната и света, организаторите целят да предоставят възможност на всички заинтересовани учители и техните учители да станат част от опазването на уникалната ни природа, като научат повече за нея.
Подробна информация за начина и условията за провеждане на онлайн викторината, ще намерите на: https://greenbalcans.org/natura2000/newhorisons/bg/ONLAYN-VIKTORINA-NATURA-2000-i-leshoydite-v-Bylgariya-prednachena-za-uchenitsi-ot-8-i-9-ulas.p932
За победителите са подготвени награди, а за участниците сертификати.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО-СОФИЯ ГРАД

Във връзка с въведената епидемична обстановка в страната срокът за онлайн подаване на заявление и материали за участие на празника на химията се удължава до 30.04.2020 г.
Заявления и материали изпращайте на имейл: chemistry_day@abv.bg. Моля напишете актуален имейл адрес за обратна връзка, за да бъдете своевременно уведомени за останалите промени.
♦ Протокол с резултатите и класирането на участниците от областния кръг на олимпиадата по астрономия от област София-град за втора, трета и четвърта състезателни групи. Допуснати до национален кръг
♦ Протокол на Националната комисия с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование допуснати до участие в национален кръг на 28 -29.03.2020 г.
♦ Протокол на Националната комисия с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по биология, които не се допускат до национален кръг
♦ Протокол с резултатите на всички ученици от областния кръг на олимпиадата по биолология – допуснати и недопуснати до национален кръг
Изх. № РУО 1 – 6343/ 10.03.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмо с вх. № РУО 1 – 6242/ 09.03.2020 г. на Министерство на образованието и науката, Ви информирам, че на 25 април (събота) от 10:00 до 16:00 часа Физическият факултет (ФзФ) на СУ „Св. Кл. Охридски“ отваря вратите си за всички, които искат да прекарат един интересен и ползотворен ден, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители с деца, студенти, изследователи и граждани. От 16:00 до 22:00 часа всички посетители ще могат да посетят Астрономическата обсерватория на СУ в парк „Борисова градина“ и да се насладят на наблюдения на слънцето и интересни небесни обекти.
По време на събитието на разбираем език и по атрактивен начин ще бъдат представени интересни експерименти от различни области на физиката. Гостите ще могат да разгледат някои от лабораториите, в които работят учениците от ФзФ и да се запознаят с техните открития. Предвидени са специални научни работилници за деца, както и представяне на възможностите за обучение по физика във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
Адресът на Физическия факултет е: бул. „Джеймс Баучър“ 5, гр, София (линк към карта: https://bit.ly/2Bl7iaH). За въпроси и допълнителна информация можете да пишете на адрес: vd_pr@phys.uni-sofia.bg.
ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО-СОФИЯ ГРАД
♦ ОКОНЧАТЕЛЕН ПРОТОКОЛ от арбитражния преглед на писмените работи на учениците, предложени от областните номисии за участие в НАЦИОНАЛНИЯ КРЪГ НА LII ОЛИМПИАДА ПО ХИМИЯ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА, 21 – 22 март 2020 г.
♦ Протокол с резултатите на учениците предложени на националната комисия за преразглеждане и арбитраж, но недопуснати до национален кръг
♦ Протокол с резултатите на учениците от областен кръг на олимпиада по химия и опазване на околната среда, проверени и оценени само от областната комисия на област София-град
Във връзка с грипната ваканция, разглеждане на писмените работи от областния кръг на олимпиадата по Химия и ООС, ще е възможно след възстановяване на учебните занятия. За целта ще бъде качен график, по който ще се организира допускането на желаещите.
Работите на тези, които областната комисия е предложила на националната комисия за преразглеждане и арбитраж не се съхраняват в училището координатор.
Във връзка с регистрираните случаи на COVID-19 на територията на България, по нареждане на министъра на образованието и науката за въвеждането на строги противоепидемични мерки СЕ ОТМЕНЯТ ДО ВТОРО НАРЕЖДАНЕ всички състезания, екскурзии, лагери, квалификации на учители, посещения на обекти и др.
В тази връзка, Пролетното национално състезание по физика, което е определено да се проведе на 14 и 15 март 2020 г. в град София, се отменя за учебната 2019/ 2020 година.
Отменя се и организираната, в периода 13 – 15 март, Националната училищна конференция „Споделени педагогически практики в преподаването на природни науки“, организирана от 51 СУ „Елисавета Багряна“ до Второ нареждане.
Протокол № 3 с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по физика, по фиктивни номера, предложени на Националната комисия за преразглеждане и арбитраж
Разсекретяването на резултатите на учениците, които комисията не предлага за допускане до националния кръг на олимпиадата ще се извърши от комисията по засекретяване и разсекретяване, определена със заповед на директора на училището-координатор, след получаване на протокола с окончателните оценки от арбитража на националната комисия. Оценките на учениците, които не са предложени от областната комисия за национален кръг са окончателни и не подлежат на обжалване. Протоколът с резултатите ще бъде публикуван на сайта на училището-координатор – 73 СУ „Владислав Граматик“ и на сайта по Природни науки.
Изх. № РУО 1 – 5952/ 05.03.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР, Отложена поради грипна епидемия!
Във връзка с писмо с вх. № 5609/ 28.02.2020 г. на РУО – Благоевград, Ви уведомявам, че със заповед № РД09-2951/28.11.2019 г. на министъра на образованието и науката, за училище – домакин на националния кръг на LII Национална олимпиада по химия и опазване на околната среда, който ще се проведе от 20 март до 22 март 2020 г. е определено ПМГ „Яне Сандански“, гр. Гоце Делчев.
За връзка с посоченото училище: Електронен адрес: direktor@pmggd.bg; GSM: 0887253990 – директор Елка Божикова
Съгласно т. 11 от Раздел I на правилата за организиране и провеждане на ученическите олимпиади и националните състезания, утвърдени със заповед № РД 09 – 2784/ 29.10.2019 г. на министъра на образованието и науката, училищата-координатори на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда изпращат на посочения електронен адрес на училището-домакин списък, съдържащ: трите имена на ученика, училище, клас, населено място (при наличие на ученици, класирани за националния кръг на олимпиадата, които не са подали декларация).
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО-СОФИЯ ГРАД
Изх. № РУО 1 – 5953/ 05.03.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР, Отложена поради грипна епидемия!
Във връзка с писмо с вх. № 5724/ 02.03.2020 г. на РУО – Русе, Ви уведомявам, че със заповед № РД 09-2989/03.12.2019 г. на министъра на образованието и науката гр. Русе е определен за домакин на националния кръг на LII олимпиадата по физика. Националния кръг на олимпиадата по физика ще се проведе в периода от 03 април до 05 април 2020 г. в ОУ „Отец Паисий“ – гр. Русе.
За връзка с посоченото училище: Електронен адрес: ou_paisii@abv.bg; GSM: 0886 295 752 – директор Биляна Алексиева
Съгласно т. 11 от Раздел I на правилата за организиране и провеждане на ученическите олимпиади и националните състезания, утвърдени със заповед № РД 09 – 2784/ 29.10.2019 г. на министъра на образованието и науката, училищата-координатори на областния кръг на олимпиадата по физика изпращат на посочения електронен адрес на училището-домакин списък, съдържащ: трите имена на ученика, училище, клас, населено място (при наличие на ученици, класирани за националния кръг на олимпиадата, които не са подали декларация).
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА НАЧАЛНИК НА РУО-СОФИЯ ГРАД


Протокол №3 с резултатите на учениците от областния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование, по фиктивни номера, предложени на Националната комисия за преразглеждане и арбитраж
Разсекретяването на резултатите на учениците, които комисията не предлага за допускане до националния кръг на олимпиадата ще се извърши от комисията по засекретяване и разсекретяване, определена със заповед на директора на училището-координатор, след получаване на протокола с окончателните оценки от арбитража на националната комисия. Оценките на учениците, които не са предложени от областната комисия за национален кръг са окончателни и не подлежат на обжалване. Протоколът с резултатите ще бъде публикуван на сайта на училището-координатор – 101 СУ „Бачо Киро“ и на сайта по Природни науки.
Изх. № РУО 1 – 5828/ 04.03.2020 г. ДО ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИЩАТА В ГРАД СОФИЯ
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР, Отложена поради грипна епидемия!
Във връзка с писмо с вх. № 5474/ 26.02.2020 г. на РУО – Силистра, Ви уведомявам, че със заповед № РД-4-40/10.02.2020 г. на началника на РУО – Силистра за училище – домакин на националния кръг на XLV Национална олимпиада по биология и здравно образование, който ще се проведе от 27 март до 29 март 2020 г. е определено ПМГ „Св. Климент Охридски“, гр. Силистра.
За връзка с посоченото училище: Електронен адрес: inbox@pmg-silistra.com; GSM: 0899827021 – директор Анелия Невска
Съгласно т. 11 от Раздел I на правилата за организиране и провеждане на ученическите олимпиади и националните състезания, утвърдени със заповед № РД 09 – 2784/ 29.10.2019 г. на министъра на образованието и науката, училищата-координатори на областния кръг на олимпиадата по биология и здравно образование изпращат на посочения електронен адрес на училището-домакин списък, съдържащ: трите имена на ученика, училище, клас, населено място (при наличие на ученици, класирани за националния кръг на олимпиадата, които не са подали декларация).
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА – НАЧАЛНИК НА РУО-СОФИЯ ГРАД

Протокол с резултатите и класирането на учениците от I състезателна група (V и VI клас) от областния кръг на олимпиадата по астрономия – област София-град
Протокол № 3 с резултатите на участниците в олимпиадата по химия и опазване на околната среда по фиктивни номера от област София-град, предложени на Националната комисия за преразглеждане и арбитраж
Разсекретяването на резултатите на учениците, които комисията не предлага за допускане до националния кръг на олимпиадата ще се извърши от комисията по засекретяване и разсекретяване, определена със заповед на директора на училището-координатор, след получаване на протокола с окончателните оценки от арбитража на националната комисия. Оценките на учениците, които не са предложени от областната комисия за национален кръг са окончателни и не подлежат на обжалване. Протоколът с резултатите ще бъде публикуван на сайта на училището-координатор – 23 СУ „Фредерик Жолио Кюри“ и на сайта по Природни науки.
Информация за участие в Националния конкурс „Млади таланти“ 2020 г.
Ботаническа градина при Българска академия на науките
Тематична изложба „Орхидеите“
От 22.02.2020 г. – 1.03. 2020 г. всеки ден от 10:00 до 17 часа

Съюз на физиците в България, Физически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Министерство на образованието и науката
48-ма НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ОБУЧЕНИЕТО ПО ФИЗИКА на тема „Ядрената физика и енергетика в образованието по физика“, 11 – 14 април 2020 г., София
Съобщение за 48-та Национална конференция по въпросите на обучението по химия, 11- 14 април 2020 г.
Младежка научна сесия за ученици и студенти на тема „Физиката в живота и в света около нас“
Конкурс за есета за ученици и студенти на тема „Бележити български физици“
Домакини на областния кръг на олимпиадата по физика са:
73.СУ с преподаване на чужди езици „Владислав Граматик“, район „Триадица”, ул.“Георги Измирлиев“ № 2; Телефони за връзка с училището; 02 859 95 10; Електронен адрес: olfiz73su@abv.bg.
ІІ Английска езикова гимназия „Томас Джеферсън”, район „Триадица”, ж.к. „Стрелбище“, ул. „Траянова врата” 26 /входът е откъм ул. „Твърдишки проход“; Телефони за връзка с училището: 028221019 – заместник директор; 028283679 – канцелария. Електронен адрес: 2els.bg@gmail.com
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по биология на 23.02.2020
Протокол с допуснатите до областен кръг на олимпиадата по биология на 23.02.2020 г.
Статистика на резултатите от общински кръг

ИНФОРМАЦИОННИЯТ ЦЕНТЪР ПО РАСТИТЕЛНА БИОТЕХНОЛОГИЯ НА АГРОБИОИНСТИТУТ, СОФИЯ обявява
НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС за ЕСЕ
за ученици, студенти и докторанти на тема:
„Климатът се променя! А аз?“
Подробности за конкурса ще намерите и на страницата на ИЦРБ – plantbiotech.bg.
ПРАЗНИК НА ХИМИЯТА 2020
„ХИМИЯ ЗА НАШЕТО БЪДЕЩЕ“
Съюза на Химиците в България, Дружеството на учителите по химия и РУО-София
Организират “Празник на химията”, който ще се проведе на 30 април 2020 г., четвъртък, от 10:30 часа в сградата на Федерацията на научно-техническите съюзи: ул. „Г.С.Раковски” № 108 в зала 4.
Домакини на областния кръг на олимпиадата по физика са:
73.СУ с преподаване на чужди езици „Владислав Граматик“, район „Триадица”, ул.“Георги Измирлиев“ № 2; Телефони за връзка с училището; 02 859 95 10; Електронен адрес: olfiz73su@abv.bg.
ІІ Английска езикова гимназия „Томас Джеферсън”, район „Триадица”, ж.к. „Стрелбище“, ул. „Траянова врата” 26 /входът е откъм ул. „Твърдишки проход“; Телефони за връзка с училището: 028221019 – заместник директор; 028283679 – канцелария. Електронен адрес: 2els.bg@gmail.com
Разпределението на учениците в училищата домакини се намира в Приложение I на Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по физика.
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по физика, 23.02.2020 г. от 14:30 часа
Протокол с допуснатите до областен кръг на олимпиада по физика
Статистика на общинския кръг на олимпиадата по физика
През 2020 г. българските ученици отново са поканени да участват в международен майсторски клас на ЦЕРН в България. Събитието се организира съвместно с ЦЕРН от Физически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика на Българска академия на науките, Народна астрономическа обсерватория и планетариум “Николай Коперник”, Физико-технологичен факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и с подкрепата на проект OSOS (Отворени училища за отворено общество) по Европейска програма Horizon 2020 за научни изследвания и иновации.
Покана за участие в Майсторски клас на ЦЕРН
На вниманието на учителите по биология и учениците, допуснати до областен кръг на олимпиадата по биология!
В съответствие със заповед № РД 01 – 62/ 03.02.2020 год. на началника на РУО – София-град, която изменя и допълва негова заповед № РД 01 – 633/ 22.11.2020 г., за домакини на областния кръг на олимпиадата по биология на 23.02.2020 г. от 9:00 часа са определени 73 СУ „Владислав Граматик“ и II АЕГ „Томас Джеферсън, вместо 101 СУ и 119 СУ. Като училище координатор са запазва 101 СУ „Бачо Киро“, в което се изпращат протоколите от общинския кръг на олимпиадата по биология.
На 23.02.2020 г. от 14:30 часа в 73 СУ и II АЕГ „Томас Джеферсън“ ще се проведе и областния кръг на олимпиадата по физика.
Разпределенето на учениците, допуснати до участие в областния кръг на олимпиадата по биология и областния кръг на олимпиадата по физика в училищата домакини ще бъде съобщено допълнително.
Протокол на всички допуснати до областен кръг на олимпиада по химия и опазване на околната среда на 16.02.2020 г.
Домакини на областния кръг на олимпиадата по химия са:
23 СУ „Фр. Жолио-Кюри“, район „Слатина”, бул. „Ситняково” № 21 за: I-ва възрастова група за райони: Витоша, Възраждане, Връбница, Илинден, Искър, Красна поляна, Кремиковци, Люлин, Младост, Надежда, Оборище, Подуяне, Сердика; V-та възрастова група за всички райони. Връзка с училището: 0882 003 704; 02 9443588; 02 9442781; olhim23su@abv.bg.
Разпределение на учениците по зали в 23 СУ „Жолио Кюри“
Разпределение на учениците по зали в 127 СУ „Иван Денкоглу“
Разпределения на участниците в 31 СУЧЕМ
31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, район „Слатина“, ул. „Гео Милев“ №2 за: I-ва възрастова група за райони: Изгрев, Красно село, Лозенец, Овча купел, Панчарево, Слатина, Средец, Студентски, Триадица; IV-та възрастова група за всички райони; Връзка с училището: 0898 810 647; 028717087; 028721056; suchem31@abv.bg .
127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, район Средец, ул. „Парчевич“ № 43 за: II-ра възрастова група за всички райони; III-та възрастова група за всички райони. Връзка с училището:0884334164; 02 9879254; 02 9870659; denkoglu@mail.bg
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда, 16.02.2020 г.
Протокол на всички допуснати до областен кръг на олимпиада по химия и опазване на околната среда на 16.02.2020 г.
Статистика на резултатите от общинския кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда
Съюзът на химиците в България със съдействието на
Министерството на образованието и науката
Обявява
Национален конкурс 2020 за наградите за учители по химия,
учредени и финансирани от Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“
Обява на съюза на химиците в България за националния конкурс заза 2020 г. за наградите на учителите по химия, учреден и финансиран от Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“

Уважаеми колеги,
Уважаеми ученици допуснати до участие в областния кръг на олимпиадата по астрономия,
Областният кръг на олимпиадата по астрономия ще се проведе на 16.02.2020 г. от 14:00 часа. Домакин на олимпиадата е 10 СУ „Теодор Траянов“, кв. „Младост“ 1.
Начало на олимпиадата 14:00 часа.
Допускането в залите ще се извършва след представяне на документ за самоличност – лична карта или ученическа карта и бележник.
Указания за организиране и провеждане на областния кръг на олимпиадата по астрономия, 16.02.2020
Протокол с допуснатите до областен кръг на олимпиада по астрономия ученици
Разпределение на учениците по учебни зали в деня на областния кръг на олимпиадата по астрономия
Указания за организиране и провеждане на конкурса за модели по биология „Биологията интересна и достъпна“, 17.05.2020 год.


Важно! На вниманието на учителите по физика и учениците, които ще се явяват на областен кръг на олимпиада по физика!
В изпълнение на заповед № РД09-159/ 27.01.2020 г. на министъра на образованието и науката областния кръг на олимпиадата по физика се измества от 22.02.2020 г. на 23.02.2020 г. от 14:30 часа.
Приложение: Заповед № РД09-159/ 27.01.2020 г. на министъра на образованието и науката